Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή αμοιβών


Recommended Posts

πολύ σωστά anka,

πριν δω την απαντησή σου πηρα μερικα τηλεφωνα στο ΤΕΕ και είναι ακριβώς όπως τα λες!

δημιουργήθηκε μια ακόμα απορία πάνω σ'αυτά : για να πάρω απαλλαγή απο το ΦΕΜ τι δικαιολογητικά χρειάζονται? τα αναφέρει αυτά κάπου?

Πήγα από την εφορία και μου ζήτησαν τα εξής :

1. Φωτοτυπία Κυριότητας-Συμβόλαιου οικοπέδου

2. Φωτοτυπία πιστοποιητικού υποθηκοφυλακίου

3. Υ.Δ. ότι πρόκειται για 1η κατοικία και πρόκειται για ιδιοκατοικιση

4. Προυπολογισμό θεωρημένο από την πολεοδομία.

Αυτά είναι ή μετά θα μου ζητήσουν κι άλλα ?

Σημειώνω ότι θέλω να υποβάλλω το φάκελο στην πολεοδομία και γιαυτό χρειάζομαι τη βεβαίωση απαλλαγής από αμοιβές από το ΤΕΕ. Και για να πάρω τη βεβαίωση αυτή μου ζητάνε απαλλαγή από το ΦΕΜ.

Πώς θα πάρω τον προυπολογισμό θεωρημένο από την πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπόν μου έτυχε κ μενα μια παρομοια περιπτωση κ ενω εχω πάρει κανονικα την απαλλαγή αμοιβών κ είμαι στην τελική φάση της εκδοσης της αδειας, δεν ξέρω τι ακριβώς πρεπει να βάλω στο φάκελο με τα φορολογικα..

τι πληρωμές πρεπει να κανω ?

επειδη έχουν προκύψει επιπλέον μελέτες απάυτές που δήλωσα όταν πήρα την απαλλαγή από αμοιβες, πρεπει να κάνω καινουριο προυπολογισμό κ πληρωμές? (δηλαδή έκανα επιπλέον ύδρευση κ αποχέτευση)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν γνωρίζει κανείς την παρακάτω περίπτωση απαλλαγής αμοιβών .

 

Πρόκειται για την προσθήκη ορόφου σε υπάρχον ισόγειο κατάστημα.

Το ισόγειο κατάστημα το κατέχω εξ' αδιαιρέτου 50%.

Συμφωνα με την σύσταση οριζόντιας το κατάστημα εχει 480 χιλ του οικοπέδου και ο μελ. όροφος 520 χιλ.

Δηλαδη δεν κατέχω το οικόπεδο 100% για να πάρω την πρώτη περίπτωση.

Αλλά απο το μελλοντικό όροφο εχει γίνει πράξη παραίτησης απο τον συνιδιοκτήτη και πλέον το κατέχω κατα πλήρη κυριότητα 100%.

 

Μηπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται στη περίπτωση αυτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βρισκομαι κι εγω στην δευτερη κατηγορια απαλλαγης και δεν μπορω να καταλαβω πως ζητα σφραγισμενη αμοιβη η ΔΟΥ απο την πολεοδομια οταν για να πρωτοκολληθει φακελος πρεπει να εχουν τακτοποιηθει τα των αμοιβων... εχει κανεις απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να ρωτήσω , στην περίπτωση που βγάζω άδεια σε ένα φίλο μου και θέλω να κάνω δωρεά την επιβλεψη της οικοδομικής άδειας , ακολυθώ την διαδικασία που περιγράφεται πρίν ? Η νομοθεσία διάβασα προβλέπει περίπτωση δωρεάς σε τρίτο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν θες τη γνώμη μου είναι πολύ ακριβό δώρο να χαρίσεις στον φίλο σου την επίβλεψη

δεδομένου πως πρέπει να είσαι στην οικοδομή σχεδόν καθημερινά για 1,5 χρόνο

 

εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις επίβλεψη, οπότε τότε μάλλον βλάπτεις τον φίλο σου

Link to comment
Share on other sites

Λες να τον αφήσω στο έλεος του θεού ? Εγώ ρώτησα κατι συγκεκριμένο ,δεν ρώτησα αν είναι ακριβο ή όχι. Είναι νομίζω προσωπικό μου θέμα το τι είναι ακριβό και τι όχι για έναν αδερφικό μου φίλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα - ενοψη της τακτοποιησης των ΗΧ μηπως γνωρίζει κανες τη διαδικασία απαλλαγής απο αμοιβη μηχανικού στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης είναι κ μηχανικός?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Θέλω να συντάξω μια εκτίμηση προϋπολογισμού αποπεράτωσης εργασιών για έγκριση δανείου για τον αδερφό μου - χωρίς αμοιβή. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε ότι αφορά τη μηδενική αμοιβή για να μην έχω πρόβλημα σε κάποιο φορολογικό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.