Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρασφάλεια ΚΔΑΠ


zio7

Recommended Posts

Από τη δημοσίευση του ΠΔ 41/18 τα ΚΔΑΠ (εξαιρουμένων ΚΔΑΠ ατόμων με ειδικές ανάγκες) υπάγονται στην κατηγορία "Εκπαίδευση" και αυτό αφορά οριζόντια όλα τα νομοθετικά πλαίσια. Αυτό μου το απάντησαν και με μέιλ από τη νομική υπηρεσία του Πυροσβεστικού Σώματος. Στο εξής λοιπόν για την Πυροσβστική τα ΚΔΑΠ θα είναι εκπαιδευτήρια.

Κατά την προσωπική μου άποψη έτσι θα έπρεπε να ήταν εξ' αρχής. Θεωρώ ότι και η παθητική πρέπει να γίνει ως εκπαιδευτήριο για να συνάδει με την ενεργητική. Το θέμα είναι ότι κατά την πολεοδομία, αλλά και κατά την αδειοδότηση πρόκειται για κτίριο υγείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΗΛΙΑΣ Ζ. said:

καλημέρα....τελικά τα κδαπ με άδεια οικοδομής μετά το 1988 με ποια διάταξη αδειοδοτούνται στην πυροσβεστική? Τα ΚΔΑΠ προυποθέτουν αλλαγή χρήση στη συγκεκριμένη κατηγορία εκτός κι αν η οικ. άδεια έχει εκδοθεί γιαυτή τη χρήση. Συνεπώς αν η υφιατάμενη οικ. άδεια έχει οποιαδήποτε χρήση εκτός ΚΔΑΠ πας για αλλάγη χρήσης άρα κάνεις τις μελέτες αναγκαστικά με το 41/18..βέβαια εξαρτάται και με τα πόσα άτομα θα υπάρχουν μέσα..για > 50άτομα πας με συνάθροιση κοινού...  έχω μπερδευτεί...πέρσι έβγαλα με την 12α...σήμερα πήρα τηλέφωνο σε πυροσβεστική του ίδιου νομού και μου είπαν ότι θα γίνει είτε με άρθρο 7 του 88 (ως εκπαιδευτήριο) είτε με το άρθρο 4 του 41/18... έχει χαθεί η μπάλα νομίζω..καμία ιδέα?

 

Link to comment
Share on other sites

πέρσι τέτοια εποχή έβγαλα άδεια για κδαπ..έγινε αλλαγή χρήσης σε υγείας και πρόνοιας , και η πυροσβεστική με αδειοδότησε με το 12Α (Κτίριο με οικοδομικη άδεια του 2004)..σε κτίριο με οικοδομική άδεια πριν το 1988 σε μία πυροσβεστική πήγα με υπόδειξη μέτρων και σε μία άλλη με το 16/2015...

επομένως τώρα πρέπει να το πάω με το άρθρο 4 του  41/2018?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να επανέλθω στο θέμα που είχα θίξει με άλλη ερώτηση...από την πυροσβεστική μου είπαν ότι μπορώ να το πάω με όποια διάταξη με βολεύει είτε με άρθρο 7 του 88 (ως εκπαιδευτήριο) είτε με το άρθρο 4 του 41/18. 

στο  άρθρο 7 του 88 αναφέρει :

 2.1.1. Ο θεωρητικός πληθυσμός των κτιρίων εκπαίδευσης υπολογίζεται ως εξής:
                α) Για τις αίθουσες διδασκαλίας είναι ίσος με τον αριθμό των καθισμάτων χωρίς όμως να υπολείπεται την αναλογία 1 ατόμου/2 τ.μ. καθαρού εμβαδού δαπέδου της αίθουσα

αυτό σημαίνει ότι σε 2 αίθουσες των 50 τ.μ. θα έχω θεωρητικό πληθυσμό 50 παιδιά (από 25).. το κδαπ θα αδειοδοτηθεί από την περιφέρεια για 45 παιδιά την ώρα το μέγιστο..μπορώ να ισχυριστώ ότι θα έχω σταθερά καθίσματα και άρα θα έχω θεωρητικό πληθυσμό 45 άτομα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
On 12/5/2020 at 2:43 ΜΜ, polyzo said:

Αγαπητέ συνάδελφε τι ακριβώς σου απάντησαν από τη νομική υπηρεσία ? Εχω τεράστιο πρόβλημα στη Λάρισα στην Πυροσβεστική όπου θέλουν να πάω με άρθρο 5 (υγεία και πρόνοια) γιατί λέει ότι δεν διευκρινίζεται επαρκώς η ηλικία των 5ετών και άνω στα κδαπ (?)

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2020 at 2:43 ΜΜ, polyzo said:

Από τη δημοσίευση του ΠΔ 41/18 τα ΚΔΑΠ (εξαιρουμένων ΚΔΑΠ ατόμων με ειδικές ανάγκες) υπάγονται στην κατηγορία "Εκπαίδευση" και αυτό αφορά οριζόντια όλα τα νομοθετικά πλαίσια. Αυτό μου το απάντησαν και με μέιλ από τη νομική υπηρεσία του Πυροσβεστικού Σώματος. Στο εξής λοιπόν για την Πυροσβστική τα ΚΔΑΠ θα είναι εκπαιδευτήρια.

