Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καθυστέρηση προσωρινής σύνταξης


kimin

Recommended Posts

Από ότι έμαθα στην τελευταία μου επίσκεψη, έχουν δώσει για υπολογισμό οριστικών συντάξεων τις αιτήσεις του 1ου 4μήνου του 2017.

Άρα είσαι μέσα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι σχετικό - άσχετο . Κάποιος που υποβάλλει τα χαρτιά του για σύνταξη λόγω ορίου ηλικίας των 67 , μπορεί να δουλεύει επίσημα μέχρι να του καταβληθεί η οριστική σύνταξη ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί

( αλλά σε 7 χρόνια, που θα έρθη η ώρα σου Βασίλη, ποιός ξέρει??? :-D )

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2019 at 3:34 ΜΜ, antloukidis said:

Από ότι έμαθα στην τελευταία μου επίσκεψη, έχουν δώσει για υπολογισμό οριστικών συντάξεων τις αιτήσεις του 1ου 4μήνου του 2017.

Άρα είσαι μέσα....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Νεώτερα από το μέτωπο......  (πάρτε πασατέμπο, ποπ-κορν κλπ)!

Την Παρασκευή πήρα εντολή πληρωμής για το συνολικό ποσό, έτοιμος - αποφασισμένος να το πληρώσω άμεσα, για να προχωρήσει η διαδικασία.

Μου ανακοίνωσε όμως ο υπάλληλος ότι δεν μπορώ να το πληρώσω αυθημερόν, παρά μόνο από την Τρίτη και μετά και μόνο στην ΕΤΕ και Άττικα.

(και άλλη καθυστέρηση, σκέφτηκα, αλλά ....μου βγήκε σε καλό!!!)

Το τριήμερο βρήκα καιρό και διάβασα το νόμο, που αναφέρει η απόφαση για τον τρόπο υπολογισμού της εισφοράς αναγνώρισης πλασματικών ετών.(Ν. 3863/10, αρθ. 10, παρ, 18)

Εκεί λέει ότι το ποσό εξαγοράς κάθε μήνα είναι το 20% του 25πλάσιου του ΗΑΔ (ημερομίσθιου ανειδίκευτου εργάτη) την ημερομηνία που υπεβλήθη η αίτηση (2013), και εφόσον η αίτηση υπεβλήθη πριν το 2016 η έκπτωση για πληρωμή μετρητοίς είναι 15% και όχι 2% ανά έτος αναγνώρισης, που ισχύει σήμερα.

Απλά googlαροντας βρήκα ότι το ΗΑΔ του 2013 είναι 26,18€ (έχω γίνει εργατολόγος - συνταξιολόγος λέμε....) :-D

Με βάση αυτά, το ποσό που πρέπει να πληρώσω μετρητοίς είναι : 26,18 x 25 x 20% x 60 x 85% = 6.675,9€ ( περίπου 1900€ λιγότερα από ότι λέει η απόφαση! )

Προφανώς την Τρίτη (χτες) ήμουν πάλι εκεί και από τον δεύτερο όροφο, με πήγαν στον προϊστάμενο (που υπογράφει και την απόφαση).

Ο "κύριος" αυτός, με ύφος 50 καρδιναλίων και φανερά ενοχλημένος, που ένα ον χαμηλοτάτης υποστάθμης  τόλμησε να μπεί και να τον αμφισβητήσει, μου τόνισε ότι το ΤΣΜΕΔΕ έτσι τα υπολογίζει (έχει δικό του μπαϊράκι) και εν πάσει περιπτώσει να πάω να τα δούν στον ημιόροφο στις εισφορές.

Εκεί, η κυρία προϊσταμένη, φανερά ενοχλημένη και αυτή, με δέχτηκε και ...με έστειλε στον δεύτερο όροφο. Όταν της είπα ότι από κει έρχομαι με έστειλε στο ισόγειο (στον ξανθό κύριο δίπλα στο πρωτόκολο!!!).

Ο κύριος αυτός, με έστειλε στον ημιόροφο!  Όταν του είπα ότι από κει έρχομαι, μου είπε ότι μάλλον δεν είδαν ότι με αφορά ο "παληός νόμος" και να ξαναπάω.

Η κυρία προϊσταμένη του ημιορόφου, (μου ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία) και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον κύριο του ισογείου μου είπε να κάνω ένσταση. Το ήξερα ότι εκεί θα κατέληγα, αλλά απλά ήθελα κάποια επιβεβαίωση.

Νομίζω ότι, εμμέσως μεν, επιβεβαιώθηκα, αφού όπως φαίνεται κανείς δεν ήθελε να πιάσει την "καυτή πατάτα"

Αφού περίμενα σε ουρά 20-25 ατόμων, για περίπου 1 ώρα στο πρωτόκολο, ολοκληρώθηκε η, πιστεύω εποικοδομητική, επίσκεψή μου στο αγαπητό μας ΤΣΜΕΔΕ. (βοήθειά μας).

Η ...συνέχεια επί της οθόνης (αναμείνατε)!

μπορείς να μας ενημερώσεις αν έγινε δεκτή η ένστασή σου για την χρέωση των μηνών αναγνώρισης σπουδών γιατί εχω το ίδιο πρόβλημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωστό τοις πάσι ότι στο ΤΣΜΕΔΕ το 85 τοις εκατό αποτελείται από αργόμισθους τύπους και τύπισσες, οι οποίοι/ες συχνά πυκνά πουλάνε και πνεύμα, δήθεν τσαμπουκά (όπου θεωρούν βεβαίως ότι τους παίρνει) και ο,τι άλλο θελησουν (αναλόγως κεφιου και ημέρας). Οι χειρότεροι όλων βρίσκονται στον ημιοροφο, εκεί στο πρωτόκολλο. Μιλάμε για υπαλλήλους με πλήρη άγνοια βασικών εννοιών και νόμων (αυτούς τους κατατάσσω στους αργόσχολους).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, NIKALEX said:

 

Με βάση αυτά, το ποσό που πρέπει να πληρώσω μετρητοίς είναι : 26,18 x 25 x 20% x 60 x 85% = 6.675,9€ ( περίπου 1900€ λιγότερα από ότι λέει η απόφαση! )

 

τα 6.675,9 είναι για 5 χρόνια;; (60 μήνες).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΝΙΚALEX η ένστασή μου δεν έχει απαντηθεί ακόμα.

Κατόπιν συμβουλής όμως γνωστού εργατολόγου και συμμαθητού μου από το λύκειο, πλήρωσα το συνολικό ποσό που ζήτησαν, για να μη χάσω την έκπτωση.

Όταν απαντήσουν στην ένσταση, αναλόγως θα πράξω, και εννοείται, θα ενημερώσω.

 

Συνάδελφε TASOS P. ναι το ποσό είναι για 60 μήνες.

Υ.Γ. Τα ανωτέρω είναι παράθεση δικού μου post και όχι του συναδέλφου NIKALEX!

 

 

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.