Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση στάθμευσης σε υπόγειο


katargedon

Recommended Posts

καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια και τις γνωσεις σας.στην πολυκατοικια που μενω(αθηνα)ηρθε ενα ζευγαρι να νοικιασει ενα διαμερισμα.αρχισαν να βαζουν αυτοκινητο στο υπογειο γκαραζ σε χωρο που δεν ειναι θεση σταθμευσης και με εμποδιζει να ξεπαρκαρω.χρειαζεται να κανω 45.678 μανουβρες.οταν τους το ειπα,μου απαντησαν πως η ιδιοκτητρια τους ειπε πως εχει αγορασει μετ'επειτα αυτο τον χωρο για ιδιοχρηση(οχι για θεση σταθμευσης γιατι δεν πληρει τις διαστασεις)και οτι δεν ισχυουν τα σχεδια που εχω εγω αλλα εχει γινει αναδιαμορφωση του χωρου και υπαρχουν αλλα σχεδια στην πολεοδομια.πηγα σημερα στην πολεοδομια και δεν υπαρχει καμια μεταβολη του χωρου και κανενα νεο σχεδιο.εκει μου ειπαν οτι για να ειναι θεση σταθμ. πρεπει να αναγραφεται ρητα στα σχεδια της πολεοδομιας.ισχυει αυτο η ισχυει το συμβολαιο αγοραπωλησιας του χωρου?και αν ισχθει το συμβολαιο μπορει να παρκαρει οχημα σε χωρο που δεν ειναι θε.σταθ η απλα να βαλει πχ μια καρεκλα να καθεται?

Link to comment
Share on other sites

"προφορικα" δεν υπάρχει ούτε νομιμος τίτλος ουτε νομιμο δικαιωμα.

Ο χωρος αυτος,

-ή ανηκει σε καποιον αλλον

- ή ειναι κοινοχρηστος.

θα μιλησεις με τον μηχανικο για τα "σχεδια" της άδειας

και τον δικηγορο σου για να ερευνησει τους "τιτλους"

 

Link to comment
Share on other sites

οχι προφορικα.λεει οτι εχουν υπογραψει συμβολαιο και οτι πληρωσε 3 εκατ.δραχμες.δεν αμφιβαλω γι'αυτο.το θεμα ειναι οτι δεν επρεπε να το δηλωσει στην πολεοδομια εφοσον προκειται για θεση σταθμευσης υποτιθεται?ο χωρος δεν καλυπτει τις προδιαγραφες για χωρο σταθμευσης.το αγορασε λεει για ιδιοχρηση οποτε μπορει να βαζει και αυτοκινητο.μπαινει ομως εκει οχημα?δεν ειναι δηλωμενο τιποτα στα σχεδια και δεν εχει γινει καμια μεταβολη του χωρου στην πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

θα ερευνησει σχετικα με το θεμα στο υποθηκοφυλακειο ο δικηγορος σου...

και θα σε ενημερωσει για τα περαιτερω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, katargedon said:

...οποτε μπορει να βαζει και αυτοκινητο.μπαινει ομως εκει οχημα?...

Πέραν των ζητημάτων ιδιοκτησίας που μπορείς να δεις με βάση και τις σχετικές απαντήσεις από τον didmitris GM, από καθαρά πολεοδομικής άποψης υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές για να έχει δικαίωμα κάποιος να βάζει αυτοκίνητο στο υπόγειο πρέπει να έχει τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπει η πολεοδομική νομοθεσία για την θέση στάθμευσης και τις ελάχιστες διαστάσεις διελεύσεων  που μένουν ελεύθερες ώστε να μπορούν και τα υπόλοιπα αυτοκίνητα για τα οποία έχουν δεσμευτεί θέσεις στάθμευσης να διέρχονται.

