Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση σε ψηφιακά δεδομένα?


Recommended Posts

Υπαρχι καποιος τροπος να αποκτησεις πληροφοριες που σε ενδιαφερουν ψηφιακα, η πρεπει καθε φορα να τρεχεις στις αρμοδιες υπηρεσιες Πολεοδομιο/Κτηματολογιο/Δασαρχειο κτλ?

 

Υπαρχουν θελω να πω ψηφιακοι χαρτες και βασεις δεδομενων η πρεπει εγω να τις δημιουργησω ανα την περιοχη που με ενδιαφερει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητέ συνάδελφε

η ερώτησή σου είναι γενική

ανάλογα με το τι είδους χάρτες σου χρειάζονται και τι βάσεις δεδομένων

υπάρχουν στοιχεία-χάρτες που χορηγούνται δωρεάν και στοιχεία που χορηγούνται με αντικαταβολή

στις περισσότερες περιπτώσεις πάντα γενικά μιλώντας απαιτείται τρέξιμο και σημαντικά έξοδα

η συνεργασία πάντως με άλλους συναδέλφους είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του θέματος-προβληματισμού σου

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι περισσότεροι χάρτες- διαγράμματα παρέχονται και ψηφιακά, αλλά είναι πολύ πιο ακριβά από τους αναλογικούς..Σίγουρα ξέρω για τα 1.5000 της ΓΥΣ. που τα έχουν σε raster και ορισμένα και σε vector (τις ισοϋψείς)..Νομίζω υπάρχουν ψηφιακοί και οι ορθο του Υπουργείου Γεωργίας, ενώ δεν είμαι πολύ σίγουρος για αεροφωτογραφίες του ΟΚΧΕ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα υπαρχει καποιος τροπος να συγκεντρωθουν και να κυκλογορυουν μεταξυ μας οι πρεπει να τα σκαμε στον αρμοδιο φορεα?

 

Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για τα πεντοχιλιαρα της ΓΥΣ. Γνωριζω ενα παιδι που εχει τα 50αρια, αλλα περιεουν πολυ γενικη πληοφορια και ψαχνω τα 5αρια που περιεχουν μεαγυλτερη λεπτομερεια ανα περιοχη ενδιαφεροντος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι και αυτοι οι χαρτες και ολα τα ΦΕΚ και η νομοθεσια πρεπει να παρεχονται δωρεαν....Εδω για κατεβασεις ενα ΦΕΚ απο το εθνικο τυπογραφειο πρεπει να εχεις συνδρομη...(και το ακομα ποιο παραλογο ειναι οτι τα pdf ειναι κλειδωμενα και δεν μπορεις να τα εκτυπωσεις). Μεταξυ συναδελφων ξερω οτι κυκλοφορουν...Παντως για να βρεις ενα χαρτη που σε ενδιαφερεις πρεπει να το πληρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσα 5άρια υπάρχουν? Και μη ξεχνάς ότι είναι παράνομο να διοχετεύονται έτσι?

 

Ξερω πως υπαρχουν 387 50αρια, αρα λογικα τα πενταρια θα ειναι 3.870??

 

Εννοειται πως αναφερομαι σε συγκεκριμενη περιοχη που με ενδιαφερει και οχι για ολοκληρη την Ελλαδα...

 

Εγω ειμαι της αποψης οτι και αυτοι οι χαρτες και ολα τα ΦΕΚ και η νομοθεσια πρεπει να παρεχονται δωρεαν....Εδω για κατεβασεις ενα ΦΕΚ απο το εθνικο τυπογραφειο πρεπει να εχεις συνδρομη...(και το ακομα ποιο παραλογο ειναι οτι τα pdf ειναι κλειδωμενα και δεν μπορεις να τα εκτυπωσεις). Μεταξυ συναδελφων ξερω οτι κυκλοφορουν...Παντως για να βρεις ενα χαρτη που σε ενδιαφερεις πρεπει να το πληρωσεις

 

Λογικα ολοι ειμαστε υπερ της αποψης αυτης!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν φωτοτυπαδικα που σκαναρουν χαρτες του ΓΥΣ 1:5000 και έχουν και πολυ καλό στοκ!! με 1.00€ έχεις κάνει την δουλεία σου ...... σιγά μην τα σκάσουμε στην ΓΥΣ και όλα τα ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΆ της Αχαίας τουλάχιστον υπάρχουν .........

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως υπαρχουν 387 50αρια, αρα λογικα τα πενταρια θα ειναι 3.870??

 

Είναι πολύ παραπάνω από 387*10=3870.

Σκέψου ότι κάθε 50άρι που δεν έχει θάλλασα (π.χ. το Ερυθραί ή το Κηφησιά) έχει 50 5άρια. Από ένα γρήγορο μέτρημα που έκανα υπάρχουν πάνω απο 60-70 "γεμάτα" 50άρια..Βάλε και αυτά που είναι στα νησιά ή σε ακτογραμμές ή στα σύνορα και καταλαβαίνεις τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση απο μενα να μην ανοίγω νέο ποστ . Λοιπόν ψάχνω SRTM digital elevation model 90 μ ακρίβεια pixel στο έδαφος που έχω ακούσει ότι διατίθεται δωρεάν . ψάχνω για την ευρύτερη περιοχή της πελοποννήσου , και format ASCII arcInfo.

Άμα κάποιος έχει ασχοληθεί και έχει χρόνο ας μου γράψει ένα direct link για dowlnoad .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.