Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Να σας περιγράψω το ιστορικό.

Εχουμε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου σε οικισμό κάτω των 2000, που έχει δύο (2) κάθετες ιδιοκτησίες.

Ο ιδιοκτήτης της μίας ιδιοκτησίας θέλει να οικοδομήσει.

Θέλει έναν ισόγειο βοηθητικό (αποθηκευτικό) χώρο < 120μ² και μια κατοικία < 120μ² στον Α' όροφο.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής και σε αυτό ζητάω την γνώμη σας.

 

Αν η άδεια βγει σαν ΑΠΟΘΗΚΗ στο ισόγειο και ΚΑΤΟΙΚΙΑ στον Α' όροφο (μετράνε και τα δύο στην δόμηση) τότε ο άλλος ιδιοκτήτης δεν θα έχει το δικαίωμα να κατασκευάσει μια κατοικία <120 και να πληρώσει με τον μειωμένο συντελεστή.

 

Αν η άδεια βγει σαν ΒΗΘΗΤΙΚΟΣ χώρος κατοικίας στο ισόγειο και ΚΑΤΟΙΚΙΑ στον Α' όροφο (μετράνε και τα δύο στην δόμηση) μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωμένο συντελεστή? Και τότε όμως ο άλλος ιδιοκτήτης δεν θα έχει το δικαίωμα να κατασκευάσει μια κατοικία <120 και να πληρώσει με τον μειωμένο συντελεστή.

 

Ποια λύση μπορείται να μου προτείνεται ώστε ο άλλος ιδιοκτήτης να έχει δικαίωμα χρήσης του μειωμένου συντελεστή?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις τι αναγράφει η σύσταση και πως έχουν οριστεί τα ποσοστά.

Αν είναι 50-50 τότε η μόνη λύση είναι να χτίσει ο πρώτος μία μόνο κατοικία <120μ2 και τίποτε άλλο (...που να μετράει στη δόμηση).

 

Η άλλη λύση είναι ....να τα βρούνε! (οικονομικά ή δεν ξέρω πως αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ηταν κατανοητό όπως το έγραψα.

Ο 1ος ιδικοτήτης θέλει να δομήσει λιγότερο από ότι του αναλογεί, δεν παίρνει δόμηση από τον 2ο.

Στην σύσταση λέει μόνο χιλιοστά και συνολική δόμηση του κάθε τμήματος που μπορεί να οικοδομήσει.

 

Το ερώτημά μου είναι καθαρά "ηθικό" στην προσπάθειά μου να βρω τρόπο να μην χάσει ο 2ος ιδιοκτήτης την δυνατότητα οικοδόμησης με τον μειωμένο συντελεστή.

 

Ευχαριστώ.

 

Καμμιά ιδέα συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τι έγινε τελικά erling; Βρήκες άκρη;

 

Με το μειωμένο συντελεστή δεν το καταλαβαίνω. Εξυπηρετεί το κράτος τον πολίτη δίνοντας 40% έκπτωση στις αμοιβές του μηχανικού;;

 

Μπορεί να εφαρμοστεί και εντός σχεδίου πόλεως μέχρι δύο κατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η άδεια βγήκε σαν ισόγειο αποθήκη και οροφος κατοικία, χωρίς μειωτικό συνελεστή.

Ο άλλος ιδιοκτήτης, από την πολεοδομία μου είπαν, οτι δεν χάνει το δικαίωμα του μειωμένου συντελεστή λόγω της κάθετης που υπάρχει.

 

Αυτό με τον μειωμένο και εμένα δεν μου κάθετε καλά, αλλά είναι ο κοινωνικός μας ρόλος :)

Μπορεί να εφαρμοσθεί παντού και μέχρι 2 κατοικίες μικρότερες των 120μ² η κάθε μία, χωρίς τους κοινόχρηστους χώρους και χωρίς κτίριο άλλης χρήσης στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός κατά τη γνώμη μου ο μειωτικός συντελεστής, γιατί έχει δώσει τη δυνατότητα σε «όλο το λαό» να χτίσει το σπιτάκι του, και να δώσει και σε μας τους μηχανικούς δουλειά. Υπάρχει πάρα πολύς κόσμος, που π.χ. έχει ένα οικόπεδο στο χωριό του, και αποφασίζει γιατί όχι να το χτίσει, και να πηγαίνει εκεί τα σαββατοκύριακα. Αυτός ο κόσμος δεν καίγεται να χτίσει. Αν από την αρχή του έρχονταν ένας κέραμος με αυξημένο κόστος αδείας, εξαρχής θα έριχνε άκυρο.

 

Και όσο για εμάς τους μηχανικούς, το να κάνει κανείς μία οικοδομή με ένα ή δύο σπίτια μέχρι 120 m² (όπως ισχύει για το μειωτικό συντελεστή), είναι σαφώς πιο βατό και εύκολο από μία οικοδομή με περισσότερα διαμερίσματα, ή ένα μεγάλο σπίτι π.χ. 150 m², όπου ο ιδιοκτήτης, αφού κάνει κάτι «καλό», θα πρήξει το μηχανικό μέχρι τελικής πτώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά....τι είναι μειωμένος συντελεστής; :oops:

 

Αν δεν σε κάλυψαν οι προηγούμενοι συνάδελφοι, όταν έχεις μία ή δύο το πολύ κατοικίες έως 120 το πολύ μ2 η κάθε μία βάζεις συντελεστή 0.60 και υπολογίζονται αμοιβές φορολογικά μειωμένα...

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ένσημα. (μειώνονται αντιστοίχως;)

Link to comment
Share on other sites

ο μειωμενος συντελεστης ισχυει παντου , για καθε συνιδιοκτησια ξεχωριστα για κατασκευη αποκλειστικα κατοικιας εως 120τμ χωρις το κλιμακοστασιο να προσμετρα σε αυτα τα 120τμ και χωρις να υποχρεωνει τους αλλους ιδιοκτητες να χτισουν με τον ιδιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.