Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή αμοιβών


Recommended Posts

Δε γίνεται myri. Είναι "τόσο τραγικό". Όσο και να προσαρμόσεις τα λόγια του συμφωνητικού, στο τέλος του θα πρέπει να υπογράψεις 2 φορές η ίδια ως "αφενός" και ως ..."αφετέρου". Σκέψου ότι κάτι τέτοιο εξάλλου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί (κακόβουλα) και ως τρόπος τεχνητής αύξησης του εισοδήματος για όπου αυτό είναι χρήσιμο. Δεν ξέρω μήπως εμπίπτει κιόλας και στη νομοθεσία περί "εικονικών τιμολογίων".

Άντε πες ότι παλιότερα δεν ήταν εύκολο να ελεγχθεί ότι απλά το ονοματεπώνυμο σε μια απλή ΑΠΥ παρέπεμπε στον ίδιο τον εκδότη αυτής και ξεγέλαγε αφού θα μπορούσε να είναι και απλή συνωνυμία οπότε πέρναγε. Αλίμονο αν κάνουμε και συμφωνητικά με πλήρη στοιχεία με τον εαυτό μας όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρε παιδιά και με τον ευατό σου δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό

κοβεις αποδειξη στον ευατό σου & προσαρμόζεις τα λογια του συμφωνητικού ώστε να μην ε΄ναι γελοιο όταν κάποιος το διαβάζει

 

Εγώ έχω σκοπό να τον πάρω και μαζί μου εκείνη την μέρα ως μάρτυρα σε ενδεχόμενο έλεγχο και από ότι μου είπε αυτός, είναι διατεθειμένος να κάνει και ένορκη βεβαίωση αν χρειασθεί με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής.

Καλά, μας βλέπω να μας κάνουνε σενάριο για ταινία στο σινεμά στο τέλος ! :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγω θα έγραφα κάτι πιο απλό

 

Συμβαση έργου Μηχανικού (με τον νομο τάδε) για εκδοση οικοδομηκής άδειας για προσωπική χρήση

 

ονομα, επώνημο, ΑΦΜ, ΔΟΥ , ΑΜΤΕΕ κλπ

Δηλώνω πως .... με την ιδιότητα του ΑΜ εκδίδω την ταδε οικοδομική άδεια για προσωπική μου χρήση ..... το ποσό για αυτήν την υπηρεσια ορίζεται στα 250€+ΦΠΑ και περιλαμβ'ανει τις νομιμες κρατήσεις υπερ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ που ορίζει ο νόμος ταδε . Για το ποσό αυτο θα γινει προκαταβολή φορου ΦΕΜ 10% .

 

Έγιναν 3 αντίγραφα εκ των οποίον ένα κρατά ο μηχανικός ένα κατατίθεται στη ΔΟΥ και ένα στο ΤΕΕ εφόσον ζητηθεί.

-----

δηλαδή από που και ως που θα ζητήσουν παραπάνω χρήματα;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Και στην (πολεοδομία) πως πάμε για την έγκριση δόμησης, πιστεύεις ότι τους αρκούν αυτά, χωρίς δλδ εντολή αμοιβών από ΤΕΕ και απαλλαγή?

'Εχει δοκιμάσει κανείς μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι συνιδιοκτήτης σε ακίνητο που πρόκειται να τακτοποιηθεί με άτομο που δεν είναι συγγενής α βαθμού, αντί να πάρω απαλλαγή αμοιβής, μπορώ να δηλώσω μηδενική αμοιβή τώρα που έχουν ανοίξει οι αμοιβές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.