Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλείσιμο πέργκολας σε τμήμα ταράτσας με αποκλειστική χρήση


kostas1922

Recommended Posts

Γεια σας πρόσφατα είδα ενα οροφοδιαμέρισμα 4ου οροφου.Το διαμέρισμα ακριβώς απο πάνω του εχει αποκλειστική χρήση 35μ2 ταράτσας με ένα κομμάτι καλυμμένο με πέργκολα.Ο κατασκευαστής μου είπε οτι είναι νόμιμα τακτοποιημένο. Εγώ μπορώ να κλείσω τα 35μ2 της ταράτσας με συρόμενα τζάμια σαν αυτά που έχουν οι καφετέριες;πρέπει να βγάλω άδεια;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έλεγξε το διαμέρισμα τί είπε?

Δεν είμαι του κλάδου, αλλα νομίζω οτι πρέπει να συντρέχουν τουλάχιστον τα παρακάτω:

-Ο ιδιοκτήτης του 4ου να έχει δικαίωμα υψους

-Να υπάρχει υπόλοιπο συντελεστη δόμησης και ύψους

και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο που ειναι "τακτοποιημενο" ειναι   " ένα κομμάτι  ταρατσας  καλυμμένο με πέργκολα. "

Ιδιοκτησιακα δεν βλεπω εχει τπτ  που να μπορει να σου μεταβιβασει.

[ασχετα που εσυ θες να το περικλεισεις  με τζαμαριες...που δεν επιτρεπεται]

Δεν βλεπω να εχει "τιτλο" για αυτη την περγκολα,  αρα δεν μπορει να σου ζηταει τιμημα

Αγοραζεις ενα διαμερισμα.

[πολυ θα ηθελα να δω την δηλωση  τακτοποιησης...]

Να μιλησεις ξανα με τον μηχανικο σου και  με τον συμβολαιογραφο σου

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 11:22 ΜΜ, kostas1922 said:

...... Εγώ μπορώ να κλείσω τα 35μ2 της ταράτσας με συρόμενα τζάμια σαν αυτά που έχουν οι καφετέριες;....

Όχι δεν μπορείς. 

Και στο 99% των περιπτώσεων ούτε οι καφετέριες μπορούν.

On 20/4/2018 at 11:22 ΜΜ, kostas1922 said:

......;πρέπει να βγάλω άδεια;

ναι....αν έχεις υπολοιπο δόμησης, κάλυψης, όγκου.

99% δεν έχεις.

------------

Αυτά ... κι αν δεν τα κάνεις το πρόστιμο που σε περιμένει θα σε εκπλήξει όσο δεν μπορείς να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας έρθει κάποια καταγγελία ή περιέλθει στην αντίληψη των ελεγκτικών μηχανισμών, για να έχετε και μια ιδέα του προστίμου που αναφέρει ο Διδώνης αρκεί να βρείτε ενδεικτικά από την ΔΕΗ την τιμή ζώνης.
Για το πρόστιμο ανέγερσης πολλαπλασιάστε τα 35τμ επί την τιμή ζώνης (Τ.Ζ.) της περιοχής του ακινήτου (σύμφωνα με τις Αντικειμενικές Αξίες της Εφορίας).
Επιπρόσθετα θα έχετε και πρόστιμο διατήρησης το οποίο είναι ίσο με το 50% του προστίμου ανέγερσης και καταβάλλεται από το χρόνο σύνταξης της έκθεσης αυτοψίας του αυθαιρέτου και για κάθε συνεχόμενο χρόνο, μέχρι την κατεδάφιση ή την νομιμοποίησή του.

Αν μετά προβείτε αυτοβούλως στην κατεδάφιση, γίνεται έλεγχος από ελεγκτή δόμησης για να διαπιστωθεί η κατεδάφιση και αν θυμάμαι το πρόστιμο είναι 500€.
Ενώ αν σε περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα για νομιμοποίηση (μέσω αδείας πλέον) των αυθαίρετων κατασκευών, επιβάλλεται πρόστιμο ίσο με το 20% του προστίμου ανέγερσης και πρόστιμο διατήρησης από τη διαπίστωση του αυθαιρέτου έως την ημερομηνία έκδοσης της οικοδομικής άδειας. Αν θυμάμαι το πρόστιμο είναι κατ' ελάχιστο ποσό 250€. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.