Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκκαθάριση εισφορών μη μισθωτών - Διαδικασία


georgegaleos

Recommended Posts

Όπως το έχουμε συζητήσει και πιο παλιά, τελικά αν πληρώσουμε τα μεταφέρουμε στα έξοδα του 2017? Πρόκειται για εμπρόθεσμη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 ώρες πριν, kosbar said:

Όπως το έχουμε συζητήσει και πιο παλιά, τελικά αν πληρώσουμε τα μεταφέρουμε στα έξοδα του 2017? Πρόκειται για εμπρόθεσμη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών έτους 2017.  

Κανένα σχόλιο, μάλλον δεν θέλει κανείς να πάρει θεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές εισφορές (αρχικά) εκπίπτουν μόνο αν έχουν καταβληθεί.

Στην συνέχεια εξετάζουμε το εΜπρόθεσμο της καταβολής. Εφόσον καταβληθούν εΜπρόθεσμα εκπίπτουν στο έτος που αφορούν, ενώ εάν καταβληθούν εΚπρόθεσμα εκπίπτουν στο έτος που θα καταβληθούν. Στη φορολογική βάση οι ασφαλιστικές εισφορές οι οποίες ΔΕΝ έχουν καταβληθεί εΜπρόθεσμα (ή καθόλου) δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα του έτους που αφορούν, κάτι που δεν συμβαίνει στη λογιστική στην οποία (λογιστική βάση) οι εΚπρόθεσμες εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα του έτους που αφορούν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Μια ερώτηση... Μπαίνω στο προφιλ μου στον ΕΦΚΑ και πάω εκεί που λέει εκκαθάριση και δε μου δείχνει τίποτα. "Δεν βρέθηκαν ειδοποιητήρια"... Δεν έχει γίνει η εκκαθάριση. Είναι λογικό; Σε σας έχει γίνει;

Ήμουν πέρσι για 4 μήνες αυτοαπασχολούμενος και μετά έγινα παρ.9 άρθρ.39 Ν.4387/2016... Για τους 4 μήνες είχα δώσει τα ελάχιστα (τους υπόλοιπους μήνες τους πληρώνει ο εργοδότης πια) και με την εκκαθάριση αναμένω να χρωστάω κάνα 300άρι. Λογικά δε θα έπρεπε να μου είχε γίνει η εκκαθάριση και να μου βγει ειδοποιητήριο να πληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, altrig2004 said:

Καλησπέρα σας!

Μια ερώτηση... Μπαίνω στο προφιλ μου στον ΕΦΚΑ και πάω εκεί που λέει εκκαθάριση και δε μου δείχνει τίποτα. "Δεν βρέθηκαν ειδοποιητήρια"... Δεν έχει γίνει η εκκαθάριση. Είναι λογικό; Σε σας έχει γίνει;

Ήμουν πέρσι για 4 μήνες αυτοαπασχολούμενος και μετά έγινα παρ.9 άρθρ.39 Ν.4387/2016... Για τους 4 μήνες είχα δώσει τα ελάχιστα (τους υπόλοιπους μήνες τους πληρώνει ο εργοδότης πια) και με την εκκαθάριση αναμένω να χρωστάω κάνα 300άρι. Λογικά δε θα έπρεπε να μου είχε γίνει η εκκαθάριση και να μου βγει ειδοποιητήριο να πληρώσω;

Καλησπέρα,

και σε μένα το ίδιο συμβαίνει (δεν έχει αναρτηθεί ακόμη ειδοποιητήριο εκκαθάρισης). Η απάντηση που έλαβα από τον Ε.Φ.Κ.Α. αναφέρει ότι:

"Επιπλέον σας ενημερώνουμε ότι η εκκαθαριστική διαδικασία ασφαλιστικών οφειλών έτους 2017 για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 39 παρ. 9 θα διενεργηθεί μετά την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης των εισοδημάτων έτους 2017."

Λογικά θέλουν να διασταυρώσουν ποσά και με τις δηλώσεις των εργοδοτών. Εμένα γι' αυτόν το λόγο εξακολουθεί και συσσωρεύει ποσά "οφειλών".

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δεν έχει γίνει ακόμα εκκαθάριση.

Δεν εμπίπτω στις διατάξεις του άρθρου 39 παρ. 9, απλά  έχω κλείσιμο βιβλίων 11/2016 και ήμουν μισθωτός από 6/2017 έως 01/2018. Προφανώς δύσκολη περίπτωση για το σύστημα τους, τι να πω δεν θα τελείωσει ποτέ αυτή η ιστορία...

Μου αρέσει που έβγαλαν και ανακοίνωση και διαφημίζουν ότι κατάφεραν να κάνουν τους συμψηφισμούς - "σε πέρας ένα σύνθετο έργο" !!! (περιλαμβάνει έναν πολλαπλασιασμό μια αφαίρεση και μία διαίρεση σε ποσά που τους είναι γνωστά από πέρσι τον Σεπτέμβριο). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.