Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση Ταράτσας - Εξοικονόμηση κατ' οίκον ΙΙ


panagiotis.t

Recommended Posts

Μιας και βγηκε το προγραμμα θα μονωσω την ταρατσα μου. Σ εμενα αντιστοιχουν 79τ.μ. ενω η υπολοιπη ταρατσα θα μεινει αμονωτη. Ειναι του 1970 με μαλτεζοπλακες και ελαφροπετρα απο κατω(πριν την πλακα). Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος για μονωση χωρις να δημιουργησω θεματα παγιδευσης υγρασιας και να αντεξει στην παροδο του χρονου; Ακομα να ειναι και ανθεκτικη σε πιθανα μελλοντικα προβληματα αφου δε θα μονωθει ολοκληρη η ταρατσα. Και φυσικα ευελιξια στη συντηρηση και σε πιθανα προβληματα που θα προκυψουν. Θελω και επισκεψιμοτητα στην ταρατσα-ελαφρια βατοτητα.

Μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει προβλημα στην ταρατσα, δηλαδη διαρροες και νερα, ουτε με τις ρυσεις.Η αποστραγγιση του νερου ειναι σε καλο επιπεδο

Μεχρι τωρα εχω προτασεις

1)για ψεκαστη πολυουρεθανη οπου μου λεει να σηκωσω τις μαλτεζοπλακες και να αφαιρεσω την ελαφροπετρα. Εκει θα με περιορισει με τους γειτονες με τοιχακι, θα βαλει τη μονωση του και απο πανω μπετον.( μου ειπε να προσεξω ιδιαιτερα να μη ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΩ την ελαφροπετρα, διοτι "αναπνεει" οποτε την υγρασια της θα την πεταει προς τα κατω αρα στο διαμερισμα μου)

2)για durosol light roof (αποτελειται απο συγκεκριμενα σταδια) 

3)φραγμα υδρατμων με ασφαλτικο γαλακτωμα, θερμομονωση με διογκωμενη πολυστερινη 5εκ.,ελαφροσκυροδεμα για ρυσεις,ασφαλτικο βερνικι, στεγανοποιηση με ασφαλτικη μεμβρανη, πολυουρεθανικη μαστιχη και βυθιζομενα εξαεριστικα.

4)τοποθετηση fibrotile ή παρομοιου υλικου (μονο για θερμομονωση). θερμομονωτικες πλακες 5εκ. με 1εκ ισχυρη αντιολισθητικη τσιμεντοκονια. ( με προβληματιζει οτι δε θα υπαρχει στεγανωση, αρα το νερο θα τρεχει κατω απο τις πλακες χωρις να δημιουργει προβλημα;)

5)πετροβαμβακας 5εκ., στην επιφανεια του κολλειται ασφαλτοπανο με ψηφιδα και στεγανωση αρμων με μαστιχη.

Το διλημμα μου ειναι το να πετυχω την καλυτερη δυνατη και ανθεκτικη λυση. Στο προγραμμα ειμαι με επιδοτηση 65% μεχρι τα 3,476Ε και απο κει και περα μπορω να βαλω καποια χρηματα. Αξιζει να σηκωσω ο,τι υπαρχει και να φτασω μεχρι την πλακα της ταρατσας οπου και θα εφαρμοσω οποιαδηποτε λυση; Να παω σε θερμομονωτικα πλακιδια και οσο αντεξουν; Να παω σε λυσεις που καλυπτονται απο πανω με ασφαλτοπανο και οσο αντεξουν;

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, panagiotis.t said:

.....Να παω σε θερμομονωτικα πλακιδια και οσο αντεξουν; Να παω σε λυσεις που καλυπτονται απο πανω με ασφαλτοπανο και οσο αντεξουν;

Να πας σε κάποιο τεχνικό γραφείο να αναθέσεις το σκέφτηκες?

Να κάνουν αυτοψία να δουν σχέδια και οτι άλλο υπάρχει και να δώσουν μια μελέτη εφαρμογής

Πιο οικονομικά θα σου έρθει και το σημαντικό πιο σωστά θα γίνει το έργο

 

Αν οχι συνέχισε τα πειράματα και γνωματευση εξ αποστάσεως στο νετ

Μπορεί να έχεις τυχη. Στα 4-7 χρόνια θα φανούν τα προβλήματα αν υπάρξουν 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Didonis said:

Να πας σε κάποιο τεχνικό γραφείο να αναθέσεις το σκέφτηκες?

