Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόκλιση εμβαδού πράξης εφαρμογής


hermis

Recommended Posts

Ναι καλά!!!Θα ληφθούν υπ' όψιν απ' το μελετητή...........

 

ANTONIS130 δες πώς λειτουργεί το πράγμα κατά τη γνώμη μου:

 

Οι υπηρεσίες που έχουν συμφέρον από τα επιπλέον τ.μ. θα χρεώνουν σύμφωνα με το Τοπογραφικό σου.Οι υπηρεσίες που ΔΕΝ έχουν συμφέρον,θα χρεώνουν σύμφωνα με την Π.Ε.

 

Οπότε έχουμε την ορθή απάντηση:είτε θα διορθωθεί η Π.Ε. ως προς το εμβαδό του οικοπέδου,είτε θα το δείξεις όσο το δείχνει ο πίνακας κ θα το ξεχάσεις μια για πάντα.

 

Εγώ σε κυρωμένες πράξεις με αποκλίσεις στην επιφάνεια πλέον,μετά από κάμποσα παλτά που έχω φάει, έχω διαχωρίσει τη θέση μου:

 

Περίπτωση Α:Δεν υπάρχουν προσκυρώσεις.Τότε όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω,δεν με απασχολεί επιστημονικά η απόκλιση,όση κ να είναι.Ενημερώνεται ο πελάτης για το κόστος της διόρθωσης κ ΤΕΛΟΣ,κάνω ό,τι ζητήσει.

 

Περίπτωση Β:Υπάρχουν προσκυρώσεις.Τότε καίω την υπόθεση,ανεξάρτητα από το τί θέλει ο πελάτης.Διότι όταν η επιφάνεια των ρυμοτομούμενων-προσκυρωτέων γαιών δεν είναι αξιόπιστη,τότε εμπλέκονται Δήμος,Τράπεζα Γης,Εφορεία,Νομαρχία κλπκλπ,οπότε δεν παίζω με αυτά,απλά στέλνω την υπόθεση στον αγύριστο,και μάλιστα πληρώνομαι την υπόθεση σαν τελειωμένη.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αρα έτσι που δουλεύει το σύστημα δε με βλέπω να δείχνω αυτά τα 6 τ.μ. από τη στιγμή που ο πελάτης δεν θέλει να κινήσει καμία διαδικασία. Δεν θα τον συμφέρει τελικώς. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πώς δουλεύει το σύστημα βασίζεται σε δικές μου παρατηρήσεις κ εμπειρίες.

 

Ο καθένας ας αποκτήσει τις δικές του.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ειναι ενα απο τα θετικα στοιχεια του φορουμ.. Γνωσεις αποψεις και εμπειριες μοιραζομαστε (περαν απο ολα τα αλλα)..

 

Η αληθεια ειναι οτι 9 στις 10 φορες δεν βγαζεις ακρη..

 

Παντως θα ελεγα πως αν μπορεις να εχεις μια επαφη με τον μελετητη ισως και να ειναι συνεργασιμος.. Ποτε δεν ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κυριοι συναδελφοι,

 

ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και η αναζήτηασή μου αφορα το εξης ζήτημα.

Οικοπεδο εντος σχεδιου πολεως σε μια κωμοπολη της επαρχιας (Καρδιτσα) προκειται να κατατμηθει (ειναι το αιτημα του ιδιοκτητη) σε δυο αλλα (μεχρι εδω καλως). Οταν πηγα επι τοπου για τις απαραιτητες μετρησεις του τοπογραφικου διαπιστωσα τα εξης.

Πρωτον υπηρχε ενα θεμα με το ομορο οικοιπεδο. Ο πελατης μου ισχυριζεται οτι του ανηκει το τμημα του υποστηλωματος του γειτονα!!!!! :-o Στο σημειο αυτο δε υπαρχει και ο πασαλος που στηριζει την περιφραξη (για το ζητημα της περιφραξης θα σας πω παρακατω) Δηλαδη το οικοπεδο στη μια οψη του σπιτιου του προεκτεινεται και καταλαμβανει το υποστηλωμα του γειτονα (συνεχης δομηση). Κατα τη διαρκεια των μετρησεων και ενω ο πελατης μου επεμενε πως το οριο ειναι εκει βγηκε και ο γειτονας και δε μπορω να περιγραψω τις εκφρασεις που ακουστηκαν (αφηνω για σας τη συνεχεια). Καπου εδω σταματησαν και οι μετρησεις.

