Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση εμβαδού πράξης εφαρμογής


hermis

Recommended Posts

καλησπερα, ειμαι νεα πολ. μηχανικος και επεσε στα χερια μου μια αδεια του 1996 στην οποια παρουσιαζεται οικοπεδο 162τμ στην πραξη εφαρμογης ομως του 94 το οικοπεδο φαινεται 157τμ. Στα συμβολαια οι διαστασεις ειναι ιδιες με τις πραγματικες και δινουν εμβαδο 162τμ. αλλα σαν εμβαδο δινουν αυτο της πραξης δηλ 157τμ . Το πιθανοτερο ειναι να ειχαν μετρησει λαθος στην πραξη εφαρμογης λογω μετακινησης της τοτε περιφραξης. Σημειωτεο οτι στην πραξη το μονο στοιχειο που υπαρχει ειναι το εμβαδον...

Το θεμα μου ειναι το εξης: πως ο μηχανικος εβγαλε την αδεια με 162 ?

Επιτρεπετε το οικοπεδο να εχει αποκλιση απο την πραξη εφαρμογης και μεχρι τι ποσοστο?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή συναδέλφισσα

σε τελικά εμβαδά ιδιοκτησιών - οικοπέδων που προκύπτουν και αποδιδονται

απο πράξη εφαρμογής δεν δικαιολογείται τέτοια διαφορά

κατα την γνώμη μου

α) έλεγξε με προσοχή και σχολαστικότητα τους πίνακες της πράξης κυρίως μήπως υπάρχει κάποια προσκύρωση και ξεχάστηκε

β) έλεγξε τις συντεταγμένες των τελικών ιδιοκτησίών-οικοπέδων του δικού σου πελάτη και των ομόρων

γ) αν απο τα παραπάνω δεν προκύψει κατι θα πρέπει να προχωρήσεις στην τυπική διαδικασία της διορθωτικής πράξης για να δώσεις οριστική λύση στο θέμα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη πάντα

σε εμβαδά τελικών ιδιοκτησιών πράξης εφαρμογής που χρησιμοποιήθηκε σχετικό λογισμικό με έλεγχο κλεισίματος εμβαδών ανα οικοδομικό τετράγωνο δεν δικαιολογούνται αποκλίσεις πάνω απο 1 τ.μ

δεν είναι θέμα διαφορετικών μετρήσεων η διαφορετικών εμβαδομετρήσεων

τα πάντα υπολογίζονται αναλυτικά

αν αυτά τα 5 τ.μ λείπουν απο κάποιον όμορο τι θα γίνει?

μετατροπές διαφορών και διεκδικησεων σε χρήμα???

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ την εμπειρία μου.....

 

Θεοχάρη στη θεωρία της διαφοράς 1 τ.μ. είσαι απολύτως σωστός,στην πράξη όμως δεν έχεις συμπεριλάβει κάποιες μαμουνιές των δήμων.

 

Γνωρίζω ήδη 2 Πολεοδομικές Ενότητες στις οποίες η Π.Ε. πραγματοποιήθηκε με το χέρι σε χάρτη 1:1000.

 

Τα εμβαδά που αποδίδονται στις ιδιοκτησίες είναι ακέραια!!!!

 

Ο συμβ/φος όταν συντάσσει τον τίτλο,είναι υποχρεωμένος να μείνει εντός του 2% ΚΑΙ η απόκλιση αυτή σε αντικειμενική αξία να είναι κάτω του επιτρεπόμενου ορίου.

 

Με λίγα λόγια,επειδή ο συμβ/φος ΔΕΝ θα κάτσει να σκάσει με το τοπογραφικό,όποια κ αν είναι η εμβαδομέτρηση,θα περάσει στον τίτλο τα μήκη των πλευρών του τοπογραφικού κ για εμβαδό θα αποδώσει αυτό που λέει ο πίνακας της πράξης.

 

Αυτό γίνεται για τον εξής λόγο:για να διορθωθεί εμβαδό στην Π.Ε. η διαδικασία θέλει ΛΕΦΤΑ,ξανά από την αρχή πράξεις αναλογισμού από τοπογράφο για όλο το Ο.Τ,πολλές φορές κ για τα γειτονικά κ πάει λέγοντας το ντόμινο που τα παίρνει όλα σβάρνα,150 χαρτιά τίτλων,μεταγραφών,μερίδων κλπκλπ των ιδιοκτητών και 2-3 χρόνια αναμονή.

