Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας Φυσικού αερίου εντός διαμερίσματος


Alastis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας μετά απο πολύ καιρό και πάλι,

Κάνοντας μια ας πούμε ανακαίνιση σπίτι μου, βάζω παράλληλα και φυσικό αέριο για θέρμανση και μαγειρείο.

Θέλω να βάλω τον λέβητα μέσα στο διαμέρισμα (όχι μπαλκόνι), σε μια αποθηκούλα που έχω δημιουργήσει σχεδόν 12m3 ως όγκο.

Η απαίτηση είναι 6m3 με ένα εξαερισμό φυσικό προς το περιβάλλον 150cm2 (ουσιαστικά μια σωλήνα ~Φ12,5)

Αυτό που θέλω να μάθω είναι οτι στην αποθηκούλα θα βρίσκεται και ο φούρνος αερίου καθώς και το ψυγείο (εντοιχισμένα) και ο ηλεκτρικός πίνακας του σπιτιού. Υπαρχει κάποιο πρόβλημε με αυτα?

Δεύτερον, κοιτάω λέβητες (24ΚW) , και μόνο επώνυμες και μεγάλες εταιρίες. Η πρόταση σας ως προς τη μάκρα και κανα + ή - αυτών είναι θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σε απασχολεί είναι ο ελαχιστος ογκος καθως και ο αερισμός του χώρου.

Υπαρχουν λέβητες που τραβανε τον αερα καυσης απο εξω οποτε μπορεί να μην απαιτείται το μονιμο ανοιγμα αερισμου.

Τα ηλεκτρικά πρεπει να πληρουν της προυποθεσεις του κανονισμού.

Μάρκα δεν εχει νοημα να προτινουμε.

καλύτερη κατηγοριοποιηση μπορεις να κάνεις ανα χώρα προελευσης.

ενδεικτικά τουρκικος<ιταλικός<γερμανικός

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θα έχεις και φούρνο αερίου (συσκευή τύπου Α) και εφόσον αυτός είναι μέχρι 11KW, τότε υπαρχει απαίτηση ο χωρος εγκατάστασης να είναι μεγαλύτερος από 20m3 και να υπάρχει τουλάχιστον ένα παράθυρο προς εξωτερικό χώρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

Τώρα το θέμα κατηγορίας B ή C του λέβητα ως προς τον εξαερισμό είναι μικρο, γιατί η δυνατότητα υπάρχει και για τα 2.

Ως προς το θέμα μαγειρείου (τύπου Α), θα μπουν ξεχωριστές εστίες αερίου και ξεχωριστός φούρνος ο οποίος θα είναι άνω πάγκου.

Η θέση των εστιών δεν είναι πρόβλημα ως προς τα m3, αλλά ο φούρνος είναι, γιατί στο σχέδιο είναι εντοιχισμένος στην γυψοσανίδα (πυράντωχη) που χωρίζει τη κουζίνα με την αποθήκη που θα είναι ο λέβητας. Αυτό δε ξέρω αν γίνεται... και δε θα ήθελα να αλλάξω το σχεδιάκι :razz:

Ως προς λέβητα, κινούμαι για αγορά RIELLO ή Baxi Prime , κυρίως λόγω δυνατότητας αγοράς σε "ειδική" τιμή.

Το ενδιαφέρον μου κίνησε και ο Daikin D2CND024A1A. Αν τυχόν κάποιος μπορεί να του ρίξει μια ματιά να γράψει μια γνώμη, θα ήταν καλό.

Τυπικά να αναφέρω ότι υπολόγισα τις θερμίδες των καλοριφέρ, περίπου στις 15.000.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ρόλο στην αγορά ενος μηχανήματος είναι το σέρβις, δλδ κατα πόσο υπάρχουν ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΑ ανταλλακτικά κλπ. και αυτό στο πέρασμα των ετών. Οχι μόνο σήμερα.

Υπάρχουν εταιρείες επιτοιχων που έχουν εξαφανισθεί από την αγορά και ψάξε βρες τώρα ανταλλακτικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 17/5/2018 at 3:12 ΜΜ, akaliak said:

Αν θα έχεις και φούρνο αερίου (συσκευή τύπου Α) και εφόσον αυτός είναι μέχρι 11KW, τότε υπαρχει απαίτηση ο χωρος εγκατάστασης να είναι μεγαλύτερος από 20m3 και να υπάρχει τουλάχιστον ένα παράθυρο προς εξωτερικό χώρο.

 

Η δική μου θέση είναι η εξής. Αν ο λέβητας είναι τύπου C (αέρας καύσης απο έξω) τότε βάση ΦΕΚ δεν απαιτείται κάποιος αερισμός πλην του όγκου 6μ3 που έχεις ανεξαρτήτως αερισμού (8.6.1.1). Εδω Θεσσαλονίκη ζητάνε όμως να υπάρχει έστω ένα παράθυρο ανοιγόμενο. αν δεν υπάρχει κατασκευάζουμε άνοιγμα μόνιμο >= 150cm2. Για τον φούρνο αερίου αν είναι τύπου Α (υπάρχουν και κάποιοι τύπου Β) τότε αφου δεν έχεις τα 20μ3 (8.4.2.2) χρειάζεσαι άνοιγμα αερισμού >= 150cm2. Και μέσα πυράντοχες βάνες (5.1). Και να τα είχες πρέπει να υπάρχει ανοιγόμενο παράθυρο. Αλλιως χρειάζεται και πάλι άνοιγμα μόνιμο.

Edited by tzitzikas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.