Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προβληματική διανομή


Recommended Posts

Δεν είχα την πρόθεση να ξαναγράψω για το θέμα.

Έναν δρόμο μιας διανομής του υπουργείου γεωργίας πρακτικά (στην πράξη) μπορείς να το καταργήσεις (τον οργώνεις και ..."πάει"). Θεωρητικά όμως είναι αδύνατον να συμβεί αυτό. Και στο κτηματολόγιο αργότερα θα εμφανιστεί με ΚΑΕΚ ο δρόμος οπωσδήποτε, γιατί απλά είναι δημόσια γη.

Δεν μας είπες ακόμη αν μέτρησες στο σύστημα της διανομής ? Αν υπάρχουν τα ορόσημα της περιοχής σου και πως κάθεται η αποτύπωσή σου σε σχέση με την θεωρητική κατάσταση? αλλά και με κάποια σήμερα υλοποιημένη στην πλάκα κατάσταση?.  Μη μου πεις  όμως ότι αποτύπωσες με GPS !

Link to comment
Share on other sites

χωρις να διαφωνω με τα ανω σωστα...

να υπενθυμισω τη  ρυθμιση του αρθρου 22 του ν. 4061/12

[δεν γνωριζω εάν και κατα ποσο εχει εφαρμοσθει]

 8. α) Οι δρόμοι που απεικονίζονται στα κυρωμένα στοιχεία των διανομών αγροκτημάτων και

συνοικισμών, καθώς και κυρωμένων αναδασμών, περιέρχονται κατά κυριότητα στους οικείους

Δήμους, εφόσον σήμερα υφίστανται. Αν έχουν αλλάξει χρήση ή κατέχονται αυθαίρετα, η Διεύθυνση

Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού της οικείας Περιφέρειας, μετά από αυτοψία, αποφαίνεται

για τη σκοπιμότητα επαναφοράς των πραγμάτων στην προηγούμενη κατάσταση. Αν δεν είναι

αναγκαία η επαναφορά των πραγμάτων στην προηγούμενη κατάσταση, η αίτηση του κατόχου για

την εξαγορά ακινήτου εξετάζεται από την οικεία Επιτροπή Θεμάτων Γης και Επίλυσης Διαφορών

σύμφωνα με το άρθρο 23.

 

 β) Οι δρόμοι που διανοίχθηκαν σε θέση διαφορετική από την προβλεπόμενη στην κυρωμένη

διανομή του αγροκτήματος, θωρούνται ως δρόμοι της κυρωμένης διανομής και περιέρχονται στην

κυριότητα του οικείου Δήμου, εφόσον μετατοπίσθηκαν εντός δημοσίων εκτάσεων και κρίνεται

αναγκαία η διατήρηση τους. Για το σκοπό αυτόν, συντάσσεται έκθεση αυτοψίας από τη Διεύθυνση

Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού της οικείας Περιφέρειας, με την οποία αποφαίνεται για τη

σκοπιμότητα της διατήρησης του δρόμου. Το ίδιο ισχύει και για αγροτικούς δρόμους που

διανοίχτηκαν για την εξυπηρέτηση τυφλών τεμαχίων κυρωμένης διανομής, εφόσον δεν θίγονται

εμπράγματα δικαιώματα τρίτων προσώπων.

 

 γ) Δρόμοι κυρωμένης διανομής που έχουν απολέσει τον κοινόχρηστο χαρακτήρα τους, μετά από

εισήγηση της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού της οικείας Περιφέρειας, μπορούν

να εξαγοράζονται από τον ιδιοκτήτη του όμορου ακινήτου, μετά από αίτηση που υποβάλλει στην

Επιτροπή Θεμάτων Γης και Επίλυσης διαφορών. Για την εξαγορά καταβάλλεται τίμημα ίσο με την

αντικειμενική αξία, το οποίο αποτελεί έσοδο του οικείου Δήμου.

 

 «δ) Για την μεταβίβαση της κυριότητας των δρόμων εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του οικείου

Περιφερειάρχη, η οποία μεταγράφεται στο οικείο Υποθηκοφυλακείο ή καταχωρείται στο αρμόδιο

Κτηματολογικό Γραφείο και κοινοποιείται στην εταιρεία «Εθνικό Κτηματολόγιο και Χαρτογράφηση

Α.Ε.» και στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων για ενημέρωση της ψηφιακής βάσης.»

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά φίλε θα έρθει το κτηματολόγιο και σώθηκες..αμ δε,αν σε κοιτάνε τώρα παράξενα σε λίγο θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο!!!έχει καταντήσει αηδία αυτό το κτηματολόγιο(να το πεί ο Θεός) ο κόσμος ακούει τις φανφάρες των υπουργών και βγαίνουμε εμείς εκτεθειμένοι, τα έχουν ξεφτιλίσει όλα,στο θέμα σου αν τα έχεις κάνει όλα όπως λες,Θεός δεν είσαι,δώσε την δικαιότερη λύση,μηχανικός είσαι,οι ανοχές γι'αυτό υπάρχουν,μην τρελαίνεσαι, με εμβαδόμετρο μετρήθηκαν πολλά εμβαδά από αυτές τις διανομές, με τον δρόμο είναι πολύπλοκο όπως γράφει και ο Δημήτρης,σίγουρα παίρνουν πάρα πολλά τεμάχια πρόσβαση..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thief7710 said:

Για τον τυπο που βγαινει η αποκλιση χωρις να μπορω να θυμιθω ακριβως πρεπει να ειπαν 5ριζαΕ η κατι τετοιο.

