Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάθεση/ανάληψη σε Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

σε μια Υ.Δ βάλε αυτό

για την αιτούμενη  έκδοση αδείας αναθέτω ως διαχειριστή της αίτησης μου,  τον  ΚΑΝΑ  .. Μηχανικό  με ΑΜ ΤΕΕ .. και συνάμα τον ορίζω ως υπεύθυνο για τον ορισμό των αρμοδίων μηχανικών για την εκπόνηση των απαιτούμενων μελετών και επιβλέψεων του έργου. -

και ζήτησε του να στην θεωρήσει για το γνήσιο της υπογραφής του

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

δεν έχω καταλάβει πλήρως από τα παραπάνω τι ισχυέι και για αυτό θα ήθελα να ξαναρωτήσω για να γίνει σαφές για μένα.

Για έκδοση Άδεια μικρής κλίμακας (συγκεκριμένα για εγκατάσταση 10 kw φωτοβολταικού συστήματος σε αγροτεμάχιο), ένα από τα δικαιολογητικά στο σύστημα e-adeies είναι ‘’Δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης διαχείρισης έργου ή/και μελέτης’’ με το σχόλιο δίπλα ‘’με ευθύνη μηχανικού’’

Αυτό σημαίνει ξεχωριστή υπεύθυνη δήλωση από αυτόν που θα αναλάβει το έργο ή από αυτόν που βγάζει την άδεια μικρής κλίμακας από το e-adeies?

Είναι διαφορετική η ευθύνη της έκδοσης μιας άδειας μικρής κλίμακας από την ευθύνη της εκτέλεσης του έργου?

Εγώ σαν Αγρονόμος - Τοπογράφος μπορώ να βγάλω μικρή κλίμακα, αλλά δεν είμαι σε θέση  να πάρω ευθύνη για την διαχείριση και την μετέπειτα ενεργοποίηση του φωτοβολταικού συστήματος.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή κλίμακα δεν έχει επίβλεψη. Χρειάζεται ΥΔ ανάθεσης από τον ιδιοκτήτη στον διαχειριστή της άδειας στο σύστημα (και αντίστοιχα σε όλους τους μελετητές για τις μελέτες που θα εκπονήσουν-εφόσον υπάρχουν) και ΥΔ από αυτούς ότι αναλαμβάνουν τις εργασίες που τους ανατίθενται.

Link to comment
Share on other sites

MONO αυτές οι περιπτώσεις έχουν και επίβλεψη

θ) Για την τοποθέτηση ικριωμάτων κατατίθενται:

1)  Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.

ιβ) εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων, κατατίθενται:

Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.

κ) Για τη συντήρηση, επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων, κατατίθενται:

Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης του μηχανικού για την επίβλεψη του έργου.

λ) Για την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης, πλην των αναφερομένων στην περίπτωση η του άρθρου 30 του ν. 4495/2017, κατατίθενται:

Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

MONO αυτές οι περιπτώσεις έχουν και επίβλεψη θ) Για την τοποθέτηση ικριωμάτων  ιβ) εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων κ) Για τη συντήρηση, επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων λ) Για την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης

Σύν για την προσθήκη ανελκυστήρα ΑμΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Προσπαθω να ανεβασω μια αδεια μικρης κλιμακας για ικριωματα και μου ζηταει περα απο την αναθεση αναληψη μελετων και αναθεση αναληψη διαχειρισης εργου. Τι ειναι αυτο? πρεπει δηλ να κανει ο ιδιοκτητης αναθεση σε συγκεκριμενο εργολαβο και αυτο να κανει χαρτι αναληψης του εργου??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στην σχετική απόφαση τέτοια απαίτηση. Ενδεχομένως να έχει ξεμείνει εκει για άδειες και διαχείριση αποβλήτων (πχ εκσκαφών, κατεδαφίσεων κλπ). Ανέβασε ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω αλλα δε ξερω τι να πω. σκεφτηκα να ανεβασω και την ιδια αναθεση αναληψη του εργου δυο φορες.

Ανεβαζω και το αρχειο

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

σου ζητάει την Υ.Δ του ιδιοκτήτη (edit με θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής) με την οποία σου αναθέτει την διαχείριση της υποβολής αίτησης για την έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ

με περίπου αυτό το κείμενο

για την αιτούμενη  έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ αναθέτω ως διαχειριστή της αίτησης μου,  τον  .... 

... ... Μηχανικό  με ΑΜ ΤΕΕ ... και τον ορίζω ως υπεύθυνο για τον ορισμό των αρμοδίων μηχανικών για την εκπόνηση των απαιτούμενων μελετών και επιβλέψεων του έργου. -

edit 2

Υπόψη ότι στο σύστημα e-άδειες  οι αναθέσεις ανά  απαιτούμενες  μελέτες σε ειδικότητες (Α.Μ -Τ.Π -Η/Μ -Π.Μ)

δεν γίνεται πλέον από τον ιδιοκτήτη άμεσα και ξεχωριστά για καθέναν απ' αυτούς 

αλλά συνολικά  από τον διαχειριστή της αίτησης δηλ εσένα 

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.