Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Αποφεύγω να επισημαίνω γλωσσικά ολισθήματα, αλλά τώρα θα το κάνω.

Διόρθωσε το "ως αναφορά" συνάδελφε. Η ορθή έκφραση είναι "όσον αφορά".

 

Τι εννοείς "ένα ενιαίο κτίριο με 2 κατοικίες κάτω των 80+30μ2 η κάθε μία";

Η συνολική επιφάνεια να είναι 110τ.μ.;

 

(Συμπλήρωσε και την ειδικότητα στα προσωπικά σου στοιχεία).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες ενιαίο προυποογισμό για τα δυο κτήρια?? Πρέπει να κάνεις 2 ανεξάρτητους προυπολογισμούς. Ένα για κάθε κτήριο. Τουλάχιστον εδώ έτσι το ζητάνε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά είμαι Νεο Μελος και ζητώ κατανόηση για οποια λάθη εκ των προτέρων.Εχω μία προσθηκη β (80 τμ) και γ (54 μ) οροφου σε υπάρχουσα οικοδομη με υπογειο(93τμ) , ισογειο(93τμ) και α(93τμ) όροφο και θα ηθελα να ρωτήσω αν υπάγεται στον μειωτικό συντ. επιφ. 0.60 . (τα τμ που δίνω είναι χωρίς κλιμακοστάσιο)

 

────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Εάν διάβαζες την τέταρτη δημοσίευση πάνω από την δική σου, θα παρατηρούσες ότι:

 

"Για κτίρια αποκλειστικά μιας ή το πολύ δύο κατοικιών ή προσθήκης μιας ανεξάρτητης κατοικίας εις αυτά

με επιφάνεια κάθε μιας απ' αυτές μικρότερη από 120τ.μ. ο συντελεστής επιρροής επιφανείας είναι 0,60."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@than_109

η απαντηση του υπαλληλου στην πολεοδομία εχει να κανει με την εκτος σχεδιου δόμηση οπου δεν επιτρέπεται η διασπορά (ενω εσυ εχεις κάνει διασπορά αφου τα δυο κτίρια απέχουν μεταξύ τους-διαβασε τη νομοθεσία), δεν εχει να κανει με το μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Μειωτικός συντελεστής μπορεί να εφαρμοστεί σε ο.α. κατοικίας 85 τ.μ. αλλά που με πισίνα στον περιβάλλοντα χώρο ?

 

Δεν νομίζω να αναφέρει κάπου η νομοθεσία οτι σε ο.α. με πισίνα να καταργείται ο μειωμένος συντελεστής (εφόσον τηρούνται όλες οι άλλες προυποθέσεις)

Link to comment
Share on other sites

than 109

συμφωνώ με creation. Δεν υπάρχει λόγος να μην στα δεχθεί με μειωμένο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου είναι ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εφαρμόσουμε τον μειωτικό συντελεστή.

 

και σχολιάζω το αστείο της διάταξης όπου εφαρμόζεται ο "κοινωνικός συντελεστής" σε συνδυασμό με .... πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.