Να κάνουν αυτοψία να δουν σχέδια και οτι άλλο υπάρχει και να δώσουν μια μελέτη εφαρμογής

Πιο οικονομικά θα σου έρθει και το σημαντικό πιο σωστά θα γίνει το έργο

 

Αν οχι συνέχισε τα πειράματα και γνωματευση εξ αποστάσεως στο νετ

Μπορεί να έχεις τυχη. Στα 4-7 χρόνια θα φανούν τα προβλήματα αν υπάρξουν 

Δεν κανω γνωματευση. Εννοειται πως εχω μηχανικο και ενεργειακο επιθεωρητη κι ολα γινονται σε συνεννοηση μαζι του(εχει τα σχεδια της πολυκατοικιας κι εχει κανει αυτοψια πριν ετοιμασει το εντυπο παρεμβασεων). Ποτε δεν κανω παρεμβαση στο σπιτι μου χωρις να ειμαι σε συνεννοηση με μηχανικο της εμπιστοσυνης μου. 

Επισης, εννοειται οτι οι προτασεις που αναφερω γινονται απο τους μηχανικους των εταιρειων που επισκεπτονται το χωρο και μου στελνουν υπογεγραμμενες τις προσφορες τους.(απλως αναφερω με συντομια τα οσα μου προτεινουν)

Μεσα απο αυτο το θεμα που ανοιξα, ζηταω τις "εμπειρικες" γνωμες που μπορει να μου δωσει ο καθενας για να μην πεσω θυμα ή/και για να εχω πιο σφαιρικη αποψη απο ανθρωπους που εχουν δουλεψει καποιες απ αυτες τις μεθοδους και ειδαν τα αποτελεσματα σε βαθος χρονου.(μιας και ειναι κοινη συνισταμενη για πολλους οι πολυκατοικιες του '70 στην Αθηνα)

Edited by panagiotis.t
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panagiotis.t said:

Δεν κανω γνωματευση. Εννοειται πως εχω μηχανικο και ενεργειακο επιθεωρητη κι ολα γινονται σε συνεννοηση μαζι του.......

.......

Μεσα απο αυτο το θεμα που ανοιξα, ζηταω τις "εμπειρικες" γνωμες που μπορει να μου δωσει ο καθενας για να μην πεσω θυμα ή/και για να εχω πιο σφαιρικη αποψη .....

Οκ καταλαβα

Δεν κάνεις γνωματευση

Απλα αναζητάς εμπειρίες σε φόρουμ για μηχανικούς

Και εχεις συναδέλφους που ολα γίνονται σε συνεννόηση μαζί του

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Didonis said:

Οκ καταλαβα

Δεν κάνεις γνωματευση

Απλα αναζητάς εμπειρίες σε φόρουμ για μηχανικούς

Και εχεις συναδέλφους που ολα γίνονται σε συνεννόηση μαζί του

 

Δε ζηταω καποιος να δεσμευτει για την προταση του. Την αποψη του ζηταω.

Οσο εμπιστοσυνης κι αν ειναι καποιος μηχανικος, θελω να ακουω κι αλλες αποψεις και να μαθαινω. Οποτε αναμενω τετοιες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2018 at 1:19 ΜΜ, panagiotis.t said:

Μιας και βγηκε το προγραμμα θα μονωσω την ταρατσα μου. Σ εμενα αντιστοιχουν 79τ.μ. ενω η υπολοιπη ταρατσα θα μεινει αμονωτη. Ειναι του 1970 με μαλτεζοπλακες και ελαφροπετρα απο κατω(πριν την πλακα). Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος για μονωση χωρις να δημιουργησω θεματα παγιδευσης υγρασιας και να αντεξει στην παροδο του χρονου; Ακομα να ειναι και ανθεκτικη σε πιθανα μελλοντικα προβληματα αφου δε θα μονωθει ολοκληρη η ταρατσα. Και φυσικα ευελιξια στη συντηρηση και σε πιθανα προβληματα που θα προκυψουν. Θελω και επισκεψιμοτητα στην ταρατσα-ελαφρια βατοτητα.

Μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει προβλημα στην ταρατσα, δηλαδη διαρροες και νερα, ουτε με τις ρυσεις.Η αποστραγγιση του νερου ειναι σε καλο επιπεδο

Μεχρι τωρα εχω προτασεις

1)για ψεκαστη πολυουρεθανη οπου μου λεει να σηκωσω τις μαλτεζοπλακες και να αφαιρεσω την ελαφροπετρα. Εκει θα με περιορισει με τους γειτονες με τοιχακι, θα βαλει τη μονωση του και απο πανω μπετον.( μου ειπε να προσεξω ιδιαιτερα να μη ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΩ την ελαφροπετρα, διοτι "αναπνεει" οποτε την υγρασια της θα την πεταει προς τα κατω αρα στο διαμερισμα μου)

2)για durosol light roof (αποτελειται απο συγκεκριμενα σταδια) 

3)φραγμα υδρατμων με ασφαλτικο γαλακτωμα, θερμομονωση με διογκωμενη πολυστερινη 5εκ.,ελαφροσκυροδεμα για ρυσεις,ασφαλτικο βερνικι, στεγανοποιηση με ασφαλτικη μεμβρανη, πολυουρεθανικη μαστιχη και βυθιζομενα εξαεριστικα.

