Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση εμβαδού πράξης εφαρμογής


hermis

Recommended Posts

Με την εγκύκλιο 31/2001 Νομοθετικού ΥΠΕΧΩΔΕ δίδονται οδηγίες σχετικά με διαφορές σχεδίου πραγματικότητας που αφορούν και πράξεις εφαρμογής καθώς και ποιές απο αυτές λύνονται με τροποποίηση σχεδίου και ποιές απευθείας με την κύρωση της ΠΕ.

Το θέμα της σύνταξης η όχι διορθωτικής αφορά περισσότερο διαχείριση της ιδιοκτησίας σε περίπτωση ύπαρξης ποσοστών συνιδιοκτησίας, εξ αδιαιρέτου διανομών κλπ που αναφέρεται διαφορετικό εμβαβόν στην ΠΕ και άλλη στο τοπογραφικο των δικαιοπραξιών.

Σε διαφορές πάντως έχω δεί μέχρι και 5,00 μέτρα σε μήκος πλευράς, αλλά και 3.00 μ. μήκος κτιρίου. Μια δικαιολογία είναι η ύπαρξη λαθών στα αρχικά φωτογραμμετρικά υπόβαθρα, που δεν ανασυντάχθηκαν ποτέ αλλά ενημερώθηκαν με επίγεια αποτύπωση προσώπων ιδιοκτησιών. Το έλα να δεις.

jlivas.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

chara

ναί αλλά είναι για την εφορία+

οι αποκλίσεις σε εμβαδά έχουν απασχολήσει πολλές φορές το φόρουμ

και θα βρείς εκτενείς συζητήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν,όσοι πιστοί προσέλθετε,ο τελάλης εμίλησε,έχω το εξής θέμα και περιμένω βοήθεια από το Θεό μάλλον:

 

Π.Ε. με συντεταγμένες τετραγώνου και τελικών ιδιοκτησιών.

 

1.Εμβαδομετρώντας το Ο.Τ. βάσει των συν/νων του προκύπτει άθροισμα Χ τ.μ.

2.Αθροίζοντας τις τελικές επιφάνειες των ιδοκτησιών όλου του Ο.Τ. βάσει του πίνακα της Π.Ε. προκύπτει επίσης άθροισμα Χ τ.μ.

3.Εφαρμόζοντας τις τελικές ιδιοκτησίες βάσει συν/νων,ΚΑΜΙΑ από τις ιδιοκτησίες δεν έχει την επιφάνεια που ορίζει ο πίνακας της Π.Ε. !!!!!!!!

Οι αποκλίσεις είναι της τάξης των 30 τ.μ. στα 430, 15 τ.μ. στα 350, 15 τ.μ. στα 220 , και πάει λέγοντας.Αν αθροίσω όλες τις αποκλίσεις,παίρνω διαφορά ΜΗΔΕΝ.Με λίγα λόγια ΚΑΜΙΑ ιδιοκτησία του τετραγώνου δεν έχει σωστές τελικές συν/νες,ωστόσο το Ο.Τ. ''κλείνει'' ως προς την επιφάνειά του!

 

Ρωτάω τον προϊστάμενο του Τοπογραφικού στην Πολεοδομία και περιμένει απάντηση από το ΥΠΕΧΩΔΕ!

 

Τί πρόκειται να γίνει τώρα?Διορθωτική Π.Ε.?Μα,αν γίνει διορθωτική,τότε πρέπει να γίνει ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις ιδιοκτησίες του τετραγώνου!!!!!Ποιά είναι η γνώμη σας στο θέμα συνάδελφοι?Πρόκειται να κάνω τοπογραφικό για μία από τις ιδιοκτησίες,αλλά οι τελικές συν/νες του οικοπέδου (που είναι λάθος) μου δένουν τα χέρια........

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προσπάθησε να λύσεις και το ρυμοτομικό πρόβλημα της χώρας, μόνο αυτό δεν έχεις κάνει... :lol:

 

Εμένα μου φαίνεται πως η ΠΕ δεν εφαρμόστηκε από 2-3 που προϋπήρχαν εκεί και από κει και μετά, ο καθένας έφραζε ότι ήθελε... Πάω και στοίχημα πως αν βρείς την παλιότερη ιδιοκτησία, σε σχέση με την ΠΕ έχει πολύ λιγότερα μέτρα απ'όσα θα έπρεπε...

