Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση τροχοβίλας σε χωράφι


Recommended Posts

διδονη δεν περιγραφω τι θα κανω προφανος, λεω ιδεες και σκεψεις που εχουν διαμορφωθει μετα απο αυτα που διαβαζω απο εσας τους ειδικους για τους νομους της σοφης χωρας μας που δημιουργισε δημιουργησε δημοκρατια κλπ.

1) τι παιζει μετα την 07/2011? 

2) αν δεν φαω το προστυμο δεν θα χαρω, θα βγαλω μια φωτο μου να κλαιει και θα στην στειλω και προφανος δεν θα παραλειψω να ενημερωσω αν καταφερω κατι καλο, με τα απαρετητα στοιχεια.

και για να πω και κατι που με αφορα και οχι να πιανω κουβεντα μη χρησιμη

Νόμος 4067/2012 κατισχύει ως μεταγενέστερος του Κτηριοδομικού.
Επομένως ισχύει ο ορισμός που δίνει ο ΝΟΚ για το τι εστί δομικό έργο και πιο συγκεκριμένα:
"16. Δομικό έργο είναι κάθε είδους κατασκευή, ανεξάρτητα από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής της, που είναι σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί."

αυτο παλι ειναι το εβγαλε καποιος απο το μυαλο του; γιατι εγω δεν ειμαι ειδικος σαν καποιους απο εδω για να ξερω, γιαυτο και ρωταω ΠΩς ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΩς ΘΑ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ. σορρυ για τα καπς ειμαι λιγο αμόρφωτος αγενης δεν ξερω να μιλαω, γιαυτο και φλυαρω και δεν με καταλαβενετε :( αρχισα απο τωρα τις θλιμενες φατσες βλ. διδονη 

λοιπον με βαση το παραπανω δεν ειναι αυθαιρετο εκτος αν δεν το καταλαβα καλα, αν δεν έχει ομως άδεια κυκλοφορίας είναι παράνομο τροχόσπιτο.

 

οποτε σαν σουμα για να καταλαβω αν αγορασω ενα τροχοσπιτο και εχει τα χαρτια του ειναι νομιμο και πληρωνω τα παγια του ασφαλεια κλπ. και αν ειναι ιδιοκατασκυεη και καταφερω να παρω εγκρισεις απο μηχανικους κλπ θα λογιζετε παλι σαν τροχοσπιτο και παλι θα πληρωνω παγια. 

τι συμβαινει αν την κατασκευη μου την εχω πανω σε ενα τρειλερ που ειναι στα ορια του βαρους και  ογκου του τρειλερ? δεν ειναι φορτιο;

ουτε σπιτι ειναι γιατι ειναι κινητο και μη συνδεμενο με τιποτα και οταν ειναι κινειτε ειναι στις προδιαγραφες του τρειλερ ποου το κινει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο περισσότερο αυτό που σου είπα πιο πάνω: όταν καταθέσω πινακίδες κάποιου οχήματος, μπορώ να το έχω παρκαρισμένο σε ιδιωτικό χώρο χωρίς να είμαι παράνομος αφού διατηρεί την δυνατότητα κίνησης? Πιστεύω πως ναι, αλλά δεν είμαι δικηγόρος/νομοθέτης.

Δηλαδή κατά την άποψή μου, ο "σωστός" τρόπος είναι ο εξής:

- Φτιάχνω/αγοράζω κάτι που μπορεί νόμιμα να πάρει πινακίδες κυκλοφορίας.

- Παίρνω πινακίδες. πληρώνω και ασφάλεια, τέλη κ.λ.π. για το ελάχιστο δυνατό διάστημα...

- Καταθέτω πινακίδες

- Το "παρκάρω" στο χωράφι μου

Το λεπτό σημείο είναι ότι θεωρητικά θα πρέπει να είσαι με χημική τουαλέτα, μια και απαγορεύεται σαφώς η σύνδεση με αποχέτευση/βόθρο... 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, γιωργος_ταδε said:

......ΠΩς ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΩς ΘΑ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ. ....

Η απάντηση είναι

Βρες γεωτεμάχιο που να έχει αρτιότητα και οικοδομησιμότητα με βάση τις ισχυουσες πολεοδομικές διατάξεις.

Κι ας εχει δικαίωμα μόνο για 50τμ

Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να βρεθούν λύσεις για να βγάλεις Άδεια δόμησης και χρήσης χώρων και ειδικών κατασκευών

Χωρίς αυτό θα τρέχεις

 

Στο 1

Μετα τις 07/2011

Συνοπτικά θα στο πω

Οτι φτιαξεις καθ υπέρβαση πολεοδομικων όρων έχουν φροντίσει να σε περιμένει σεξ άνευ σιέλου καν... 

 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, γιωργος_ταδε said:

να το βαλω στο μελοντικο μου χωραφι που δεν εχει σημασια αν θα ειναι αρτιο και οικοδομησιμο διοτι δεν θελω να πληρωνω κανενος τυπου χαρατσιου ειτε αυτο λεγετε ενφια ή τελη κυκλοφοριας ασφαλεια κλπ.

