Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή Χ,Υ ΕΓΣΑ σε φ,λ wgs84


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προκειμένου για τη μετατροπή προβολικών συντεταγμένων Χ,Υ,Η ΕΓΣΑ87 σε φ,λ WGS84, (HTRS07 πιο σωστά), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το λογισμικό GNSS Solutions της Spectra Precision σε demo mode χωρίς κόστος. Μάλιστα μπορείτε να διαλέξετε είτε την χρήση της προβολής GGRS87/TM87 είτε της HEPOS_GGRS87/TM87 που είναι προ-εγκατεστημένες. Υποστηρίζεται και αρχείο με πολλές συντεταγμένες. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με την JGC. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω για κάτι που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.

 

Θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό και να εξαρτήσω από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ.

1. Μπορώ να αποτυπώσω τις κορυφές του αγροτεμαχίου με το από gps που έχω για να βρίσκω τον δρόμο με το αυτοκίνητο?? Να σημειώσω ότι το gps μου δίνει το γεωγραφικό πλάτος και μήκος για την θέση στην οποία βρίσκομαι.

2. Μετά μπορώ να τις μετατρέψω σε ΕΓΣΑ (δηλαδή από WGS84 σε ΕΓΣΑ) ??

3. Αν μπορώ όλα τα παραπάνω, τότε ποιος ο λόγος που οι τοπογράφοι συνάδελφοι αγοράζουν τόσο ακριβά όργανα ???

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

 

Παρακαλώ προσέχετε το μέγεθος της γραμματοσειράς που χρησιμοποιείτε!

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

@classicb

 

Θα έχεις απόκλιση 10 - 15 μέτρα ανά σημείο. Κατά τ' άλλα κάνε ό,τι σε φωτίσει ο Ύψιστος!

 

Πες μου, ότι κάνεις πλάκα! Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

1) βεβαίως και μπορείς. Για να'ναι πιο πρακτικο κάντο με το κινητό σου.

2) βεβαίως επίσης. Μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται συνάδελφε.

3) καλά αυτοί εκεί οι τοπογράφοι, δε ξέρουν τι τους γίνεται, γι'αυτο τους κοροϊδεύουν και τους πουλάνε GPS για ψάρεμα κι αυτοί πάνε και μετράνε. Μη σου πώ οτι κακώς υπάρχουν και σα τμήμα πολυτεχνείου.

 

Υ.Γ. αν διατίθεσαι να νοικιάσεις τη σφραγίδα σου, ενδιαφέρομαι πάντως. Σε βρίσκω άνετο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο "δίκαιο" λοιπόν είχε ...ο Συφουνάκης! Ναι εκείνος βρε εκείνος ο Σοσιαλιστής με τις επιχειρήσεις και τα ξενοδοχεία στη Λέσβο! Τοπογραφικό; Σιγά το πράμα!!. Παίρνεις ένα καλό τηλέφωνο, αυτό που μοιάζει με ...παντόφλα διαβάζεις στην οθόνη τις τιμές, πας μετά σε ένα καλό πρόγραμμα με την φραπεδιά σου, λες στον πελάτη 200 Ευρώ και τέλειωσε η υπόθεση. Απλά πράματα! Αλίμονο στο διπλανό που θα ψάχνει πιθανόν για τον δρόμο τις αλληλο-καλυπτόμενο τμήμα και όλα τα ακόλουθα. Μακάρι να μη είμαι εγώ. Φίλε με τον περιγραφόμενο τρόπο θα χάσεις από 8 έως 10 μέτρα, αν δεν έχει πεύκα πάνω από το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

3. Αν μπορώ όλα τα παραπάνω, τότε ποιος ο λόγος που οι τοπογράφοι συνάδελφοι αγοράζουν τόσο ακριβά όργανα ???

 

Δύο τεινά μπορεί να σημαίνει το παραπάνω, ή οτι κάνεις πλάκα το οποίο αν το παραδεχτείς γελάμε όλοι μαζί και το προσπερνάμε, ή οτι είσαι τόσο αλαζόνας και αδιάφορος για το αντικείμενο ενός ολόκληρου άλλου κλάδου, που με μια γραμμή μηδενίζεις το αντικείμενο και τον επαγγελματισμό όλων των τοπογράφων παγκοσμίως.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

αν και δε θέλω να το πω, αλλά δε κρατιέμαι αυτή τη φορά...

 

Ετσι και έκανε τέτοιο σχόλιο, έστω και για πλάκα κάνας ΤΕ, πιστεύω θα ειχε ρεκόρ αφοριστικών απαντήσεων στο ίδιο χρονικό περιθώριο...

 

Μέχρι και ΠΣΔΑΤΜ καστοριάς θα εμφανιζόταν. Η τοπογραφία στους τοπογράφους.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kane εγώ προσωπικά όταν σχολίαζα δεν πρόσεξα ότι... ο "πρωταγωνιστής" είναι Πολ. Μηχανικός. Ένας καλός Τ.Ε. μπορεί κάλλιστα να είναι καλύτερος από έναν αδιάφορο Πολ. Μηχανικό! Ο παραπάνω συν., να είσαι σίγουρος, και τα στατικά άλλος του τα κάνει. Απ' ότι σε παρακολουθώ δεν νομίζω να δεχθείς ποτέ τέτοιους σχολιασμούς. κλείνοντας 30 χρόνια τοπογράφος μπορώ να πω σήμερα, πως στο επάγγελμα αυτό αν είσαι "φυγόπονος" ..θα κάνεις και πατάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οκ παιδιά, χαλαρώστε......δεν υπολήπτομαι βεβαίως το επάγγελμα του τοπογράφου. Πλάκα έκανα προφανώς. Υπάρχουν πάντως πολλοί συνάδελφοι που δεν έχουν ασχοληθεί με τοπογραφικά και που όντως έχουν αυτές τις απορίες που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.