Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Cour-anglaise μέσα στο Δ


Tony

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω 2 απορίες.

α)Επιτρέπεται η cour-anglaise που εξυπηρετεί κλιμακοστάσιο πυροπροστασίας στη στάθμη μεταξύ υπογείου και ισογείου να μπαίνει κατά τμήμα της στο Δ; (στη συγκεκριμένη περίπτωση Δ=2.50 m). Επισυνάπτω εικόνα με παράδειγμα.

β)Οι cour-anglaise μετράνε στο Σ.Δ.;

Ευχαριστώ.

post-10367-131887220023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό στην εικόνα θεωρείται court-anglaise?

Εγώ το βλέπω σαν ανοιχτή σκάλα που μάλλον καταλήγει στο υπόγειο και μπορεί να μετράει και στην κάλυψη και μάλλον δεν επιτρέπεται στο Δ;

Αλήθεια, που ορίζεται το court-anglaise και πως;

Link to comment
Share on other sites

Μάρκο έχεις δίκιο..Δεν είναι κουρανγκλέ...σε παλαιότερο θέμα δίνεται κάτι για τις διαστάσεις τους...Τέτοιες ανοιχτές σκάλες για υπόγεια έχω κάνει εντός Δ και χωρίς να μετράει στην κάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.... τώρα που το σκέφτομαι την σκάλα αυτή την έχω συναντήσει πολλές φορές (σε εξοχικές κυρίως κατοικίες) να μην μετράει σε κάλυψη και εντός Δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ καθυστερημένο το σχόλιο - προφανώς ο Tony έχει ήδη βρει λύση στο θέμα του - αλλά ίσως χρησιμεύσει στους επομενους :

 

Συμφωνώ με τον Αλέξανδρο για το +-1,50μ, αυτή είναι η εύκολη περίπτωση.

Όταν το βάθος ξεπερνάει το -1,50 μ είναι στην κρίση του ελεγκτή της πολεοδομίας να το δεχτεί ως τοπική εκσκαφή αναγκαία για την λειτουργία του κτιρίου, όπως γίνεται και με τις ράμπες αυτοκινήτων προς το υπόγειο. Έχει όμως και το δικαίωμα να το κόψει, ή να ζητήσει περιορισμό στις απολύτως αναγκαίες διαστάσεις του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.