Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερική Θερμοπρόσοψη (κέλυφος) και εξωτερική επένδυση τοίχου


Forma

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

ποιοι είναι οι τρόποι επίλυσης της περίπτωσης που επιθυμούμεεξωτερική θερμομόνωσης + επένδυσης (με πέτρα, ξύλο κλπ.) στην αντίστοιχη επιφάνεια; Είναι αυτό εφικτό ή μιλάμε για δυο αντικρουόμενα εκ φύσεως στοιχεία;

Έχω περίπτωση νεοανεγερθέντος κτιρίου όπου η η/μ μελέτη προβλέπει εξωτερική επένδυση 7 εκ. αλλά υπάρχει επιθυμία των ιδιοκτητών να επενδυθεί  ο όγκος του κλιμακοστασίου με  πέτρα. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει για την επιφάνεια που θα επενδυθεί με πέτρα να γίνει αναγκαστικά μόνωση  ανάμεσα στις δυο σειρές τούβλων (αν βέβαια γίνει θερμομόνωση στο κλιμακοστάσιο, καθώς υπάρχει σχετικό νήμα στο φόρουμ που οι απόψεις διίστανται, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και στο υπόλοιπο του κτιρίου που δεν προβλέπεται επένδυση να γίνει εξωτερική θερμομόνωση;.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, μετά από έρευνα υπάρχουν από ότι κατάλαβα 4 επιλογές:

- Συμβατική μόνωση με διπλή τοιχοποιία οπότε η επένδυση απευθείας στο τούβλο στα σημεία όπου προβλέπεται επένδυση

Κέλυφος (εξωτερική θερμομόνωση):

- Επιλογή πάνελ πέτρας, επομένως πρόβλεψη οδηγών στην τοιχοποιία, εξωτερική θερμομόνωση και μετά "κούμπωμα" των πάνελ στους οδηγούς (μειονέκτημα ο περιορισμός τελικής εμφάνισης των πάνελ σε σχέση με απευθείας επένδυση κομματιών πέτρας)

- Κανονικά η όλη διαδικασία και οι πέτρες πατάνε απευθείας επάνω στην εξωτερική θερμομόνωση (μου το πρότεινε πλακάς ότι το κάνει με αυτό τον τρόπο, εγγυήθηκε τον "μονολιθικό" τελικό χαρακτήρα και άρα την ασφάλεια δεσίματος - ακούγεται ο καλύτερος και χωρίς δεσμεύσεις τρόπος αλλά με ανησυχεί να πω την αλήθεια)

- Αν πρόκειται ειδικά για χώρους κλιμακοστασίου κλπ. καθόλου χρήση θερμομόνωσης και εκμετάλλευση της θερμομονωτικής ιδιότητας της πέτρας (δεν ξέρω - αμφιβάλλω αν περνάει από ΚΕΝΑΚ κλπ. ή αν έχει λογική και μπορεί να γίνει - ο λόγος στους πιο ειδικούς!

 

 

Edited by Forma
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφε καλησπέρα,

Θα μπορούσες να μας πεις τελικά αν επέλεξες κάποιον από τους παραπάνω τρόπους κατασκευής όσον αφορά την επένδυση πέτρας πάνω στη θερμοπρόσοψη? 

Έχω αντίστοιχω θέμα και δε μπόρεσα να βρω μέχρι τώρα κάποια δοκιμασμένη λύση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2018 at 11:42 ΠΜ, Forma said:

Προς ενημέρωση, μετά από έρευνα υπάρχουν από ότι κατάλαβα 4 επιλογές:

- Συμβατική μόνωση με διπλή τοιχοποιία οπότε η επένδυση απευθείας στο τούβλο στα σημεία όπου προβλέπεται επένδυση

Κέλυφος (εξωτερική θερμομόνωση):

- Επιλογή πάνελ πέτρας, επομένως πρόβλεψη οδηγών στην τοιχοποιία, εξωτερική θερμομόνωση και μετά "κούμπωμα" των πάνελ στους οδηγούς (μειονέκτημα ο περιορισμός τελικής εμφάνισης των πάνελ σε σχέση με απευθείας επένδυση κομματιών πέτρας)

Θέλεις ειδικούς μεταλλικούς οδηγούς με ειδικά βλήτρα και κασώματα

On 17/5/2018 at 11:42 ΠΜ, Forma said:

- Κανονικά η όλη διαδικασία και οι πέτρες πατάνε απευθείας επάνω στην εξωτερική θερμομόνωση (μου το πρότεινε πλακάς ότι το κάνει με αυτό τον τρόπο, εγγυήθηκε τον "μονολιθικό" τελικό χαρακτήρα και άρα την ασφάλεια δεσίματος - ακούγεται ο καλύτερος και χωρίς δεσμεύσεις τρόπος αλλά με ανησυχεί να πω την αλήθεια)

Σου λεέι βλακείες

On 17/5/2018 at 11:42 ΠΜ, Forma said:

- Αν πρόκειται ειδικά για χώρους κλιμακοστασίου κλπ. καθόλου χρήση θερμομόνωσης και εκμετάλλευση της θερμομονωτικής ιδιότητας της πέτρας (δεν ξέρω - αμφιβάλλω αν περνάει από ΚΕΝΑΚ κλπ. ή αν έχει λογική και μπορεί να γίνει - ο λόγος στους πιο ειδικούς!

