Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καθυστέρηση προσωρινής σύνταξης


kimin

Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς από το φόρουμ κάποια ιδέα για τις καθυστερήσεις απονομής προσωρινής σύνταξης σε μηχανικούς. Ο πατέρας μου (ηλικίας 70 χρονών, με 40+ χρόνια δουλειάς ως τοπογράφος χωρίς κανένα χρέος στο ταμείο του) έχει από τον Δεκέμβριο υποβάλλει τα χαρτιά του για σύνταξη (όλες οι διαδικασίες έχουν γίνει επιβεβαιωμένα ολόσωστες), κι ακόμα δεν του έχει δοθεί η προσωρινή σύνταξη. Έχουμε επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον ΕΦΚΑ (μας είπαν ότι δεν έχουν φτάσει εκεί χαρτιά από το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα), με το ΤΣΜΕΔΕ της περιφέρειας (όπου λένε ότι έχουν στείλει τα χαρτιά όπως πρέπει στα κεντρικά), και με τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ (όπου είτε δεν το σηκώνουν είτε όταν το σήκωσαν μία φορά ουσιαστικά αγενέστατα είπαν ότι ακόμα βρίσκονται στον Μάιο του 2017!!!). Έχουμε στείλει email διαμαρτυρίας σε ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, υπουργείο και καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη, αλλά δεν έχει γίνει τίποτα. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Γνωρίζει κανείς τον πιθανό χρόνο αναμονής για προσωρινή σύνταξη; Είναι αδιανόητο το ότι εδώ και κοντά 6 μήνες δεν έχει δοθεί ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ σύνταξη (επαναλαμβάνω μιλάμε για την ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ σύνταξη) ενώ ο μέγιστος χρόνος αναμονής πρέπει βάσει νόμου να είναι το πολύ δύο μήνες. Κι όλα αυτά να σημειώσω, ενώ μέχρι πρόσφατα συνέχιζαν να έρχονται εισφορές στον ΕΦΚΑ (όπου από το ΤΣΜΕΔΕ μας είπαν απλά να αγνοούμε!) και να εμφανίζεται ως ανασφάλιστος (με συνέπεια να κινδυνεύει να μείνει χωρίς ιατροφαρμακευτική κάλυψη)...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γενικά δεν βγάζεις άκρη με αυτούς , θα περιμένετε αλλά να συνεχίστε την τηλεφωνική όχληση , από συνάδελφους γνωρίζω ότι καθυστερούν 7 με 8 μήνες .....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε πάντα για προσωρινή σύνταξη που είναι περίπου 1250 ευρώ,

από τον Μάιο του 2016 όταν ίσχυσε ο Νόμος Κατρούγκαλου εκδίδονται μόνο προσωρινές συνάξεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ένα χρόνο μετά την υποβολή αίτησης συνταξιοδότησης γήρατος (και αίτησης για προσωρινή), δεν έχω λάβει ούτε δραχμή κάλπικη!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το μόνο που άλλαξε από το προηγούμενό μου ποστάρισμα είναι το "μπουγιουρντί" που μου ήρθε για την αναγνώριση των 5 χρόνων του ΕΜΠ.

10.000+ σε 60 μήνες ή 8.500 μετρητά μέχρι το Μάη, χωρίς να κάνουν συμψηφισμό με τις 19 συντάξεις που θα χρωστάνε μέχρι τότε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Έχω κάνει αίτηση από το 2012, και μάλλον αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Και (σημερινή πληροφορία από ΤΣΜΕΔΕ) η προσωρινή σύνταξη είναι από 384 ως 768 €.

Και ενώ, μέχρι το Μάη που πρέπει να πληρωθούν τα 8500 € θα μου χρωστάνε 700 x 19 = 13000+++ €, δεν δέχονται συμψηφισμό και θέλουν πρώτα να πληρώσω εγώ και μετά να μου δώσουν τα αναδρομικά και την προσωρινή... 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

....αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν οριστικές με αυτό το ποσό ! (είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν....) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.