Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Φυσικά. Δηλαδή όταν έρχεται κάποιος και μου λέει ότι θέλω να κάνω 5 διαφορετικά κτίρια από 200 τ.μ. σε ένα οικόπεδο με μια άδεια τι θα του πω. Εντάξει πάμε με τα ελάχιστα που βγάζουν τα 1.000 μέτρα;;;

 

Επαναλαμβάνω αυτές είναι οι ελάχιστες αμοιβές. Δεν είναι πλαφόν. Όλοι οι επαγγελματίες προσπαθούν να βγάλουν όσα γίνεται πιο πολλά από την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εγώ κοιτάω να τα κονομήσω;; Λειτούργημα κάνω. Όπως οι γιατροί και οι δικηγόροι. Και φυσικά όταν κρίνω ότι οι ελάχιστες αμοιβές είναι μικρές ζητάω περισότερα. Για να επιτελέσω το λειτούργημά μου όσο γίνεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο απο συναδελφο...Εσυ κοιτας δλδ να τα οικονομησεις??Κανεις και αυξηση???

 

Εγω να το θεσω αλλιως ? Κανεις και μειωση (εκπτωση) βαση των ελαχιστων αμοιβων ?

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου απαντησω ειλικρινα?? Η να σου πω.."Εγω μειωση??Ποτε..Ειναι οι ελαχιστες αμοιβες, τις εχεις καθορισει και κατοχυρωσει το ΤΕΕ και ειμαστε υποχρεωμενοι να τις πληρωνομαστε.."...

Ε λοιπον οπως το 90% των συναδελφων κανω μια λογικη εκπτωση..

 

 

Εμενα δε με πειραξε που ο συναδελφος κοστολογει τη δουλεια του και χρεωνει παραπανω...Καλα κανει...Δε μου αρεσε τροπος που το εξεφρασε...

 

Μη μου πεις οτι εσυ δεν κανεις?? Δεν ξερω ποσα χρονια εισαι στο χωρο. Εγω ειμαι σχετικα νεος και προσπαθω εκει που μπορω και ξερω οτι οι ωρες που θα αφιερωσω δεν ειναι τοσες πολλες να κοβω κατι...Δλδ γειτονας που λεει ελα να αποτυπωσεις 100τμ σπιτι και να μου βγαλλεις κ ενα καινουριο σχεδιο για νεα αρχιτεκτονικη διαρρυθμιση τι θα κανω??? Θα κατσω να υπολογισω αμοιβες για να πληρωσει 2000Ε?? Για 1 ωρα αποτυπωση και ενα απογευμα να κανεις 2-3 παραλλαγες..Φυσικα κ θα τον ενημερωσω οτι το νομιμο ειναι να βγαλλει μια αδεια μικρης κλιμακας για να ειναι νομικα σωστος κ θα σχετικα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ : ΥΑ(ΠΕΧΩΔΕ) 81304/6083/1989

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΦΕΚ : ΦΕΚ Tεύχος Β, Φύλλο 886, Ετος 1989 (07-12-1989)

ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ : 74591_2

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΝΟΜΟΘΕΤΗ :

 

Απόφ. 81304/6083/6.12.89 "Καθορισμός τιμών μονάδος επιφανείας οικοδομικών έργων".(ΦΕΚ-886 Β της 7.12.89)

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Μετά από συνεχείς παρατάσεις, η πρώτη εφαρμογή της παρούσης ΥΑ παρατείνεται μέχρι τις 30.6.1999

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η παρούσα παρατείνεται εκ νέου μέχρι την 31η.12.1999 με την Απόφαση Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, με αρ.πρωτ.85352/6-8-1999 Τεύχος 2075-Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 1999 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ ΓΕΝ.Δ/ΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΚΚ ΤΜΗΜΑ Β.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η παρούσα παρατείνεται εκ νέου μέχρι την 30.6.2000 με την υπ' αριθ. 80461 ΦΕΚ Β' 240/1-3-2000, "Παράταση εφαρμογής της 81304/6083/6.12.89 απόφασης του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ περί καθορισμού τιμών μονάδος επιφανείας οικοδομικών έργων".

