Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκκαθάριση εισφορών μη μισθωτών - Διαδικασία


georgegaleos

Recommended Posts

Εγώ που είχα πιστωτικό (235€, ενώ η τωρινή μου μηνιαία εισφορά είναι 220€), ζήτησα συμψηφισμό πιστωτικού υπολοίπου από την Παρασκευή 11/5, μα ακόμα δε δείχνει εξοφλημένη τη δόση του Μαρτίου.

Φαντάζομαι ότι θα είστε και άλλοι στην ίδια περίπτωση με εμένα. Να πληρώσω κανονικά τη δόση αύριο πρωί ? Εσείς τι θα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ την πλήρωσα κανονικά. Φαντάζομαι σε επόμενο ειδοποιητήριο θα γίνει η αφαίρεση.. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Υ.Γ. Να σου πω την αλήθεια μόλις πάτησα το κουμπί "συμψηφισμός" είχα ένα illusion ότι βγαίνει από την οθόνη μία τεράστεια μούτζα με ένα σατανικό γέλιο σαν background

Edited by ntanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σίγουροι για αυτό? Μήπως σε κάποιο επόμενο ειδοποιητήριο θα γίνει η αφαίρεση ώστε να προκύψει μειωμένο ποσό? Θυμάμαι έχει κάτι σχετικά κελιά στην ανάλυση.

Έχω την αίσθηση ότι άπαξ και εκδόθηκε πρέπει να πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φοβάμαι πως από τη στιγμή που δεν έχει τσεκαρισμένο το κουτάκι "Εξόφληση", θα πρέπει να το εξοφλήσουμε... Παίζει κανά τηλ να πάρουμε να μάθουμε; Στο 1555 μου κανει τουτ τουτ, αλλά μπορεί να έχω φραγή στα 4ψήφια...

Έχω δοκιμάσει καμιά 10αριά τηλ από τα υποκαταστήματα του ΕΦΚΑ, μα δεν το σηκώνουν πουθενά :(

 

UPDATE: Τελικά βρήκα στο τηλ και μίλησα με Κόρινθο (αφού Αθήνα αρνούνταν να το σηκώσουν) και μου είπαν ότι θεωρούν ότι πρέπει να το αφήσω, να μην το πληρώσω και ο συμψηφισμός όταν γίνει θα εξοφλήσει το ποσό που δεν έχω πληρώσει. Δε με έπεισε πάντως ότι ήταν σίγουρη ότι έτσι πρέπει να γίνει...

Edited by s2117
Update
Link to comment
Share on other sites

Το έχω θέσει και αλλου..εχω πληρώσει κανονικά την δόση του μαρτίου  (3ος/2018)...ενω στο συστημα τους φαινεται ακομη ανεξόφλητη..στην καρτέλα με τις εισφορές υπάρχει κανονικά η πληρωμή μεσώ τραπέζης...η πληρωμή χει γίνει κανονικα στις 24/04...το αντιμετώπισε κανένας άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες πληρώσει όλες τις εισφορές του 2017 τότε ότι πληρώνεις πηγαίνει για εξόφληση των παλιότερων εισφορών και όχι της τρέχουσας.

Π.χ. έγω κάποια στιγμή σταμάτησα να πληρώνω εισφορές του 2017 (διότι είχα κλείσει βιβλία απο 2016 και κακώς με χρέωναν) ενώ από τον Ιανουάριο του 2018 που αλλάξαν την βάση υπολογισμού και με χρεώνουν τα ελάχιστα (για το 2018, χωρίς όμως να αλλάξουν το 2017) άρχισα να πληρώνω. Ολες οι πληρωμές που έκανα το 2018 δεν πήγαν στους επόμενους μήνες αλλά μείωσαν την οφειλή μου για τον Απρίλιο του 2017 (όταν σταμάτησα να πληρώνω). Δηλαδή οι εισφορές του 2018 φαίνονται ανεξόφλητες, ενώ οι οφειλές του 2017 έχουν μειωθεί αντίστοχα.

Μήπως συμβαίνει αυτό και σε σένα;

 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, topo3 said:

Το έχω θέσει και αλλου..εχω πληρώσει κανονικά την δόση του μαρτίου  (3ος/2018)...ενω στο συστημα τους φαινεται ακομη ανεξόφλητη..στην καρτέλα με τις εισφορές υπάρχει κανονικά η πληρωμή μεσώ τραπέζης...η πληρωμή χει γίνει κανονικα στις 24/04...το αντιμετώπισε κανένας άλλος?

Και σε μένα και τον σύζυγό μου το ίδιο.Νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας εφόσον φαίνεται η πληρωμή μέσω τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο ΕΦΚΑ εξέδωσε την με ΑΔΑ: 7Σ7Γ465Θ1Ω-ΙΘΥ - Συμπληρωματικές οδηγίες για την εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών μη μισθωτών. Εχει παραδείγματα και στο τέλος των οδηγιών τις διάφορες περιπτώσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.