Βλακείες προφανώς

On 17/5/2018 at 11:42 ΠΜ, Forma said:

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είχα πολύ πρόσφατα αντίστοιχο θέμα με πελάτη που σκέφτεται να επενδύσει εξωτερικά τμήμα της κατοικίας που θα κατασκευάσει και ρώτησα εταιρία πώλησης θερμομονωτικών υλικών για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και η απάντηση που πήρα ήταν ότι ο μόνος τρόπος (για να καλύπτονται και οι όποιες εγγυήσεις της εταιρίας) είναι να υπάρξει πρόβλεψη κατά την εφαρμογή της εξωτερικής θερμομόνωσης ώστε να τοποθετηθούν κατάλληλα στηρίγματα για να δέσει επάνω τους η εξωτερική επένδυση.

επίσης μου είπαν ότι παίζει ρόλο στην επιλογή των στηριγμάτων αν η επένδυση θα είναι με πλακίδια ή πέτρα διότι το βάρος παίζει σημαντικό ρόλο.

Για την ώρα είμαστε στην έκδοση αδείας... όταν με το καλό έρθει η ώρα της εφαρμογής θα μάθω περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 24/1/2019 at 11:37 ΠΜ, xvas said:

είχα πολύ πρόσφατα αντίστοιχο θέμα με πελάτη που σκέφτεται να επενδύσει εξωτερικά τμήμα της κατοικίας που θα κατασκευάσει και ρώτησα εταιρία πώλησης θερμομονωτικών υλικών για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και η απάντηση που πήρα ήταν ότι ο μόνος τρόπος (για να καλύπτονται και οι όποιες εγγυήσεις της εταιρίας) είναι να υπάρξει πρόβλεψη κατά την εφαρμογή της εξωτερικής θερμομόνωσης ώστε να τοποθετηθούν κατάλληλα στηρίγματα για να δέσει επάνω τους η εξωτερική επένδυση.

επίσης μου είπαν ότι παίζει ρόλο στην επιλογή των στηριγμάτων αν η επένδυση θα είναι με πλακίδια ή πέτρα διότι το βάρος παίζει σημαντικό ρόλο.

Για την ώρα είμαστε στην έκδοση αδείας... όταν με το καλό έρθει η ώρα της εφαρμογής θα μάθω περισσότερα

τελικά προχωρήσατε και στην εφαρμογή συνάδερφοι? έχω αντιστοιχη περιπτωση και γω, ειμαστε στα μπετα, τελικά σε τι λυση καταλήξατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Τι κάνετε; Πως πάει η καραντίνα;

Σε οικισμό οριοθετημένο με το Π.Δ. 24-4/3-5-1985 ΦΕΚ με εμβαδόν 75τμ, υπάρχει διώροφη οικοδομή εμβαδού 100τμ , 40τμ ισόγειο, 40τμ όροφος και 20τμ υπόγειο, με πρόσωπο σε εθνική οδό κα όριο απαλλοτρίωσης το όριο του οικοπέδου. Υπάρχει προτεινόμενο σχέδιο πόλεως και η προτεινόμενη οικοδομική απέχει γύρω στα 30εκατοστά από το όριο του οικοπέδου μας. Με τις επενδύσεις τι γίνεται; Ξύλινη επένδυση μέχρι 15εκ επιτρέπεταi; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε υφιστάμενη κατοικία με επένδυση πέτρας επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να τοποθετήσει εξωτερική θερμομόνωση. Υπάρχει κάποιος ορθά κατασκευαστικά-ενεργειακά τρόπος χωρίς βέβαια την αποξήλωση της πέτρας;

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο είναι το δύσκολο (πέτρα πάνω στη θερμοπρόσοψη) ....

Θερμοπρόσοψη πάνω στη πέτρα... δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως βλέπω και μάλιστα πολλά: βύσματα, είδος και πάχος κόλλας για την επιπεδότητα της θερμοπρόσοψης, συμπύκνωση υδρατμών πίσω από την θερμοπρόσοψη, υφιστάμενο -άγνωστο ? - υπόστρωμα πίσω από την πέτρα.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.