Κατά την προσωπική μου άποψη έτσι θα έπρεπε να ήταν εξ' αρχής. Θεωρώ ότι και η παθητική πρέπει να γίνει ως εκπαιδευτήριο για να συνάδει με την ενεργητική. Το θέμα είναι ότι κατά την πολεοδομία, αλλά και κατά την αδειοδότηση πρόκειται για κτίριο υγείας.

Αγαπητέ συνάδελφε τι ακριβώς σου απάντησαν από τη νομική υπηρεσία ? Εχω τεράστιο πρόβλημα στη Λάρισα στην Πυροσβεστική όπου θέλουν να πάω με άρθρο 5 (υγεία και πρόνοια) γιατί λέει ότι δεν διευκρινίζεται επαρκώς η ηλικία των 5ετών και άνω στα κδαπ (?)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να διευκρινιστεί κάτι. Το ΚΔΑΠ σύμφωνα με τον ορισμό του είναι άνω των 5 ετών. Μάλιστα, στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β': ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ, άρθρο 4.1 αναφέρεται ρητά. Προσοχή, όχι ΚΔΑΠ ΑμεΑ όμως. Το μόνο σημείο που χρειάζεται προσοχή είναι ότι επειδή είναι εκπαιδευτήριο κάτω από 6 ετών χρειάζεται πυρανίχνευση (άρθρο 4.6.3).

Να σημειώσω μόνο ότι επειδή η περίπτωσή μου αφορούσε σε ενημέρωση οικοδομικής άδειας και όχι σε αλλαγή χρήσης γίνεται αναφορά στο 71/88. Αν γινόταν αλλαγή χρήσης θα πήγαινε με το 41/18.

Το ερώτημα που απέστειλα ήταν:

Αξιότιμοι κύριοι,
Παρακαλώ πολύ για την καθοδήγησή σας στην παρακάτω περίπτωση:
........(περιγράφω την περίπτωσή μου)........
Σύμφωνα με την αρ. πρωτ. 38371 Φ.701.2/27-6-2016 τα ΚΔΑΠ υπάγονται από άποψη πυροπροστασίας στο άρθρο 12Α του ΠΔ 71/88. Σύμφωνα με την παρ. 1.2 του ανωτέρω άρθρου, οι αίθουσες διδασκαλίας μελετώνται με το άρθρο 10. Επίσης, σύμφωνα με την παρ. 4.9 του ίδιου άρθρου, τα μέτρα ενεργητικής πυροπροστασίας λαμβάνονται σύμφωνα με το άρθρο 10 (ΧΣΚ)

Παρακαλώ να με ενημερώσετε αν:
1. Υπάρχει υποχρέωση εγκατάστασης δικτύου sprinkler δεδομένου ότι πρόκειται για αίθουσες διδασκαλίας και όχι για νοσηλευτική μονάδα ή νηπιαγωγείο;
2. Υπάρχει δυνατότητα κάλυψης μεμονομένων χώρων από το δίκτυο ύδρευσης με 6 το πολύ καταιωνιστήρες εφόσον πληρούνται οι κατάλληλες προϋποθέσεις;
3. Υπάρχει δυνατότητα εθελοντικής υπαγωγής του κτιρίου στις διατάξεις του ΠΔ 41/2018 παρόλο που γίνεται απλή ενημέρωση φακέλου και συνεπώς μελέτη του ΚΔΑΠ από άποψη πυροπροστασίας ως εκπαιδευτήριο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Από τη νομική υπηρεσία έλαβα την εξής απάντηση:

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας γνωρίζουμε ότι τα ΚΔΑΠ εξαιρουμένων ΚΔΑΠ ατόμων με ειδικές ανάγκες υπάγονται στην κατηγορία "Εκπαίδευση" μετά την έκδοση του π.δ. 41/2018 και αφορά οριζόντια όλα τα νομοθετικά πλαίσια. Ως εκ τούτου η μελέτη πυροπροστασίας θα συνταχθεί με το άρθρο 7 του π.δ. 71/1988 από τη στιγμή που γίνεται ενημέρωση της οικοδομικής άδειας.

Νομική Υπηρεσία / Γραφείο 3ο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι

μου ζητήθηκε μελέτη πυρασφάλειας σε ΚΔΑΠ παιδιών ηλικίας 5 έως 12 τα οποία είναι ΑΜΕΑ. 

Το κτίριο έχει οικοδομική άδεια μετά το 89, υφιστάμενη χρήση έχει γραφεία οπότε θα γίνει αλλαγή χρήσης.

Απ όσα διάβασα σε αυτό νήμα , καταλαβαίνω οτι πρέπει να πάω με τη ΠΔ 41/18 και το άρθρο για Υγεία, επειδή τα παιδιά είναι ΑΜΕΑ.

Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.