 

Απο κει και μετά, θα ενημέρωνα τους ιδιοκτήτες, θα έκανα το τοπογραφικό στο οποίο θα έδειχνα KAI ποιo θα έπρεπε να είναι το οικόπεδο τους βάσει της ΠΕ εκτός από αυτό που σου υπέδειξαν...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πως η ΠΕ δεν εφαρμόστηκε από 2-3 που προϋπήρχαν εκεί και από κει και μετά, ο καθένας έφραζε ότι ήθελε... Πάω και στοίχημα πως αν βρείς την παλιότερη ιδιοκτησία, σε σχέση με την ΠΕ έχει πολύ λιγότερα μέτρα απ'όσα θα έπρεπε...

 

Δεν μιλάω για συν/νες αποτύπωσης,ούτε έχω δείξει στο σχέδιο αποτύπωση.......

 

Μιλάω για συν/νες ΜΕΛΕΤΗΣ,βάσει των οποίων καθορίζονται οι εισφορές και οι τελικές ιδιοκτησίες!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οι συν/νες ΜΕΛΕΤΗΣ είναι λάθος σε σχέση με τον πίνακα........:|:(:(:(

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα,ότι αν δείξω τις τελικές ιδιοκτησίες όπως θα έπρεπε να είναι (βάσει της ΜΕΛΕΤΗΣ),ΑΥΤΕΣ θα είναι λάθος.....Οι συν/νες ΜΕΛΕΤΗΣ αν εφαρμοστούν δίνουν άλλα αντί άλλων.......Γι' αυτό λέω κ εγώ ότι μόνο από το Θεό περιμένω βοήθεια πλέον............

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε φίλε το κατάλαβα... Η μια κορυφή που θα έπρεπε να είναι 656562 με την ΠΕ είναι με την αποτύπωση 656570 κοκ...

Πάντως κοίτα μπας και τα "μείον" στον πίνακα σου είναι παλιές ιδιοκτησίες περιφραγμένες που δεν πήραν γραμμή την ΠΕ, μπας και βγάλεις άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε φίλε το κατάλαβα... Η μια κορυφή που θα έπρεπε να είναι 656562 με την ΠΕ είναι με την αποτύπωση 656570 κοκ...

 

ΟΧΙ,δεν το κατάλαβες.........

 

Οι κορυφές του Ο.Τ. οριοθετούν το Ο.Τ.,οπότε η επιφάνειά του είναι δεδομένη.ΜΕΣΑ στο Ο.Τ. υπάρχουν οι ιδιοκτησίες.Βάσει του πίνακα της Π.Ε. υπολογίζονται οι εισφορές.

 

Για να οριοθετήσεις λοιπόν τις εισφορές και τις τελικές ιδιοκτησίες,γίνονται ''ανταλλαγές'' εδαφών και ο μελετητής δίνει με συντεταγμένες κρατικου΄δικτύου τις κορυφές των τελικών ιδιοκτησιών,αφού έχει πάρει κ έχει δώσει σε κάθε μία ιδιοκτησία αυτό που της αναλογεί.

 

Αυτές τις συν/νες-που είναι οι συν/νες ΜΕΛΕΤΗΣ,αν πας να τις εφαρμόσεις στο έδαφος,θα ορίσεις την τελική ιδιοκτησία όπως την έδειξε ο μελετητής.Η επιφάνεια αυτής της τελικής ιδιοκτησίας ΠΡΕΠΕΙ να είναι ίδια με την τελική επιφάνεια οικοπέδου που αναγράφει ο πίνακας της Π.Ε.

 

Ε,λοιπόν ΔΕΝ είναι ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ από τις ιδιοκτησίες του Ο.Τ.,πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να γίνει διορθωτική (και επανυπολογισμός εισφορών)ΓΙΑ ΟΛΟ το Ο.Τ.!!!!!!!!Εδώ είναι που σκέφτομαι να κάνω χαρακίρι..........:cry::cry::(:(

 

Οι αποκλίσεις των επιφανειών βάσει του πίνακα της Π.Ε. και βάσει των συν/νων μελέτης φαίνονται στο excel που έχω επισυνάψει στο rar αρχείο,και στο autocad φαίνονται οι ιδιοκτησίες.Κάνε ένα area έτσι για χαβαλέ κ θα δείς........

Link to comment
Share on other sites

είναι προφανές ότι είναι λάθος

και επίσης προφανές ότι απαιτείται διορθωτική γιά όλο το Ο.Τ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.