Αρα αν καταπατά αυτές τις εγκεκριμένες διαστάσεις εάν και εφόσον έχουν εγκριθεί στο σχέδιο κάτοψης της στάθμης που σε ενδιαφέρει, τότε έχει πολεοδομική παράβαση ανεξάρτητα αν έχει ή δεν έχει το ιδιοκτησιακό δικαίωμα.

 

Το ερώτημα σας θα μεταφερθεί σε ενότητα για ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

τον χωρο τον εχει αγορασει οντως.αλλα ειναι περιπου 2,50Χ3,00.και ειπε και ψεμματακια οτι εχει καινουρια σχεδια στην πολεοδομια.το καταλαβα οτι παιζει καποια λαμογια γιατι αν ηταν νομιμος θα μου ελεγε να παω να γ.... και οχι γλυψιματα του στυλ,ελα μωρε θα τα βρουμε μεταξυ μας και να κανουμε προβες το πως θα μπουν τα αυτοκινητα και μια γειτονια ειμαστε κλπ κλπ.δεν περιμενε οτι θα παω στην πολεοδομια στην οποια δεν υπαρχει κανενα καινουριο σχεδιο.τελικα ισχυει οτι η θεση σταθμευσης πρεπει να αναγραφεται στα σχεδια.δεν ειναι το ιδιο με χωρο ιδιοχρησης.οχημα μπαινει μονο σε θεση σταθμευσης.τηλεφωνικα του τα ετριψα στη μουρη.ζηταγε και ενοικιο για παρκινγκ απο τα παιδια που πηγαν να νοικιασουν το διαμερισμα ο ελληναρας.φυσικα πηραν το αυτοκινητο και ειπαν οτι τελικα δεν θα νοικιασουν το διαμερισμα.ειναι και τυχερος που δεν μενει αθηνα να του το εξηγουσα και αλλιως...σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!πανω που ελεγα οτι τελειωσε το θεμα,ηρθε ο μεσιτης εξαλλος και μας εφερε ενα συμβολαιο αγορας του συγκεκριμενου χωρου,το οποιο ελεγε οτι ο χωρος αυτος αγοραστηκε απο τον ιδιοκτητη και ως θεση σταθμευσης νο4 η οποια αναγραφεται στην κατοψη του υπογειου.ετσι γραφει το συμβολαιο.βεβαια στην κατοψη του υπογειου ΔΕΝ αναγραφεται καμια τετοια θεση.σαν διαστασεις και ακτινα ελιγμου δεν καλυπτει τις προδιαγραφες για χωρο σταθμευσης και στην πολεοδομια δεν υπαρχει καμια αναθεωρηση σχεδιων.ο μεσιτης λεει πως το συμβολαιο ειναι ανωτερο απο τα σχεδια της πολεοδομιας.WTF?ο δικηγορος μου λεει οτι δεν ισχυει φυσικα κατι τετοιο,αλλα εγω ψιλοφοβαμαι γιατι εδω στο ελλαδισταν εχουμε τους πιο χαζους νομους στον πλανητη(γνωριζω πολυ καλα τις διαφορες ελληνικων και αμερικανικων νομων,για αλλα θεματα).σε αυτη την περιπτωση τι ισχυει τελικα?θελω να κλαψω(με λυγμους,οχι απλο κλαμα :P )

Edited by katargedon
Link to comment
Share on other sites

ισχύει ό,τι αναφέρουν οι τίτλοι (σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών)

και υπερισχύουν της ο.α.

αν αυτός "αγόρασε" μη υφιστάμενη θ.σ., ας κυνηγήσει τον πωλητή

το θέμα είναι καθαρά νομικό, και νομίζω πως έχει εξαντληθεί εδώ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tetris said:

ισχύει ό,τι αναφέρουν οι τίτλοι (σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών)

αν αυτός "αγόρασε" μη υφιστάμενη θ.σ., ας κυνηγήσει τον πωλητή

το θέμα είναι καθαρά νομικό, και νομίζω πως εδώ έχει εξαντληθεί

δηλαδη και ο αγοραστης επεσε θυμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.