Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυρασφάλεια ΚΔΑΠ


zio7

Recommended Posts

Η μελέτη πυρασφάλειας ΚΔΑΠ για ιδιωτική επιχείρηση γίνεται με το άρθρο 12Α? Γνωρίζεται αν απαιτείται αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης? Στη νομοθεσία αναφέρει για τους επικίνδυνους χώρους και στο τέλος αναφέρει

"Ειδικά σε κτίρια ατόμων με ειδικές ανάγκες ή χρονίως πασχόντων, οίκων ευγηρίας, βρεφοκομείων, βρεφικών και παιδικών σταθμών, οικοτροφείων για παιδιά μικρότερα των 6 ετών πρέπει να εγκαθίσταται αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης σε όλη την έκταση του κτιρίου"

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέο κτίριο με 12Α θα σε πάει, ενώ σαν υφιστάμενο με υπόδειξη μέτρων.

Αν σε πάει με 12Α, εκτός των sprinkler, θες και τοπικές κατασβέσεις σε επικίνδυνους χώρους π.χ λεβητοστάσιο.

 

Link to comment
Share on other sites

sprinkler γιατί χρειάζεται? επικίνδυνους χώρους δεν έχω

ο νόμος αναφέρει 

"Ειδικά σε κτίρια 1.ατόμων με ειδικές ανάγκες ή χρονίως πασχόντων  2. οίκων ευγηρίας3. βρεφοκομείων4. βρεφικών και παιδικών σταθμών, 5. οικοτροφείων για παιδιά μικρότερα των 6 ετών πρέπει να εγκαθίσταται αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης σε όλη την έκταση του κτιρίου"

το ΚΔΑΠ είναι κέντρο απασχόλησης παιδιών 5-12 ετών. Και ο νόμος sprinkler ζητάει στους επικίνδυνους χώρους (στη περίπτωση μου δεν έχει) και στις παραπάνω 5 περιπτώσεις. Το ΚΔΑΠ όμως δεν νομίζω να ανήκει σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το κτίριο σου πως είναι. Γενικά σου ανέφερα για το 12Α.

Ισως εσύ σκέφτεσαι να το πας σαν Εκπαιδευτήριο.

Μίλα με την πυροσβεστική που θα σε κατατάξει και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε αν θες κάτι.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GregDel said:

Άπαξ και έχεις παιδιά κάτω των 6 ετών βάζεις παντού sprinkler.

Ο νόμος αναφέρει "Ειδικά σε κτίρια  οικοτροφείων για παιδιά μικρότερα των 6 ετών πρέπει να εγκαθίσταται αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης σε όλη την έκταση του κτιρίου"

Το ΚΔΑΠ δεν νομίζω να θεωρείται οικοτροφείο. Είναι για παιδιά 5-12 ετών με μέγιστο χρόνο ανά βάρδια 4 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Ζιο7 είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το είχα ρωτήσει για ΚΔΑΠ και μου είχαν πει ότι θέλει.

Για 100% ρώτα το γραφείο πυρασφάλειας.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, στο "κέντρο δημιουργικής απασχόλησης" το πιο κοντινό που φανταζόμαστε εμείς είναι ο παιδικός σταθμός , οπότε σκεφτόμαστε το 12Α ή την υπόδειξη μέτρων αν είναι παλιό. 

Όμως, στην 3/2015 αναφέρεται στο πεδίο εφαρμογής "παιδότοποι", επίσης κοντινή έννοια, πάει σαν ΧΣΚ.

Σε παρόμοια περίπτωση έχω κάνει μελέτη με την 3 μετά από υπόδειξη της ΠΥ. 

Διευκρίνισε το με αυτόν που τρέχει την άδεια λειτουργίας και με την ΠΥ, μην έχεις κάποιο θέμα. 

 

ΥΓ. Τσέκαρε στο νέο ΠΔ 41/18 , δεν έχω προλάβει να το δω διεξοδικά, κάπου λέει για προσθήκες & αλλαγές χρήσης ότι πας με αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με συνάδελφο αναφέρω τα εξής

1. Σύμφωνα με Π1β/Γ.Π.οικ. 14951/2001

Άρθρο 3

Τεχνικές προδιαγραφές

I.    Το κτίριο του Κέντρου πρέπει να είναι σύμφωνο με τις διατάξεις του Γενικού Οικοδομικού Κώδικα, του Κτιριολογικού Κανονισμού - Κατηγορία Χρήσης Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας, καθώς και τον εκάστοτε ισχύοντα Κανονισμό πυροπροστασίας.

 

2. Είχε βγει μια τροποποίηση (Αριθμ. Δ22 /οικ.40324/1605) για ΚΔΑΠ αρμοδιότητας δήμων

Για τις ανάγκες πυρασφάλειας και μόνο, εντάσσονται στις δραστηριότητες του άρθρου 7 του Π.δ. 71/1988(ΦΕΚ 32 τ. Α) (δημιουργική απασχόληση για σκοπούς εκπαίδευσης).

Αρα ότι πει η Π.Υ. και τελειώνει το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω από τις διευκρινιστικές του 71/88 : 

"Στον Πίνακα Ι της παραγρ. 1.2.1. του άρθρου 1 του Π.Δ. 71/88, στον οποίο ταξινομούνται τα κτίρια ανάλογα με τη χρήση τους, στην κατηγορία Η “Νοσηλευτικές εγκαταστάσεις” μεταξύ των άλλων κατατάσσονται οι Βρεφονηπιακοί σταθμοί που χρησιμοποιούνται και για ύπνο.     Επίσης στο άρθρο 12Α του ίδιου Διατάγματος, στην κατηγορία “Κτίρια υγείας και κοινωνικής πρόνοιας” κατατάσσονται και τα κτίρια ή τμήματα αυτών που προορίζονται για ύπνο και σωματική υγιεινή βρεφών και παιδιών ηλικίας μικρότερης των έξι ετών.

Σύμφωνα δε με το άρθρο 7 του Π.Δ. 71/88, στην κατηγορία “Εκπαιδευτήρια” μεταξύ των άλλων, κατατάσσονται τα νηπιαγωγεία και οι παιδικοί σταθμοί.

    Από τα προαναφερόμενα συνάγεται ό,τι βασικό κριτήριο για την κατάταξη ενός κτιρίου ή τμήματος αυτού με χρήση βρεφονηπιακού σταθμού στο άρθρο 7 “Εκπαιδευτήρια” ή στο άρθρο 12Α “Νοσηλευτικές εγκαταστάσεις” του Π.Δ. 71/88, είναι αν αυτός χρησιμοποιείται και για διανυκτέρευση των παιδιών.

   Υστερα από τα παραπάνω, οι Βρεφονηπιακοί Σταθμοί που χρησιμοποιούνται μόνο για φύλαξη και εκπαίδευση παιδιών ηλικίας μικρότερης των έξι ετών και λειτουργούν μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας κατατάσσονται στο άρθρο 7 “Εκπαιδευτήρια”, ενώ αυτοί που λειτουργούν ολόκληρο το 24ωρο και χρησιμοποιούνται και για ύπνο κατατάσσονται στο άρθρο 12Α του Π.Δ. 71/88."

 

Edited by MECH
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.