Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυρασφάλεια ΚΔΑΠ


zio7

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, zio7 said:

Τελικά τι ισχύει για την πυρασφάλεια των ΚΔΑΠ? Μπερδέυτηκα

Αμα το κτήριο ειναι μετά τις 17.2.1989 πάει με το 41   , αν ειναι πριν και η αλλαγή χρήσης αφορά τμήμα του κτηρίου πάει με την εκάστοτε διάταξη για τα παλιά κτηρια (πριν το 71/88).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, skidoo23 said:

Αυτο που εγραψες ειναι λάθος , εχω τρεις αλλαγες χρήσης με ΟΑ  ,οι δύο ΚΥΕ η μία πολιτιστικός χώρος και καμία δεν πήγε με το 41.

Και για να το καταλάβεις μια που δυσκολεύσαι με τα edit : Δεν πάνε όλες οι αλλαγές χρήσης με ΟΑ με το 41/18

Εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση και όχι γενικά. Μην τα μπερδεύεις και μπερδεύονται και οι άλλοι όπως ο zio7.

 

1 ώρα πριν, skidoo23 said:

Αμα το κτήριο ειναι μετά τις 17.2.1989 πάει με το 41   , αν ειναι πριν και η αλλαγή χρήσης αφορά τμήμα του κτηρίου πάει με την εκάστοτε διάταξη για τα παλιά κτηρια (πριν το 71/88).

έχει ήδη αναφερθεί ότι είναι κτ΄ριο με ΠΔ71.

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 10:26 ΠΜ, maneni said:

αν η αλλαγή χρήσης χρειάζεται ΟΑ τότε οπωσδήποτε με το νέο ΠΔ

Αυτό δεν αναφερόταν σε κανένα μήνυμα , οπότε όποιος το διαβάσει μπερδεύεται γιατί ειναι λάθος ή μάλλον ειναι σωστο μόνο υπο προυποθέσεις.

ΟΙ περισσότερες αλλαγές χρήσεις αφορούν κτήρια πριν το 71/88 .Ειδικά  για  τα κτηρια έως 100-150 μ2 με υπόγειο (πάρα πολλά) που εχουν μόνο μια εξοδο διαφυγής  υπάρχουν κάποια προβληματάκια με τα 18μ του 41/18 ( Το τι παίζει με αυτά ειναι μια άλλη κουβέντα)

Link to comment
Share on other sites

αλλα λογια να αγαπιομαστε. θέτει ερώτημα εδώ

και εγώ έχω απαντήσει επ'αυτού, τι αναφορά θέλεις να κάνω? Όποιος διαβάζει με συνέχεια δεν μπερδεύεται από εμένα. Το ερώτημα έχει απαντηθεί και μην το κουράζουμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του νήματος ειναι πυρασφάλεια ΚΔΑΠ και οχι πυρασφάλεια ΚΔΑΠ με το 71/88.Απαντάς μόνο  στον zio7 (που δεν ρωτάει για το 71/88 συγκεκριμένα) και οχι στον zafsko  και εμεις πρέπει να διαβάσουμε  όλο το νήμα για να καταλάβουμε σε ποιον αναφέρεσαι , οπότε αν δεν  θες να αναφέρεσαι στο απο πάνω post οταν απαντας ακολούθα το netiquette  και κανε quote  για να μην μας μπερδεύεις .

Τέλος και απο μένα, το κουράσαμε όντως

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 28/3/2019 at 3:14 ΜΜ, zafsko said:

Τελικά καταλαβαίνω, ΚΔΑΠ (ιδιωτικό) σε κτήριο με το ΠΔ71/89 όπου γίνεται αλλαγή χρήσης (ήταν κατάστημα) , πηγαίνει με το ΠΔ41/2018 , Αρθρο 5: Υγεία και κοινωνική πρόνοια. Καμιά γνώμη? 

Ευχαριστώ.

ΚΔΑΠ αν κάτω από 5 έτών τα παιδιά πάει ως υγεία κοινωνική πρόνοια. Αν 5-12 ετών πάει ως εκπαίδευση. ΜΠορείς να χρησιμοποιήσεις το Π.Δ 41/18 για να μην χρειαστεί να μπει sprinkler. Μην ξεχάσεις να ανεβάσεις τις μελέτες στο e-adeies και να εκτυπώσεις το barcode σε κάθε μελέτη/σχέδιο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι όποιος έχει βγάλει άκρη ας βοηθήσει με το τι ισχύει γιατί οι συνεχόμενες αλλαγές στο θέμα δημιούργησαν ένα μπέρδεμα ειδικά αν δεν έχεις ξανά ασχοληθεί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα....τελικά τα κδαπ με άδεια οικοδομής μετά το 1988 με ποια διάταξη αδειοδοτούνται στην πυροσβεστική?έχω μπερδευτεί...πέρσι έβγαλα με την 12α...σήμερα πήρα τηλέφωνο σε πυροσβεστική του ίδιου νομού και μου είπαν ότι θα γίνει είτε με άρθρο 7 του 88 (ως εκπαιδευτήριο) είτε με το άρθρο 4 του 41/18... έχει χαθεί η μπάλα νομίζω..καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.