Το δευτερο ζητημα ειναι πως το συρματοπλεγμα που οριζει το οριο εχει πασαλακια σε μια ακανονιστη γραμμη (υψηλου βαθμου πολυωνημο:P) και ειναι αδυνατος ο προσδιορισμος των οριων.

Βασιμα εχω την υποψια οτι ο πελατης μου "παρασυνορευει" κατ επαγγελμα.

Τελος παντων αφου δεν μπορουσα να μετρησω και ενω ειχε ηδη ερθει η αστυνομια (σημ: η οποια ερχεται καθε μερα για το θεμα αυτο) εφυγα. Μετα απο μια ωρα με πηρε ο πελατης μου και ρωταγε ποτε να περασει να παρει το τοπογραφικο για να κανει τα συμβολαια.

Αυτο που θα προτεινω ειναι η εφαρμογη του ρυμοτομικου (η οποια βεβαια θα καταδειξει και μια καταπατηση δρομου) και οτι βγει. Σημειωνω οτι σκοπευω να καλεσω και τους 3 ιδιοκτητες.

Θεωρειτε σωστη την αντιμετωπιση και τι κανω αν οι ρυμοτομικες ειναι μεσα στα οικοπεδα τους!)

Θελω να ρωτησω επισης αν η δηλωση ου ιδιοκτητη καλυπτει τον τοπογραφο σε περιπτωση υπαρξης ΕΡΣ.

Σημειωτεον οτι υπάρχει ρυμοτομικο διαγραμμα της περιοχης.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω επισης αν η δηλωση ου ιδιοκτητη καλυπτει τον τοπογραφο σε περιπτωση υπαρξης ΕΡΣ.

Σημειωτεον οτι υπάρχει ρυμοτομικο διαγραμμα της περιοχης.

 

Όσον αφορά ΠΕ δεν μπορείς να επικαλεστείς υποδείξεις ορίων. Αν μιλάμε για παλαιά σχέδια τότε ναι.

Δυστυχώς η περίπτωση σου είναι δύσκολη.

Εκτός από την εφαρμογή του ρυμοτομικού θα πρέπει να δείξεις την υπάρχουσα κατάσταση (πράγμα το οποία σύμφωνα με αυτά που γράφεις είναι αδύνατο). Μπορείς να πάρεις βοήθεια από τις ορθοφωτογραφίες της Κτηματολόγιο? Αν όχι μπορείς να δανειστείς κάποιο Reflectorless total?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρα συνάδελφος ; Από τα γραφόμενά σου δείχνει να μην έχεις καταλάβει καλά κι εσύ τι πρέπει να κάνεις. Τι σχέση έχει το ρυμοτομικό διάγραμμα της περιοχής με την αντιδικία των ομόρων για το κοινό τους όριο ; Γιατί σε δυσκολεύει η αποτύπωση ενός ακανόνιστου ορίου ; Πρώτη φορά δε διαβάζω για υψηλού βαθμού πολυώνυμο σε όριο !

Συμβουλή (εφόσον είσαι συνάδελφος) :

1.Αποτύπωσε και τα δύο οικόπεδα λεπτομερώς.

2. Εφάρμοσε τους τίτλους ιδιοκτησίας και τα συνημμένα σε αυτούς διαγράμματα.

3. Εφάρμοσε το Ρ.Σ. της περιοχής

4. Κάνε απόδοση και ετοίμασε το Τοπογραφικό Διάγραμμα

5. Δείξε στους ιδιοκτήτες τα αποτελέσματα των εργασιών σου χωρίς φόβο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.