Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετασχηματισμος ομοιότητας


Recommended Posts

Εχει κανει κανεις μετασχηματισμούς ομοιότητας με το "χέρι" (βλ. excel); Σε μικρή έκταση (μερικών χλμ) κανω το μετασχηματισμό by the book (Φωτιου- Γεωμερτικη Γεωδαισία),αλλα κάτι πάει στραβά. Ο αναδασμός για την περιοχη που ενδιαφέρομαι εγινε το 1991 χρησιμοποιώντας 5 τριγωνομετρικά της ΓΥΣ και 18 τριγ της τοπογραφικης (λογικά της τοπογραφικης θα εγιναν με πυκνωση) σε ΗΑΤΤ. Κανω την ολη διαδικασια,για μετατροπή σε ΕΓΣΑ, θεωρώντας κοινά σημεία τα 5 της ΓΥΣ και βρίσκω τις τέσσερις παραμέτρους (σ=10.8 cm). Τα σημεια της τοπογραφικης τα θεωρησα ως αγνωστα και βρήκα τις συντεταγμένες τους σε ΕΓΣΑ. Παρατηρω όμως ότι υπαρχει μια διαφορα (ΔΕ=~452 m , ΔΝ=~893 m) σταθερή για κάθε σημείο με τις συντεταγμένες που δίνουν οι πολυωνιμικοί συντελεστές της ΓΥΣ.

Ξερει κανείς που οφείλεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Χ(υπολογισμου):από το μετασχηματισμό ομοιότητας

Χ(τοπογραφικης υπηρεσιας) από πολυωνομικούς συντελεστες

Σε καθε σημείο είχε αυτή την στανταρ διαφορά σε m (+ μερικα cm διαφορετικά για καθε σημείο)

Και τα Υ αρόμοια όπως παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

μαλλον χονδροειδες σφάλμα εν όψει.

αμα εχεις ευχέρεια τράβα μετρα τα να δεις τι παιζουν. βεβαια θα μου πεις και ποιος πληρώνει?

αλλιως πας για χάραξη με εξάρτηση απο τα 2 κοντινότερα και επιστημονικα εισαι σωστος.

το πολύ πολυ να αποκτήσει καμια γειτονική βίλλα δωρεαν ο δικο σου!

παντως επειδη ειναι τεράστιο το σφάλμα πιθανον να εχεις θέμα με το εξελοφυλλο. δεν και το coords.gr για ελεγχο

Link to comment
Share on other sites

Εάν είχα προβλημα στο ecxel δεν θα μου εβγαζε τις σωστες συντενταγμενες χρησιμοποιώντας τα 5 τις ΓΥΣ ως αγνωστα...

Τωρα θα μου πεις ότι ειναι λογικό αφου τα χρησιμοποίησα ως γνωστα για να βγαλω τις παραμετρους του μετασχηματισμου...

Link to comment
Share on other sites

Εάν είχα προβλημα στο ecxel δεν θα μου εβγαζε τις σωστες συντενταγμενες χρησιμοποιώντας τα 5 τις ΓΥΣ ως αγνωστα...

Τωρα θα μου πεις ότι ειναι λογικό αφου τα χρησιμοποίησα ως γνωστα για να βγαλω τις παραμετρους του μετασχηματισμου...

 

Μάγος είσαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αντε λαθος το ενα excel

Λαθος και το αλλο με αφινικο μετασχ;Παρομοια αποτελεσματα μου δινει.

Μηπως τελικα να κανω καπου λαθος λογω ελλειψης της θεωριας;

Ας απαντησει καποιος που το εχει καταφερει.

"Δεν μπορει ολο και καποιος θα υπαρχει που εχει ασχοληθει"

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ μετασχηματισμό ομοιότητας για τη μετατροπή από παλιό Bessel σε νέο με το τυπολόγιο του Φωτίου για μετατροπές συν/νων διανομών σε hatt με καλά αποτελέσματα. Δεν ανεβάζεις τα δεδομένα να τα κάνουμε check; Μάλλον χοντροειδές σφάλμα υπάρχει. Δοκίμασες κάποιο από τα "γνωστά" σημεία να το θεωρήσεις "άγνωστο" για να ελέγξεις τους υπολογισμούς σου;

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ: αναδασμός '91(=νέο ΗΑΤΤ) post #1

kasvan:το δοκιμασα post #5 (μεσα στα ορια το σφαλμα) και ψιλο"ειρωνεια" post #6 γι'αυτό

 

Θα ανεβασω τα στοιχεια το ΣΚ να ριξετε μια ματια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.