 

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

 

Έχοντας υπόψη:

 

1. Τις διατάξεις του Ν.1032/80 "περί συστάσεως Υπουργείου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος" (ΦΕΚ 57Α) και ειδικότερα τα άρθρα 2, 3 και 7 αυτού.

 

2. Τις δ/ξεις του Ν. 1558/85 (ΦΕΚ 137Α) "Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Οργανα".

 

3. Τις διατάξεις του Π.Δ. 696/74 "περί αμοιβών Μηχανικών διά σύνταξιν μελετών κλπ." (ΦΕΚ 301Α) όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με το Π.Δ.515/89 (ΦΕΚ 219Α) και ειδικότερα την παρ. 6 του άρθρου 3 αυτού.

 

4. Τις Τεχνικοοικονομικές συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί και την ανάγκη καθιέρωσης αντικειμενικού και αξιόποινου συστήματος προσδιορισμού των τιμών μονάδος επιφανείας των οικοδομικών έργων.

 

5. Τους πίνακες τιμών του Υπουργείου Οικονομικών για τον αντικειμενικό προσδιορισμό της αξίας των ακινήτων όπως ίσχυσαν την 31.8.άρθ.41 Ν. 1249/82 όπως ισχύει.

 

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

 

Αρθρο 1.

 

Αντικαθίσταται η υπ' αριθμ. 78070/5724/17.11.89 (ΦΕΚ Β 863 της 17.11.89) απόφαση του ΥΠΕΧΩΔΕ ως εξής:

 

Καθορίζονται οι τιμές μονάδος επιφανείας (Μ2) των οικοδομικών έργων σε κάθε περιφερειακό διαμέρισμα, ως εξής:

 

1. Ορίζεται Τιμή Αφετηρίας (ΤΑ) ο μέσος όρος του συνόλου των τιμών κόστους ζώνης (ΤΚΖ) που ισχύουν στο διαμέρισμα αυτό και είναι η μικρότερες από το μέσο όρο των τιμών κόστους των Ζωνών της περιφέρειας (ΤΚΠ) πολλαπλασιαζόμενο επί 1.20. Η τιμή κόστους ζώνης (ΤΚΖ) ανά μονάδα επιφάνειας (Μ2) χωρίς το εργολαβικό όφελος σε κάθε ζώνη του διαμερίσματος στην οποία εφαρμόζεται το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων είναι:

 

(ΤΚΖ) = [ (ΤΖ) - (ΣΟ) * (ΤΖ) * (ΣΣΟ)] * 0,85

 

όπου ΤΖ = Τιμή Εκκίνησης Ζώνης (ΣΟ) = Συντελεστής Οικοπέδου (ΣΣΟ) = Συντελεστής συμμετοχής Οικοπέδου, όπως ισχύουν κάθε φορά σύμφωνα με τους εγκεκριμένους από το Υπουργείο Οικονομικών πίνακες τιμών (*)

 

Για τον καθορισμό των τιμών αφετηρίας (ΤΑ) ποσά μικρότερα ή μεγαλύτερα των πεντακοσίων δρχ. στρογγυλεύονται σε χιλιάδες, πρός τα κάτω ή πρός τα πάνω αντίστοιχα.

 

2. Για τον υπολογισμό της τιμής της μονάδος επιφαν. (Μ2) των κατοικιών η ενιαία τιμή αφετηρίας που ισχύει για όλη τη χώρα σύμφωνα με το άρθρο 4 πολλαπλασιάζεται με τους πιο κάτω συντελεστές επιρροής ανάλογα με την επιφάνεια της κατοικίας ή του διαμερίσματος της πολυκατοικίας και τη ζώνη στην οποία ανήκει.

