Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση εμβαδού πράξης εφαρμογής


hermis

Recommended Posts

Μήπως όμως σε κάποιες περιπτώσεις που έχουμε κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής πρέπει να γράφουμε ότι τα όρια υποδείχθηκαν από τον ιδιοκτήτη???

Γίνομαι συγκεκριμένος: σε κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής ενω υπάρχουν συντεταγμένες των κορυφών των Ο.Τ. δεν υπάρχουν συνταταγμένες των τελικών ιδιοκτησιών (την απάντηση αυτή την πήρα και από την Πολεοδομία και από τον Δήμο). Διάγραμμα Εφαρμογής βέβαια υπάρχει στο οποίο απεικονίζονται και οι τελικές ιδιοκτησίες. Υπάρχει και ο Πίνακας της Πράξης Εφαρμογής στον οποίο αναφέρονται τα τελικά εμβαδά των ιδιοκτησιών.

Στην περίπτωση αυτή υπάρχουν δύο τινά: Α) ή γράφουμε ότι τα όρια με τους γείτονες καθορίστηκαν γραφικά από το Δ.Ε. ή Β) Λέμε ότι τα όρια υποδείχθηκαν απο τον ιδοκτητη.

 

Απόψεις επί του θέματος? Σας έχει ξανατύχει σε κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής να μην υπάρχουν οι συντεταγμένες των τελικών ιδιοκτησιών?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε CHRIS_M

η πράξη εφαρμογής δημιουργεί νέα εμπράγματα διακαιώματα

ο μελετητής είναι υποχρεωμένος να παραδώσει πίνακα τελικών ιδιοκτησιών

εδώ σε διανομές οικισμών κάνουμε επανεφαρμογή είναι δυνατόν να γράφουμε σε περιοχή με κυρωμένη πράξη εφαρμογής " τα όρια υποδείχθηκαν απο τον ιδιοκτήτη"

ο ιδικτήτης πώς τα γνωρίζει? δεν τα γνωρίζει

γραφικά, με φηφιοποίηση του διαγράμματος και βέβαια σε συμφωνία με τους ομόρους

ιδιοκτήτες μπορεί να δοθεί κάποια λύση αλλά κατα την γνώμη μου είναι απίθανο να μην δημιουργηθούν προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει ξανατύχει σε κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής να μην υπάρχουν οι συντεταγμένες των τελικών ιδιοκτησιών?

΄

ποιάς χρονιάς είναι ; κάποιες παλιές δεν είχαν συντεταγμένες, είχαν όμως διαστάσεις, έβγαινε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχει τύχει κυρωμένη πράξη να μην έχει συν/νες τελικών ιδιοκτησιών, ούτε διαστάσεις, παρά μόνο συν/νες Ο.Τ. Οπότε αναγκαστικά δουλεύεις όπως είπε ο καλός συνάδελφος ΘΕΟΧΑΡΗΣ, γραφικά και βοήθεια σου ;) Στην περίπτωση που έχεις ασυμφωνίες με τους πίνακες της πράξης, την υλοποιημένη κατάσταση κλπ. καλό είναι να ενημερώσεις τον πελάτη σου και τους λοιπούς εμπλεκόμενους.

Σε πρόσφατη πράξη εφαρμογής πάντως δεν μου έχει τύχει να μην υπάρχουν συν/νες κορυφών οικοπέδων. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχικές Π.Ε. που εκπονήθηκαν με διαφορετικές από τις ισχύουσες σήμερα τεχνικές προδιαγραφές δεν έχουν συν/μένες ορίων τελικών οικοπέδων παρά μόνο των νέων οικοπέδων που προέκυψαν από διάθεση εισφοράς γης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνάδελφε γινόταν μόνο σε πράξεις εφαρμογής που γινόταν σε φωτογραμμετρικά

υπόβαθρα 1/2000 αλλά και τότε παραδίναμε πίνακα συντεταγμένων κορυφών οικοδομικών τετραγώνων και διαστάσεις τελικών οικοπέδων οι περισσότερες απο τις μελέτες αυτές ανασυντάχθηκαν με υπόβαθρα τοπογραφικά διαγράμματα 1/500-1/1000 και υποβλήθηκαν πίνακες όπως προβλέπεται και σήμερα

τώρα αν κάποιοι συνάδελφοι δεν ολοκλήρωσαν και για ποιούς λόγους την δουλειά τους είναι άλλη υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αντιμετώπισα το πρόβλημα αυτό στην Π.Ε. Σισμανόγλειο-Ν.Μαρούσι του Δήμου Αμαρουσίου.

Link to comment
Share on other sites

Η πράξη εφαρμογής είναι όντως παλιά (κυρώθηκε το 1988 ) και για αυτό ίσως να μην υπάρχουν συν/νες τελικών ιδιοκτησιών. Σε ερώτημα μου προς υπάλληλο στο Δήμο μου απάντησε πως ακριβώς επειδή τα όρια των ιδιοκτησιών προσδιορίζονται γραφικά υπάρχει μία ανοχή 2% μεταξύ του εμβαδού που αναγράφεται στον Πίνακα της Πράξης και του εμβαδού της μέτρησης (και το οποίο θα αναγραφεί στο συμβόλαιο). Πάνω από 2% διαφορά θέλει διορθωτική Πράξη

Εγώ ήθελα να ρωτήσω εαν αυτό το 2% (επιτρεπόμενη ανοχή) προκύπτει από κάποια επίσημη Απόφαση (εγκύκλιο κ.λπ.) - ο Υπάλληλος δεν ήξερα - εμπειρικά το γνωρίζει και αυτός...

Η Εγκ31/2001 του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχει αναγραφεί πιο πάνω δεν βοηθάει και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

μετέφερα στο φόρουμ την εμπειρία απο 3 πράξεις εφαρμογής

δεν μπορώ να καταλάβω όταν κάνει κάποιος τον στοιχειώδη έλεγχο

συνολικό εμβαδό οικοδομικού τετραγώνου=αθροισμα των επιμέρους τελικών ιδιοκτησιών

και υποβάλει πίνακα τελικών συντεταγμένων-ορια νέων οικοπέδων πως μπορεί να προκύπτουν διαφορές σε εμβαδά

ακόμη και πρίν είκοσι και πλέον χρόνια το λογισμικό που χρησιμοποιούσαμε έκανε ελέγχους για υπόλοιπα εμβαδών

είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά που περιγράφετε σε πράξεις εφαρμογής του 1994?

 

Θεοχάρη το ίδιο θέμα υφίσταται και σε περιοχή του νησιού μου...σχέδιο πόλης σχετικά νέο με τέλεια Ο.Τ. διαστάσεων 14Χ14 ... αρτιότητα τα 200 τμ ... λείπουν 4 τμ, κι όμως !!!

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι

είναι θέμα απλού-στοιχειώδους ελέγχου που είναι απαραίτητος σε κάθε τοπογραφική εργασία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.