Η γνωστή "καραμέλα" 5*ΡΙΖΑ(Κ)  που δεν ισχύει στην περίπτωση σου .... ειναι εντελώς άλλο πράγμα ...

dimitris GM

Ο Ν.4061/12, είναι νόμος του Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και ισχύει μόνο για τα ακίνητα του άρθρου 1 του ιδίου Νόμου, παρόλου

που στο κεφάλαιο Β και Γ δεν το ξεκαθαρίζει ...  τάδε έφη το ίδιο το Υπουργείο ....

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nbr said:

Δεν είχα την πρόθεση να ξαναγράψω για το θέμα.

Έναν δρόμο μιας διανομής του υπουργείου γεωργίας πρακτικά (στην πράξη) μπορείς να το καταργήσεις (τον οργώνεις και ..."πάει"). Θεωρητικά όμως είναι αδύνατον να συμβεί αυτό. Και στο κτηματολόγιο αργότερα θα εμφανιστεί με ΚΑΕΚ ο δρόμος οπωσδήποτε, γιατί απλά είναι δημόσια γη.

Δεν μας είπες ακόμη αν μέτρησες στο σύστημα της διανομής ? Αν υπάρχουν τα ορόσημα της περιοχής σου και πως κάθεται η αποτύπωσή σου σε σχέση με την θεωρητική κατάσταση? αλλά και με κάποια σήμερα υλοποιημένη στην πλάκα κατάσταση?.  Μη μου πεις  όμως ότι αποτύπωσες με GPS !

Ισως δεν επρεπε να ξαναγράψετε όντως .

α) εχω πει ηδη δυο φορες σιγουρα οτι οροσημα δεν εχω ουτε στο πεδιο ουτε στην Τοπογραφικη. Ναι με GPS αποτυπωσα ολη την πλακα της διανομης. Δεν πιστευω οτι παιζει ρολο τοσο ο τροπος μετρησης οσο το τι κανεις με τις μετρησεις σου μετα. Εχω κουραστει λιγο με αυτη την καραμελα με τα GPS. Δυστυχως η τεχνολογια προχωραει. Αν ειναι επειδη η διανομη εγινε με εμβαδομετρο να βγω και εγω με εμβαδομετρο να μετρησω για να ειμαι συμβατος με τις μεθοδους τις εποχης.

β) ειπε κανεις οτι επειδη ο δρομος δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα επαψε να ισχυει? Ειπα οτι υποθετω οτι εγινε καποιο λαθος τοτε οταν εκαναν την διανομη και το εμβαδον του δρομου υπολογιστηκε δυο φορες, μια φορα για τον δρομο και μια για τα ομορα γεωτεμαχια. Και αυτο γιατι τα μετρα που μου λειπουν απο το δικο μου (181) και τα δυο πανω απο το δρομο (177,176) ειναι σχεδον ισα με τα μετρα που καταλαμβανει ο δρομος στο συγκεκριμενο σημειο. 

γ) δουλευω απο το 2009 σε εταιρια που κανει κτηματολογιο. Οσο κακη δουλεια και αν γινεται στις μελετες κτηματογραφησης, για πολλους και διαφορους λογους, μια σχετικη σειρα μπαινει, και σιγουρα αυτο που γίνεται ειναι το να αποκαλυπτονται τα οποια προβληματα υπαρχουν.

Στο συγκεκριμενο σημειο επειδη ειναι αρκετα προβληματικο κανεις ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ απο τους 3 (181,177,176) δεν θα παρει τα μετρα του στο κτηματολογιο. (Το Γ παει στον GMEPH).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα προβλήματα είναι δεδομένα,αυτή η συζήτηση δεν έχει ουσία,θα είναι ατέρμονη,περί κτηματολογίου ο λόγος,λίαν επιεικώς ο τρόπος που γίνεται το κτηματολόγιο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ..

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον μελετητή. Μπορώ να πω ότι σε ένα σημαντικό ποσοστό γίνεται υπεύθυνη δουλειά. Δεν γίνεται όμως προβλήματα ενός αιώνα να λυθούν μέσα σε 10 χρόνια με το κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Πως απο μια ερωτηση για αναδασμο-διανομή και την ακριβεια τους φτασαμε στο κτηματολογιο ?????

Τελικα Κωστακη τι θα κανεις με την διανομή ??

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι πληρώνεις την "πατάτα" του πολικού εμβαδόμετρου που μπήκε πριν κάμποσα χρόνια.
2. Είναι δυνατό να πάρεις εγγράφως αυτά που σςου είπε η τοπογραφική;
3. Σε σχέση με τους όμορρους πως κάθεσαι;
4. Όπως είπε και ένας συνάδελφος, κάνε ένα υπόμνημα επί του τοπογραφικού. Κατ εμέ, και μία τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω μια σύντομη ερώτηση: Γίνεται να υπάρχει διανομή (1932) που να μην προβλέπει δρόμο πρόσβασης σε όλα τα τεμάχια? Μπορώ να "ζητήσω" από το Αγροτικής Ανάπτυξης να προβλεφθεί πρόσβαση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.