Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ακύρωση δήλωσης Ν. 4178/13 κατόπιν επιθυμίας του ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Έχω κάνει οριστική υπαγωγή με το Ν.4178/13 σε ακίνητο/κατάστημα που είχε αυθαιρεσίες, βάσει έκθεσης αυτοψίας από το τμήμα αυθαιρέτων της Πολεοδομίας. Στις εκκρεμότητες υπήρχε και η συναίνεση των συνιδιοκτητών μιας και κάποιες αυθαιρεσίες είχαν γίνει σε κοινόχρηστους χώρους.

Τώρα, 4 χρόνια μετά , ο ιδιοκτήτης θέλει να ακυρώσουμε την αίτηση, παρόλο που έχει πληρώσει τα πρόστιμα γιατί δεν μπορεί να βρει άκρη με τους συνιδιοκτήτες και προτιμάει να συμμορφωθεί και να επαναφέρει στην αρχική κατάσταση όλες τις αυθαιρεσίες προκειμένου να μπορέσει να πουλήσει το ακίνητο.

Υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης μιας αίτησης που είναι σε οριστική υπαγωγή με πληρωμένο όλο το πρόστιμο? δεν ξέρω καθόλου πως να το χειριστώ το θέμα. Παρακαλώ για τα φώτα σας!

Σας ευαχριστώ πολύ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς, πώς εκανες  οριστικη υπαγωγη με αυθαιρεσιες σε "κοινοχρηστα", χωρις να εχεις την συναινεση?

θα ελεγα να περιμενεις  λιγο ακομα...μια και εδω και 7 μηνες περιμενουμε διευκρινισεις/οδηγιες/τροποποιησεις στο αρθρο 98.

τι αυθαιρεσιες εχεις και απο πότε?


 

Link to comment
Share on other sites

Οι αυθαιρεσίες είναι :1. Τσιμεντόστρωση ακαλύπτου και τοποθέτηση 3 ψυκτικών μηχανημάτων

2. Κλείσιμο 3 παραθύρων προς τον ακάλυπτο

3.Κλείσιμο θύρας & διάνοιξή της σε άλλο σημείο, μεταξύ καταστήματος & κοινόχρηστου διαδρόμου πολυκατοικίας.

ΟΙ αυθαιρεσίες είναι από το 2002

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επαναφέρω το θέμα , έχω και εγώ μια περίπτωση που ο πελάτης ζητάει ακύρωση της δήλωσης 4178/13 για εσωτερικό πατάρι σε κατάστημα κατασκευής 2000. Η δήλωση είναι σε υπαγωγή (όχι οριστική) και έχουν ανεβεί όλα τα δικαιολογητικά και πληρωθεί όλα τα πρόστιμα. Θα καθαιρέσει το πατάρι (μεταλλική κατασκευή) και θα επαναφέρει το κατάστημα στην αρχική κατάσταση. Υπάρχει κάποια διαδικασία; Σκέφτομαι να ακυρώσω όλα τα δικαιολογητικά να σβήσω ΤΕ και στον τίτλο να γράψω άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το κατεδαφίσει χωρίς άδεια κατεδάφισης δηλαδή αυθαίρετα κάτι που δεν επιτρέπεται?

Μήπως πρέπει πρώτα να εκδώσεις άδεια "έγκρισης εκτέλεσης εργασιών" του άρθ 29 παρ 4 και μετά να ζητήσεις έλεγχο από την ΥΔΟΜ και έκδοση βεβαίωσης κατεδάφισης την οποία να εισάγεις στον 4495/17 ώστε όλα να είναι νόμιμα?

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι , αυτη η νόμιμη οδός όπως του εξήγησα , προφανώς την άλλη βδομάδα που θα με καλέσει για αυτοψία το πατάρι θα έχει εξαφανιστεί, πρόκειται για 7μ2 με μια μεταλλική σκάλα και οι γύφτοι έχουν πάρει θέση...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, killertomato said:

..... που θα με καλέσει για αυτοψία το πατάρι θα έχει εξαφανιστεί, πρόκειται για 7μ2 με μια μεταλλική σκάλα και οι γύφτοι έχουν πάρει θέση...

ok.....

άριστα, οπότε θα ενημερωθεί ότι θα φάει και πρόστιμο για εργασίες χωρίς άδεια και φυσικά υπηρεσίες μηχανικού (δικές) σου που θα πρέπει να κάνεις....

χαρά σε όλους..... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Έχω ρύθμιση οριστικοποιημένη στον 4178 και θέλω να την καταργήσω και να κάνω για το ίδιο ακίνητο στον 4495. Θεωρητικά μπορώ να την περάσω στον 4495, αλλά αν κάνω καινούργια στον 4495 για κάοποιους λόγους, μπορώ την οριστική να την ακυρώσω κάπως, να μην υπάρχουν δύο δηλώσεις οριστικές για το ίδιο ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2019 at 11:17 ΠΜ, Christina Pinatsi said:

Καλημέρα. Έχω ρύθμιση οριστικοποιημένη στον 4178 και θέλω να την καταργήσω και να κάνω για το ίδιο ακίνητο στον 4495. Θεωρητικά μπορώ να την περάσω στον 4495, αλλά αν κάνω καινούργια στον 4495 για κάοποιους λόγους, μπορώ την οριστική να την ακυρώσω κάπως, να μην υπάρχουν δύο δηλώσεις οριστικές για το ίδιο ακίνητο?

Θα την επαναφέρεις σε "υπαγωγή" και θα τη μεταφέρεις στον Ν.4495.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.