Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά Νέας Οθόνης Η/Υ


thanasis1

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να αντικαταστήσω την 17 ιντσών οθόνη (Samsung SyncMaster 710) 10 ετίας

Υπολογιστή φτιάχτηκε σύνθεση καινούργια. 

Κάρτα Γραφικών από οτι ξέρω έχει της μητρικής κάρτας μόνο.

Δουλεύω Autocad και το Idea.

Θα επιθυμούσα να είχε και τηλεόραση , μπορώ να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ

Έχω δεί τις εξής αλλά δέν έχουν τηλεόραση.

http://www.dell.com/gr/p/dell-se2717h-monitor/pd

http://www8.hp.com/gr/el/products/monitors/product-detail.html?oid=10402875

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την 2η οθόνη και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Το μόνο που ίσως πρέπει να δεις είναι αν σε ενοχλεί το γυαλιστερό πάνελ που έχει με αποτέλεσμα αντανακλάσεις ειδικά με φως από πίσω.

Νόμιζω ότι το panel της Dell είναι ματ. Κατά τα άλλα και η Dell είναι πολύ καλή.

Πάντως καμία εκ των δύο δεν έχει τηλεόραση όπως λες.

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, έχω την 2η οθόνη και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Το μόνο που ίσως πρέπει να δεις είναι αν σε ενοχλεί το γυαλιστερό πάνελ που έχει με αποτέλεσμα αντανακλάσεις ειδικά με φως από πίσω.

Νόμιζω ότι το panel της Dell είναι ματ. Κατά τα άλλα και η Dell είναι πολύ καλή.

Πάντως καμία εκ των δύο δεν έχει τηλεόραση όπως λες.

 

Το ξανά σκέφτηκα και τηλεόραση θα βλέπω μέσω WebTv όταν θέλω.

Θα ψάξω ακόμη λίγο και αύριο μεθαύριο θα πάω να αγοράσω μια καινούργια οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όσες έχουν δέκτη τηλεόρασης δεν είναι τόσο καλές οθόνες. Πάντως, εκτός από το web, τηλεόραση μπορείς να έχεις και με εσωτερική ή εξωτερική κάρτα χωρίς πολλά χρήματα. Εάν δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις γραφικών (παιχνίδια, 3D Autocad κ.ά.) αξίζει να πάρεις οθόνη 32" με ανάλυση QHD, όπως αυτή που είναι η πιο οικονομική του είδους. Φυσικά αν διαθέτεις περισσότερα υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, thanasis1 said:

Τελικά έγινε παραγγελία για την Dell που έχω επισυνάψει στο 1ο μήνυμα.

Εξαιρετική επιλογή, καλοδούλευτη! :grin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν μέγεθος είναι επαρκές για cad αλλά 27 ίντσες και 1080p ανάλυση δεν θεωρείται ιδανικός συνδυασμός. Εκτός αν δεν έχεις καλή όραση και θες τα μεγάλα pixel. Επίσης η συγκεκριμένη είναι για gamers λόγω freesync και 75Hz που εσύ δεν νομίζω να χρησιμοποιήσεις αφού δεν έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Τα μειονεκτήματά της, εκτός από τη χαμηλή ανάλυση (82ppi), είναι το 6-bit+FRC και η περιορισμένη χρωματική κάλυψη, καθώς και η απουσία συνδέσεων (έχει μόνο hdmi και vga). Εξαιρετική επιλογή θα ήταν μια από τις UltraSharp της Dell, αν και λίγο ακριβότερες, π.χ. η U2415 που είναι και 16:10 οπότε δεν θα έχανες και πολύ real estate όπως φαίνεται εδώ. Στις οικονομικές πάντως είναι πολύ τίμια επιλογή και μιας και την έβγαλε σήμερα ο Κώτσος σε προσφορά στα 169€, καλορίζικη!

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.