Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή Χ,Υ ΕΓΣΑ σε φ,λ wgs84


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα..Θέλω να μετατρέψω αρκετά σημεία που έχω σε ΕΓΣΑ 87, σε ελλειψοειδείς συντεταγμένες στο WGS 84. Είναι πολλα τα σημεία και δε βολέυει να τα περάσω ένα ένα από το Coord..Έλεγα να φτιάξω κάτι σε excel ή matlab και αν τελικά δουλέψει να το μοιραστούμε.

Η μετατροπή γίνεται από Χ,Υ ΕΓΣΑ ---> φ,λ ΕΓΣΑ και από εκεί σε ---> φ,λ WGS 84..

 

Βρήκα τους τύπους για να γυρίσω τα φ,λ ΕΓΣΑ σε φ,λ παγκόσμιου, αλλά δε βρίσκω πουθενά τους τύπους για να γυρίσω τα Χ,Υ της προβολής σε φ,λ ΕΓΣΑ. Αν κάποιος τους έχει θα με βοηθήσει πολύ..(Ή επίσης αν γνωρίζετε άλλον τρόπο)

Ευχαριστώ πολύ!!

 

p.s. αν κάποιος νεότερος έχει κρατήσει σημειώσεις ανώτερης γεωδαισίας πρέπει να αναφέρονται..Εγώ δε βρίσκω τις δικές μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστευω οτι καπου σε χανω...

Για ριξε μια ματιά εδω:

http://www.itia.ntua.gr/~soulman/icoordstrans/

και εδω:

http://www.4x4ekdromes.gr/yuri_gps/syggros.htm

Καπου εχασες τη μετατροπη των γεωκεντρικων...

Η ΕΓΣΑ '87 (επειδη ειναι προβολη) δεν εχει φ,λ αλλα Ε,Ν (δηλ χ,ψ συντ)...

κα

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση..Τα χα τσεκάρει και γω τα δύο site σε μια αναζήτηση που έκανα μέσω google..

Παρόλ' αυτά ξέρω ότι η ΕΓΣΑ έχει φ,λ. Σε φ,λ υπάρχουν και τα τριγωνομετρικά, ενώ και στο coord μπορείς να κάνεις τη μετατροπή από Χ,Υ ΕΓΣΑ σε φ,λ ΕΓΣΑ..

 

Τα Ε,Ν,(Ζ) που λες, είναι οι τρισορθογώνιες καρτεσιανές συντεταγμένες ως προς το κέντρο του ελλειψοειδούς αναφοράς (υπάρχουν και γι αυτές τύποι μετατροπής)

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΠ:Bessel 1841 (ή παλιό ελληνικό datum) (φ,λ)

Προβολες:α)Ισαπεχουσα αζιμουθιακή ΗΑΤΤ (x,y)

β)Εγκάρσια μερκατορικη ΤΜ3 (Ε,Ν)

 

ΕΕΠ:GRS80 (ή ΕΓΣΑ87) (φ,λ)

Προβολή:Εγκάρσια μερκατορικη ΤΜ87 (Ε,Ν)

 

Τελος παντων από φ,λ (ΕΓΣΑ87) πηγαινεις σε Χ,Υ,Z γεωκεντρικες

Απο κει με ΔΧ,ΔΥ,ΔΧ σε γεωκεντρικες WGS84(Χw,Yw,Zw)

και με τις αντιστροφες εξισωσεις σε φ,λ (WGS84)

 

Κοιτα και εδω

http://hydrogis.geology.upatras.gr/ARCGIS/SYNGROS.PDF

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα,

Απ' ότι το κοίταξα η εφαρμογή gps2egsa κάνει μαζικές μετατροπές μόνο από συντεταγμένες gps σε ΕΓΣΑ. Στην καρτέλα που κάνει μετατροπές από όλα προς όλα δεν έχει επιλογή να του φορτώσω αρχείο.

Αν κάποιος συνάδελφος του έχει χρησιμοποιείσει, ας μου δώσει τα φώτα του

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συνάδελφε christopografow

προφανώς όπως και σε κάθε σύστημα προβολής

υπάρχει σχετικά και ελεύθερο λογισμικό

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα αν κάποιος ενδιαφέρεται για μαζικές μετατροπές ίσως θα πρέπει να επισκεφτεί το παρακάτω site:http://franson.com/coordtrans/ το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι free όμως νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του. Μετατρέπει αρχεία csv σε οποιοδήποτε προβολικό σύστημα. μόνο σε αυτό κατόρθωσα να κάνω σωστό μετασχηαμτισμό από NAD 83 σε ΕΓΣΑ 87. μετά από λάθος σε gps χειρός. Ούτε στο Arcgis δεν μπορέσα να το κάνω και το αναφέρω μόνο γιατί θεωρώ πω είναι από τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου για το franson. Έχω τσεκάρει τις μετατροπές και με το σχετικό προγραμμα του Geocalc και με το Coords του Συγγρού. Και επιπλέον κάνει και πολλές άλλες μετατροπές.

Μετασχηματισμό από Νorth American Datum σε GGRS 87 :confused::shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.