Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκάτ ή κτίριο συμβατικής κατασκευής-Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα


Recommended Posts

Η ερώτηση που κάνεις δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα εύστοχη διότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ως προς την αισθητική μεταξύ των μεν και των δε. Σου απάντησε πρώτος-πρώτος ο συνάδελφος (+1) ότι "τα πάντα ταιριάζουν και τα πάντα μπορούν να γίνουν αηδίες". Οι μελέτες που θα κληθούν να εκπονήσουν οι μηχανικοί είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος κοινές και για τους δύο τρόπους κατασκευής (με εξαίρεση ίσως τα στατικά). Στην περίπτωσή σου ίσως να μην είναι πολεοδομικά εφικτό να έχεις 4 εντελώς ανεξάρτητα σπιτάκια σε εκτός σχεδίου γήπεδο. Επειδή έχω δουλέψει για πολύ καιρό σε εταιρείες προκάτ, σε διαβεβαιώνω ότι υστερούν σε σχέση με την συμβατική κατασκευή σχεδόν από κάθε άποψη και μόνο σε λίγες περιπτώσεις τα προκάτ είναι προτιμητέα. Αυτά όμως θα πρέπει να τα συζητήσεις με έναν καλό μηχανικό που θα σου δώσει κατάλληλες συμβουλές, όπως σου έγραψαν και οι συνάδελφοι. Οι μηχανικοί δεν "βγάζουμε απλώς την άδεια", κάνουμε ένα κάρο μελέτες, συμβουλεύουμε υπεύθυνα τους πελάτες μας και μέσα σε όλα αυτά βγαίνει και η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/15/2018 at 2:37 ΜΜ, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

ΓΙΑ να βαλω τα πραγματα στη σωστη σειρα ,  το οικοπεδο, δεν ειναι ...αδειο , ειναι 100χ75 κ εχει 180 ελαιοδενδρα  ομορφοστοιχισμενα σε διαταξη  ~6,5 * 6  βλεπει  θαλλασα  κ ειναι αμφιθεατρικο προς την παραλια ~300 μετρα αποσταση  , την ιδεα για 3 - 4 σπιτια των 45 -50 τμ2 μου την εριξε η συζυγος, τα μονα δενδρα που θα αφαιρεσουμε  θα ειναι αυτα που θα χρειαστουν για το χωρο των σπιτιων , την ιδεα για προκατ μου την εριξε ο ντεκορατερ που συνεργαζομε  εδω κ αρκετα χρονια . θα κλεισουμε με ομορφη περιφραξη 1,5 στρεμα για κοτετση κ σταυλο ετσι ωστε ο επισκεπτης να χρησιμοποιει τα αυγα κ το γαλα επισης,  θα κατασκευαστουν στης νοτιες πλευρες των σπιτιων μικροι κηποι με τα ζαρζαβατικα της εποχης κ αυτα προς χρηση απο τον επισκεπτη . αξιζει λοιπον  να γινει με προκατ η με συμβατικο τροπο ? 

Οτι θα επισκεφτω μηχανικο για Ο.Α ειναι δεδομενο.

αφτα ινε. Καλι επιτιχια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 15/5/2018 at 3:46 ΜΜ, Alex99 said:

Η ερώτηση που κάνεις δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα εύστοχη διότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ως προς την αισθητική μεταξύ των μεν και των δε. Σου απάντησε πρώτος-πρώτος ο συνάδελφος (+1) ότι "τα πάντα ταιριάζουν και τα πάντα μπορούν να γίνουν αηδίες". Οι μελέτες που θα κληθούν να εκπονήσουν οι μηχανικοί είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος κοινές και για τους δύο τρόπους κατασκευής (με εξαίρεση ίσως τα στατικά). Στην περίπτωσή σου ίσως να μην είναι πολεοδομικά εφικτό να έχεις 4 εντελώς ανεξάρτητα σπιτάκια σε εκτός σχεδίου γήπεδο. Επειδή έχω δουλέψει για πολύ καιρό σε εταιρείες προκάτ, σε διαβεβαιώνω ότι υστερούν σε σχέση με την συμβατική κατασκευή σχεδόν από κάθε άποψη και μόνο σε λίγες περιπτώσεις τα προκάτ είναι προτιμητέα. Αυτά όμως θα πρέπει να τα συζητήσεις με έναν καλό μηχανικό που θα σου δώσει κατάλληλες συμβουλές, όπως σου έγραψαν και οι συνάδελφοι. Οι μηχανικοί δεν "βγάζουμε απλώς την άδεια", κάνουμε ένα κάρο μελέτες, συμβουλεύουμε υπεύθυνα τους πελάτες μας και μέσα σε όλα αυτά βγαίνει και η άδεια.

Και σε ποια σημεία υστερεί το προκάτ σε σχέση με τη συμβατική και αν είναι τόσο μεγάλα τα μειονεκτήματα αυτά ώστε να είναι αποτρεπτικό. Και για κύρια κατοικία . Το ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει .

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν βρεις μια εταιρεία προκατ που δεσμεύεται να σου παραδώσει κατοικία με εγγύηση καλής λειτουργίας 10ετίας (με συγκεκριμένη ρήτρα), να το ξανασυζητήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, tetris said:

Εάν βρεις μια εταιρεία προκατ που δεσμεύεται να σου παραδώσει κατοικία με εγγύηση καλής λειτουργίας 10ετίας (με συγκεκριμένη ρήτρα), να το ξανασυζητήσουμε...

2-3 από αυτές που έχω ρωτήσει κτλ δίνουν εγγύηση και για υγρασίας και για στατικότητα εγγύηση . όταν λες συγκεκριμένη ρήτρα εννοείς να αναφέρει την εγγύηση σε συγκεκριμένο άρθρο ή να συγκεκριμενοποιεί τι γίνεται σε αντίθετη περίπτωση; Πχ αναλαμβάνει να διορθώσει τις δυσλειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε γραπτή εγγύηση, η οποία θα είναι σαφής και θα αναφέρει λεπτομερώς για ποιές βλάβες ή προβλήματα είναι υπεύθυνη η εταιρεία, καθώς και τον τρόπο αποκαταστασής τους. Θα υπάρχει σαφής δέσμευση για χρονικό ορίζοντα 10ετίας(τουλάχιατον). Για πιο σίγουρα, συνεννοήσου με δικηγόρο για τη σύνταξη του σχετικού εντύπου. Είμαι όμως σίγουρος, πως όταν το δουν, θα αρχίσουν τα "ήξεις, αφήξεις"

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικα μιλώντας παντως, θεωρω ότι η 10ετια για μια κατοικία είναι ενα πολύ μικρό διάστημα στο οποίο θα αναμένεις ότι δεν θα παρουσιαστούν προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Αναφέρομαι σε γραπτή εγγύηση, η οποία θα είναι σαφής και θα αναφέρει λεπτομερώς για ποιές βλάβες ή προβλήματα είναι υπεύθυνη η εταιρεία, καθώς και τον τρόπο αποκαταστασής τους. Θα υπάρχει σαφής δέσμευση για χρονικό ορίζοντα 10ετίας(τουλάχιατον). Για πιο σίγουρα, συνεννοήσου με δικηγόρο για τη σύνταξη του σχετικού εντύπου. Είμαι όμως σίγουρος, πως όταν το δουν, θα αρχίσουν τα "ήξεις, αφήξεις"

Αυτές τις ρήτρες-εγγυησεις τις δίνουν οι κατασκευαστές των συμβατικών κατασκευών; Και το ρωτάω γιατί πχ θέλω να φτιάξω υπόγειο και πυλωτη κανονικά με τσιμέντο  και πάνω τον όροφο προκάτ. Άρα εταιρίες συμβατικών κατασκευών θα μου δώσουν τέτοιες ρήτρες-εγγυησεις; Αν ξέρετε έχετε να μου προτείνετε κάποια-ες; 

Edited by Kavatzas
Πρόσθεση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ προκατ και αυτεπιστασίας είναι ότι στην πρώτη περίπτωση αγοράζεις "μαύρο κουτί", ενώ στη δεύτερη ξέρεις κάθε φορά τι κάνεις.

Επειδή όμως το θέμα ξεφεύγει από μιαν απλή συζήτηση, θα σε κατατοπίσει καλύτερα ο μηχανικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου για τα ΠΡΟΚΑΤ είναι ότι δίνεις κάτι λιγότερο και παίρνεις κατά πολύ λιγότερο...

Σε αισθητική ας πούμε ότι είναι το ίδιο αλλά κάπου φαίνεται σαν ψεύτικο (ειδικά μετά από χρόνια που αρχίζουν και βγαίνουν τα προβλήματα)

Σε στατικότητα δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα για μονόροφα-2όροφα εκτός από τα 2γενή προβλήματα λόγω λειτουργικότητας

Σε λειτουργικότητα δε που είναι πολύ σημαντικό υπάρχουν αρκετά προβλήματα...τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ. Υγρασίες, ξεφτίζουν οι σοφαδες και μετά αρχίζει και επηρεάζεται ο σκελετός που είναι συνήθως ξύλινος.

Η ποιότητα των υλικών είναι πολύ συγκεκριμένη (χαμηλή) και ειλικρινά αν κάνεις αναλυτικό προϋπολογισμό συμβατικής κατασκευής με υλικά της ποιότητας που βάζουν στα ΠΡΟΚΑΤ δεν θα βρεις μεγάλη διαφορά στο κόστος κατασκευής. Άντε γλυτώνεις και από τα ένσημα ένα 35-40%. Εγώ το σπίτι μου δεν θα το έκανα ΠΡΟΚΑΤ ποτέ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.