4)τοποθετηση fibrotile ή παρομοιου υλικου (μονο για θερμομονωση). θερμομονωτικες πλακες 5εκ. με 1εκ ισχυρη αντιολισθητικη τσιμεντοκονια. ( με προβληματιζει οτι δε θα υπαρχει στεγανωση, αρα το νερο θα τρεχει κατω απο τις πλακες χωρις να δημιουργει προβλημα;)

5)πετροβαμβακας 5εκ., στην επιφανεια του κολλειται ασφαλτοπανο με ψηφιδα και στεγανωση αρμων με μαστιχη.

Το διλημμα μου ειναι το να πετυχω την καλυτερη δυνατη και ανθεκτικη λυση. Στο προγραμμα ειμαι με επιδοτηση 65% μεχρι τα 3,476Ε και απο κει και περα μπορω να βαλω καποια χρηματα. Αξιζει να σηκωσω ο,τι υπαρχει και να φτασω μεχρι την πλακα της ταρατσας οπου και θα εφαρμοσω οποιαδηποτε λυση; Να παω σε θερμομονωτικα πλακιδια και οσο αντεξουν; Να παω σε λυσεις που καλυπτονται απο πανω με ασφαλτοπανο και οσο αντεξουν;

να πάτε σε ένα μηχανικό, ενεργειακό επιθεωρητή, κλπ και να του πείτε να σας κάνει μια υποχρεωτική βάση νόμου επίλυση Glaser. Η υγροθερμομόνωση δεν είναι κοκορέτσι όπου τα καρυκεύματα μπαίνουν όπως γουστάρουμε.  Αν δεν ξέρει να πάτε σε κάποιον άλλον που να ξέρει. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κ. @panagiotis.t αρχικά θα πρέπει να ελέγξετε και να βεβαιώσετε οτι το διαμέρισμα σας μπορεί να απομονωθεί από το υπόλοιπο δώμα και να μονώθει χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στις διπλανές ιδιοκτησίες. Κατόπιν θα πρέπει να έχετε την σύμφωνη γνώμη και των υπολοίπων ιδιοκτητών.

Μετά βλέπουμε και τα υπόλοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Ροδοπουλος said:

να πάτε σε ένα μηχανικό, ενεργειακό επιθεωρητή, κλπ και να του πείτε να σας κάνει μια υποχρεωτική βάση νόμου επίλυση Glaser. Η υγροθερμομόνωση δεν είναι κοκορέτσι όπου τα καρυκεύματα μπαίνουν όπως γουστάρουμε.  Αν δεν ξέρει να πάτε σε κάποιον άλλον που να ξέρει. 

 

Για την αιτηση και τις προτασεις παρεμβασης εχω ηδη ενεργειακο επιθεωρητη που τα εχει συνταξει και θα ασχοληθει με το εργο.

Φανταζομαι οτι δεν εκανε τετοια μελετη επειδη ειναι χαμηλη η αμοιβη απο το ιδιο το προγραμμα, οποτε θα το ζητησω για να γινει σωστα.

Ευχαριστω πολυ

Edited by panagiotis.t
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Charkiolakis Kostas said:

κ. @panagiotis.t αρχικά θα πρέπει να ελέγξετε και να βεβαιώσετε οτι το διαμέρισμα σας μπορεί να απομονωθεί από το υπόλοιπο δώμα και να μονώθει χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στις διπλανές ιδιοκτησίες. Κατόπιν θα πρέπει να έχετε την σύμφωνη γνώμη και των υπολοίπων ιδιοκτητών.

Μετά βλέπουμε και τα υπόλοιπα.

 

Φανταζομαι οτι ετσι οπως ειναι η ταρατσα (με μαλτεζοπλακες και ελαφροπετρα) δεν υπαρχει καποιος τροπος να απομονωθει. Η ταρατσα ειναι ενιαια. Σ εμενα ανηκουν τα 79 τ.μ. απο τα 150τ.μ. συνολικα

Απο τις διπλανες ιδιοκτησιες εχω το ελευθερο για καθε αλλαγη("εμεις δεν εχουμε λεφτα και μη μας ζητησετε.Εσεις καντε ο,τι θελετε").

 

Edited by panagiotis.t
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.