 

Προσωπικά εγώ στις 2 αυτές Πολεοδομικές Ενότητες,ενημερώνω τους πελάτες μου για τη διαδικασία κ κανένας μέχρι στιγμής δεν έχει επιλέξει διόρθωση του εμβαδού.Προτιμούν στα χαρτιά κ μόνο να χτίσουν λιγότερο...Μιλάμε ΠΑΝΤΑ σε αυτές τις περιοχές ότι έχω απόκλιση της τάξης 9-17 τ.μ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εξ' άλλου,ας ειμαστε ρεαλιστές,τον ημιυπαίθριο στο τέλος θα τον κλείσουν....

 

Ο μηχανικός στο συγκεκριμένο παράδειγμα,μάλλον χρησιμοποίησε το 2% για να περάσει την άδεια,υποψιάζομαι επίσης ότι για να του την περάσουν,κάτι ήξεραν κ στην πολεοδομία για την Π.Ε. της περιοχής στην οποία κατέθετε την άδεια.

 

Να έχετε υπ' όψιν σας ότι:Π.Ε. σε περιοχές που μπήκαν στο σχέδιο εν' όψει εκλογών,μπορεί να έγιναν στο πόδι με το μάτι....Πού χρόνος και χρήμα από τους δήμους για δημοπράτηση μελέτης......ΤΕΡΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ,το δίπλωμά μας είναι το διαβατήριό μας για να εισέλθουμε και να εργαστούμε στο Βασίλειο των Γραικών.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια εμπειρία στο Μενίδι. Βγάλε άδεια απο τα μέτρα του συμβολαίου και της Π.Ε. Πρόσεξε στη φάση κατασκευής που θα κλοτσήσει το κτίριο πχ στην απόσταση Δ. ετοίμασε σχέδιο για πολεοδομία και σχέδιο κατασκευής για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

μετέφερα στο φόρουμ την εμπειρία απο 3 πράξεις εφαρμογής

δεν μπορώ να καταλάβω όταν κάνει κάποιος τον στοιχειώδη έλεγχο

συνολικό εμβαδό οικοδομικού τετραγώνου=αθροισμα των επιμέρους τελικών ιδιοκτησιών

και υποβάλει πίνακα τελικών συντεταγμένων-ορια νέων οικοπέδων πως μπορεί να προκύπτουν διαφορές σε εμβαδά

ακόμη και πρίν είκοσι και πλέον χρόνια το λογισμικό που χρησιμοποιούσαμε έκανε ελέγχους για υπόλοιπα εμβαδών

είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά που περιγράφετε σε πράξεις εφαρμογής του 1994?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω όταν κάνει κάποιος τον στοιχειώδη έλεγχο

συνολικό εμβαδό οικοδομικού τετραγώνου=αθροισμα των επιμέρους τελικών ιδιοκτησιών

και υποβάλει πίνακα τελικών συντεταγμένων-ορια νέων οικοπέδων πως μπορεί να προκύπτουν διαφορές σε εμβαδά

ακόμη και πρίν είκοσι και πλέον χρόνια το λογισμικό που χρησιμοποιούσαμε έκανε ελέγχους για υπόλοιπα εμβαδών

είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά που περιγράφετε σε πράξεις εφαρμογής του 1994?

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Θεοχάρη,είσαι πολύ ευτυχισμένος άνθρωπος,πόσο μάλλον ευτυχισμένος ως επιστήμονας που έχεις την τύχη να απομακρύνεις το κακό από πάνω σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Έλα Αθήνα να γελάσουμε,βασικά εγώ θα γελάω κ εσύ θα είσαι με το στόμα ανοικτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Να 'σαι πάντα καλά.......................

 

Υ.Γ.:Ποιός μίλησε για λογισμικό?Με το χέρι σου λέω και σε χάρτη 1:1000.(=πάρε ένα χάρτη με γήπεδα σε 1:1000,ξεκίνα να εφαρμόζεις σχέδιο πόλης με μολύβι κ κλιμακόμετρο-ευτυχώς που υπήρχε κ αυτή η τεχνολογία,το κλιμακόμετρο-κάνε τις πράξεις σου και γράψε τα νουμεράκια σου,ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ)Εμβαδομετρήσεις κατά προσέγγιση με απλή γεωμετρία και συν/νες από τετμημένες και τεταγμένες φερμένες με το χάρακα.

Έτος:1986

Και όταν τους ρωτάς διευκρινήσεις,θυμώνουν κιόλας!!!!!!!!!

 

Βγάλε άκρη.........

Link to comment
Share on other sites

Καλά.................

 

Κοίτα κ αυτό http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5986 να σου φύγει η μαγκιά....εμένα πάντως μου έχει φύγει κ διαβάζω 2 μέρες τώρα για να το λύσω....στο Τοπογραφικό της Πολεοδομίας έμειναν με το στόμα ανοικτό και στο Τοπογραφικό του Δήμου μου έλεγαν ανοησίες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.