Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

γιαυτο ρωτησα αν υπαρχει καποια δικλιδα καπου που να αποτρεπει τετοια φαινομενα, γιατι ειναι πονηρια και δεν αποκλειεται να μας το ζητανε συνεχεια απο δω και περα

Link to comment
Share on other sites

Αν με την προσθηκη των 27μ2 δημιουργειται ενα διαμερισμα ενιαιο 147 μ2 τοτε μερικες μελετες της προσθηκης αναφερονται σε ολοκληρο το διαμερισμα (π.χ αρχιτεκτονικα, πυρασφαλεια,θερμανση, τα στατικα λογω εσωτερικης σκαλας υποθετω,μπορει και ο ΚΕΝΑΚ σαν ολο το κτιριο τωρα να ειναι Β) συνεπως στον υπολογισμο των αμοιβων για τις παραπανω μελετες θα πρεπει να βαλεις ολα τα μ2 της ενιαιας οικιας και μαλλον θα βγουν οι αμοιβες (με το 30% παραπανω σαν προσθηκη) μεγαλυτερες απο την σρχικη νεα οικοδομη των 147 μ2.Για ενημερωσε τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, τωρα βγαζω μια ακρη. νομίζω...

 

Δηλαδη, επειδή η προσθήκη κατεπέκταση δημιουργεί πλεον διαμέρισμα με μέγεθος μεγαλύτερο του ελαχιστου επιτρεπτου, για μια κατοικία που εχει ήδη χρησιμοποιήσει την ελαφρυνση του μειωτικού συντελεστή, υπολογίζεται στο συνολο της κατοικίας. (σωστά?) (στην ουσία αναιρείται η πρότερη ελάφρυνση)- Μόνο αν η προσθήκη πέραν των 120 (μεχρι 240) αφορούσε δεύτερο διαμέρισμα θα πήγαινε με τα προστιθέμενα τμ

 

Αν εχουμε δυο κατοικίες απο 120τμ εκαστη με καθεστώς 0,60 και θελήσουμε να κτισουμε και κάτι άλλο στο οικόπεδο (εστω οτι πληρούμε όλες τις υπόλοιπες προυποθέσεις) μπορούμε? ή μας το απαγορέυει το γεγονός της χρησης του μειωτικού συντελεστή?, ή θα πρέπει να υπολογίσουμε το καινούργιο κτίσμα με προσάυξηση σε όλα τα τετραγωνικά κατοικίας που υπάρχουν στο οικόπεδο (για να αναιρέσουμε την προηγούμενη ελάφρυνση)

 

Λίγο μπερδεμένα τα λέω, αλλα θέλω να καταλάβω το πως λειτουργει αυτη η "κοινωνική" διαταξη

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερωτηση...

Σε οικοπεδο 500τ.μ. περιπου, στο οποιο υπαρχουν 2 ιδιοκτητες εξ αδιαιρετου, προκειται να βγαλω αδεια για ισογειο με υπογειο. Ισογειο = 88τ.μ. και Υπογειο = 55τ.μ...

Στην 4Μ που ρωτησα(στο προγραμμα αδειων) μου ειπαν οτι βαζω μειωμενο συντελεστη και στο ισογειο και στο υπογειο..ΕΙναι σωστο αυτο?

 

Και κατι ακομα.Στο οικοπεδο υπαρχει διωροφο κτισμα προ του 1955 συνολικων τετραγωνικων ισογειου και οροφου πανω απο 120 τ.μ.... Προκειται αυτο να επηρεασει το μειωμενο συντελεστη?

Link to comment
Share on other sites

4Μ: Όταν δίνεις τις επιφάνειες (μενού προυπολογισμός), δεν θα δηλώσεις "διαμέρισμα" αλλά "κατ. μειωμένου συντελεστή", το ίδιο για τα υπόγεια, τους Η.Χ κλπ

 

Και κατι ακομα.Στο οικοπεδο υπαρχει διωροφο κτισμα προ του 1955 συνολικων τετραγωνικων ισογειου και οροφου πανω απο 120 τ.μ.... Προκειται αυτο να επηρεασει το μειωμενο συντελεστη?

 

Γι' αυτό φίλε δεν ξέρω να σου απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα και τις 13 σελίδες,ομως δεν βρήκα απάντηση στη περιπτωση που ψαχνω.

 

Οικόπεδο εντος οικισμου 2000 κατοίκων, με δυο καθετες ιδιοκτησίες.

Θα ανεγερθουν παράλληλα 2 μονοκατοικίες 40 τμ έκαστη.Μπορουν να υπαχθουν στον συντελεστη 0,60; Γιατί ο νόμος δίνει την εντύπωση οτι επιτρέπει μειωτικό για την περίπτωση ενιαίας μονο/"διπλο" κατοικίας.

 

Επίσης διπλα από κάθε μονοκατοικια ,και συνεχόμενα , θα κατασκευαστεί στεγασμένος χώρος στάθμευσης.Κλειστοι νομίζω έχουν καταργηθεί,οπότε μιλαμε για ανοιχτο χώρο σταθμευσης.Θα το δηλώσω χώρο σταθμευσης με 0,6 επίσης;Ή θα το δηλώσω Υπόστεγο;

 

Αν και ελαφρώς μη σχετικό με τον μειωτικό ,αλλά σχετικο με τα φορολογικά:

α. Το ΕΚΚΟ θα υπολογιστει με ΚΕ 460 € ή θα υπολογιστει με 400 € λογω συνυπαρξης μονοκατοικιών σε μέρη(κάθετες) κοινου οικοπέδου;

β.Το παρκιν ειτε δηλωθει ανοιχτός στεγασμένος χωρος σταθμευσης είτε Υπόστεγο θα μετρά στη δόμηση; Κι αν όχι θα υπολογιστει ΕΚΚΟ γι΄αυτό;Στον πινακα συντελεστών αναγωγής βοηθητικών χώρων της ΠΟΛ 1277/94 ορίζεται συντελεστής 0,35 για " Χωρους σταθμευσης(μεμονωμ.)" . Το "μεμονωμ." στην παρένθεση εννοει την περίπτωση που στηθει ένα πάρκιν σε οικοπεδο χωρίς άλλο κτήριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω μια οικοδομή υπάρχουσα 140τ.μ..Εχω κάνει συσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και θέλω να οικοδομήσω σε προσθήκη καθ΄ ύψος μια κατοικία<120.00τ.μ..Μπορώ να πάω με μειωμένο συντελεστή? Οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι διαφορετικού ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.