 

α. Συντελεστές επιφανείας

Ο συντελεστής επιρροής της επιφανείας των κατοικιών είναι:

 

α1 Επιφάνεια <= 40Μ2 : 1,05

α2 40Μ2 < " <= 150Μ2 : 1,00

α3 150Μ2 < " <= 200Μ2 : 1,05

α4 200Μ2 < " <= 300Μ2 : 1,10

α5 300Μ2 < " 1,15

 

Για κτίρια αποκλειστικά μιας ή το πολύ δύο κατοικιών ή προσθήκης μιας ανεξάρτητης κατοικίας εις αυτά με επιφάνεια κάθε μιας απ' αυτές μικρότερη από 120Μ2 ο συντελεστής επιρροής επιφανείας είναι 0,60.

 

Ο συντελεστής 0,50 της παρ. 5 του άρθρου αυτού για τους υπόγειους βοηθητικούς χώρους τους ελεύθερους χώρους PILOTIS και τους ημιϋπαίθριους χώρους εφαρμόζεται στις περιπτώσεις αυτές επί της τιμής μονάδος των κατοικιών.

 

Στις περιπτώσεις κτιρίων με περισσότερες από μιά κατοικίες για τις οποίες ισχύουν διαφορετικοί συντελεστές επιρροής επιφανείας, για τους κοινόχρηστους χώρους κατακόρυφης και οριζόντιας κυκλοφορίας εφαρμόζεται στην τιμή αφετηρίας ο μέσος όρος των συντελεστών επιφανείας των κατοικιών του κτιρίου.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε την Εγκύκλ.39556/9.11.1992,"Παροχή οδηγιών σχετικά με το μειωμένο συντελεστή 0,60 παρ. 2α άρθρο 1 της υπ' αρίθμ.81304/89 απόφ.",σύμφωνα με την οποία:"Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται αναφορικά με το μειωμένο συντελεστή 0,60 της παρ. 2α άρθρο 1 της υπ' αρίθμ.81304/89 απόφ. όπως τροποποιήθηκε και ισχύει διευκρινίζουμε ότι:

 

1.-Για προσθήκη τμήματος κατοικίας κατ' επέκταση ή καθ' ύψος σε υπάρχουσα κατοικία η οποία εμπίπτει στο μειωμένο συντελεστή επιρροής επιφανείας 0,60, τότε και η επιφάνεια της προσθήκης εμπίπτει στο μειωμένο συντελεστή 0,60 με την προϋπόθεση ότι η συνολική επιφάνεια της κατοικίας μετά την προσθήκη δεν υπερβαίνει τα 120 μ2 (μη συμπεριλαμβανομένης της επιφανείας του κλιμακοστασίου).

 

2.-Σε όλες τις περιπτώσεις που εμπίπτουν στο μειωμένο συντελεστή 0,60 ως τιμή μονάδος των υπογείων βοηθητικών χώρων, των ελεύθερων χώρων ισογείου (ΠΙΛΟΤΙΣ), των ημιυπαίθριων χώρων και των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων, λαμβάνεται το μισό της αντίστοιχης τιμής μονάδας επιφανείας των κατοικιών του κτιρίου ήτοι:

 

Π = Ε x ·0.50 x ΕΤΑ x 0,60 x Σ2".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Μου πρόκυψε σήμερα ένα πρόβλημα, σχετικά με τον μειωμένο συντελεστή όσον αφορά τη λέξη (κατοικία) αν δηλώνει διαμέρισμα η σπίτι . Αναλυτικά, σε αγροτεμάχιο 4000 μ2 θέλω να κατασκευάσω δύο ανεξάρτητες ισόγειες κατοικίες 80 και 30 μ2 και απέχουν μεταξύ τους 6,00 μ . τα υπολόγισα με μειωμένο συντελεστή και πήγα για έλεγχο φορολογικών και μου είπε ο υπάλληλος ότι για να μου περάσει τα φορολογικά με 0,60 έπρεπε να αποτελούσαν ένα ενιαίο κτίριο με 2 κατοικίες (διαμερίσματα) κάτω των 120 μ2η κάθε μία . πια γνώμη έχετε επʼ αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.