Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ: Παρατείνεται μέχρι 18 Μαΐου 2018 η καταβολή της τρέχουσας εισφοράς μηνός Μαρτίου 2018


Engineer

Recommended Posts

σχεδ'ον 2.000 ευρώ πιστωτικός :-). ΠΟυ ειναι φυσικά το επικουρικό/εφάπαξ που αναλογεί και ακόμα δεν το έχουν χρεώσει!

Τί μπέρδεμα εχει να πέσει με την φορολογική δήλωση.....

Link to comment
Share on other sites

Παπαριες. Δηλαδή για να καταλάβω αν δεν πληρώσει κάποιος αυτές τις 5 δόσεις τι γίνεται; Κανονικά δεν θεωρούνται τρέχοντες άρα δεν κινδυνεύουν διακανονισμοί η όχι; Αν τις αφήσεις στην μπάνκα μπορούν στο μέλλον να μπουν σε ρύθμιση; Έχουν τόκους; 

Σε πρώτη φάση δεν υπάρχει καμία διάθεση να πληρώσω αυτές τις δόσεις. Σε δεύτερη ότι έγραψα παραπάνω γιατί δεν αξίζει γενικά  

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κινδυνεύουν οι διακανονισμοί (εχω κι εγω): από ότι εχει φανεί, τα δυο συστήματα, ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ δεν μιλάνε μεταξύ τους καθολου καλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήγα σήμερα από χαράματα σε υποκατάστημα του Εφκα και μου σβήσαν οφείλη που εμφανίστηκε μετά την εκκαθάριση λογο λάθους. Προτείνω όποιος έχει θέματα να πάει αυτοπροσώπως σε υποκατάστημα να λύσει το πρόβλημα γιατί αν περιμένει από το σύστημα δεν θα λυθεί ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου λύσει μια απορία; Πέρσι πλήρωνα 190,10 (με βάση το εισόδημα του 2015). Φέτος 184,60 (με βάση το εισόδημα του 2016). Στην εκκαθάριση του περσινού με βάση το 2016, όμως, μου υπολογίζει εισφορά 201,47, αντί για 184,60. Γιατί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Διότι, ενώ από την μία τα φορολογικά αποτελέσματα του 2016 είναι τα ίδια, από την άλλη η ασφαλιστική βάση [που χρησιμοποιεί τα φορολογικά αποτελέσματα του 2016] για τον υπολογισμό της ασφαλιστικής εκκαθάρισης του 2017 και η ασφαλιστική βάση [που χρησιμοποιεί τα ίδια φορολογικά αποτελέσματα του 2016] για τον υπολογισμό των τρεχουσών εισφορών είναι διαφορετικές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hektor said:

Προσωπικά πήγα σήμερα από χαράματα σε υποκατάστημα του Εφκα και μου σβήσαν οφείλη που εμφανίστηκε μετά την εκκαθάριση λογο λάθους. Προτείνω όποιος έχει θέματα να πάει αυτοπροσώπως σε υποκατάστημα να λύσει το πρόβλημα γιατί αν περιμένει από το σύστημα δεν θα λυθεί ποτέ. 

Υπάρχει περίπτωση να πεις σε ποιο υποκατάστημα πήγες να πάω & εγώ να στηθώ από τα μεσάνυχτα, μιας και το υποκατάστημα του ΕΦΚΑ στο ΤΣΜΕΔΕ Αθήνα δεν εξυπηρετεί μετά από 15 επισκέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει και σε άλλους να έκανε το σύστημα μόνο του δήλωση συμψηφισμού? Χωρίς φυσικά να έχω κάνει τίποτα μου βγάζει για το ποσό που έχω για επιστροφή το μήνυμα: Έχετε ήδη δηλώσει ότι επιθυμείτε συμψηφισμό πιστωτικού υπολοίπου. 

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει κάνει κάποιος αίτηση για ένταξη στην προαιρετική ασφάλιση και να του έχει αναρτηθεί ειδοποιητήριο εκκαθάρισης για το 2017 στην καρτέλα του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.