 

διδονη διαβαζεις τι θελω; η απλα γραφεις αυτο που ξερεις ασχετα αν ειναι αυτο που ζηταω; και ας το προσαρμοσω μετα εγω την "λυση" σου στο προβλημα μου; 

αυτο σχετικα με τα οσο το δυνατον λιγοτερα παγια δεν ειναι μονο για οικονομικους λογους, απλα δεν πιστευω τον συγκεκριμενο νομο οτι βοηθαει τον πολιτη ειναι κυριως θεμα αποψης, δεν θελει κανεις να αναλυσω την αποψη μου για καταργηση ελευθεριας δημοκρατιας κλπ. αλλα ενα τελευταιο γιατι πολλοι βιαζονται να βγαλουν συμπερασματα, δεν τα ισοπεδωνω ολα λεγοντας οτι ολοι οι νομοι ειναι κακοι και να καταργησουν πχ την φορολογια. αυτα ειναι ακροτητες οπως και ο ενφια.

 

cacau θα το ψαξω φιλος, αλλα ξερεις δυσκολα βρισκεις απαντησεις, θα παω αλλη μια βολτα απο υπηρεσίες πολεοδομιας, μηχανολογικο. αλλα μου φαινεται οτι αυτο που λεει η μελισσα με κοκκινα γραμματα συμαινει οτι ενα οχημα που εχεις καταθεσει πινακιδες δεν ειναι κυκλοφορουντο οχημα, ουτε εγω ειμαι νομικος, θα το ψαξω απο αυριο. + αυτο που εκτος και αν εννοει οτι για αυτα που για  καποιον λογο (πχ αν ειναι συνδεμενα μονιμα με το εδαφος) δεν μπορουν να κυκλοφορουν.

επισης εχω απορια αν αναφερεται μονο στα τροχοσπιτα η γενικα σε οτι οχημα εχεις;

5 ώρες πριν, melissa said:

Από το εγκ-27860/4450/34/23-3-88.

    "Τα τροχόσπιτα που δεν είναι κυκλοφορούντα οχήματα και ρυμολκούμενα από ΙΧ. αυτοκίνητα με αριθμό κυκλοφορίας του Υπουργείου Συγκοινωνιών, εφόσον μεταπίπτουν στην κατηγορία που 
περιγράφεται από την παρ.17 του Αρθ-2 του ΓΟΚ/85), δηλαδή μετατρέπονται σε εγκαταστάσεις με μόνιμη εξάρτησή τους από το περιβάλλον στο οποίο εγκαθίστανται και συνδέονται σταθερά με αυτό (π.χ. σταθερή σύνδεση με το έδαφος, κατασκευή βόθρου, σύνδεση με δίκτυα) ή εξυπηρετούν παραμονή ανθρώπων ή ζώων, εκτέλεση εργασίας ή άσκηση επαγγέλματος, αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων, μηχανημάτων, κλπ., πρέπει πριν εγκατασταθούν σε γήπεδο ή οικόπεδα να έχουν άδεια της αρμόδιας για την έκδοση οικοδομικής αδείας Υπηρεσίας η οποία τα κρίνει κατά τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις." "

 

Link to comment
Share on other sites

επιγραμματικά...

Αυτό που θες πρέπει να είναι νόμιμο όχημα, δηλαδή να έχει τροχούς (για να θεωρηθεί κινούμενο), να έχει έγκριση τύπου, να έχει ταξινομηθεί στην Ελλάδα και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην συνδέεται με "ρεύμα, νερό, αποχέτευση".

Την ιδιοκατασκευή απλά ξέχνα την, λόγω κόστους έγκρισης τύπου. Ομοίως την τροποποίηση τρέιλερ γιατί πολύ απλά αλλάζει ο τύπος του οχήματος και θες νέα έγκριση τύπου.

Το "ευκολότερο" είναι τροχοκινούμενο ή άλλο αυτοκίνητο-φορτηγό "κλούβα" που θα το "παρκάρεις" στο χωράφι..., χωρίς πινακίδες, ασφάλειες κτλ

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω astrah και ppanag

το πιθανοτερο καποιο οχημα μαλλον ειναι η φτηνοτερη νομιμη λυση. (οχι και η ποιο ανετη, αν και ειδα μερικα ομορφα) τροχοκινούμενο εννοεις τρειλερ;

αν ξερεις να μου πεις αυτο που ρωτησα παραπανω, αν φτιαξω μια κατασκευη και την φορτοσω σε ενα νομιμο τρειλερ και η κατασκευη ειναι στις διαστασεις και βαρος που επιτρεπετε να εχει το τρειλερ, αυτο ειναι ενταξει; θεωρειτε φορτιο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=τροχοκινούμενο&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwix5uH3-PLaAhWBvBQKHVfFCKIQ_AUICigB&biw=1536&bih=779

 

9 ώρες πριν, γιωργος_ταδε said:

αν φτιαξω μια κατασκευη και την φορτοσω σε ενα νομιμο τρειλερ και η κατασκευη ειναι στις διαστασεις και βαρος που επιτρεπετε να εχει το τρειλερ, αυτο ειναι ενταξει; θεωρειτε φορτιο σωστα;

 

Νόμιμο θα είναι ΜΟΝΟ στην περίπτωση που η αρχική κατασκευή που έχει λάβει έγκριση τύπου είναι τρέιλερ θάλαμος

https://www.google.gr/search?q=Box+Van+Trailer&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiWv-u7-vLaAhWH0RQKHZJrAy8Q_AUICigB&biw=1536&bih=779

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.