Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

http://www.eshops.gr/index.php?act=viewCat&catId=657

 

τώρα δεν ξέρω εάν επέτρεπε που έβαλα την συντόμευση αυτή αλλά εδώ νομίζω θα τα βρεις πάνω κάτω αυτά που ψάχνεις.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι καλή εποχή να βάλουμε φβ εγώ το έχω στο πρόγραμμα.

 

Και θα τα βάλω μόνος μου οπότε θα σας πω εάν τα έκαψα η όχι αν και έχω κάνει μελέτη και δεν νομίζω να κάνω λάθος για καλό και για κακό παρόλα αυτά θα ξεκινήσω πιλοτικά με 1kw

 

το κέρδος θα σας το πω σε ένα χρόνο μετά :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάρα πολύ μεγάλη προσοχή στο παραπάνω site. Θα βρεθείτε πιθανόν ξεκρέμαστοι . Καλύτερα από εγκαταστάτη, αφού όλοι κάνουν και απλή μεταπώληση σε ίδιες και καλύτερες τιμές με πιο σοβαρή προσέγγιση του θέματος και βοήθεια τεχνική σε περίπτωση αποτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια χαρα!

ενας φιλος θελει να επενδυσει μεσω του αναπτυξιακου σε φωτοβολταικα 20KW.

 

μου ειπαν οτι η συμφωνια με την ΔΕΗ πλεον ειναι 20 χρονια.

 

σε ποια τιμη ειναι η πωληση της καθε KWh?

 

επισης ποσο ειναι το ολικο κοστος της επενδυσης?

 

ερωτω για να δω ποσο περιπου θα ειναι το καθαρο κερδος στην 20ετια.

 

ευχαριστω!

 

Κάνοντας χρήση του λογισμικού P.V. Estimation της AdamsNet και υποθέτοντας ότι θέλουμε να εγκαταστήσουμε 20 kWp στην Αθήνα (σε κατοικία) τότε σύμφωνα με τις τελευταίες εξαγγελίες ότι θα αγοράζεται η ηλεκτρική ενέργεια που παράγεται από Φ/Β εγκατάσταση από τη ΔΕΗ με το αντίτιμο των 0,55 ΕΥΡΩ/kWh (δεν είναι ξεκάθαρο αυτό), το ολικό κόστος της επένδυσης με σημερινές τιμές θα είναι περίπου 110500 ΕΥΡΩ (με τάση να μειωθεί). Απόσβεση θα κάνεις περίπου στα 4 χρόνια εάν πάρεις δάνειο 100000 ΕΥΡΩ έχοντας επιτόκιο περίπου 6% και η προεξοφλημένη σου ετήσια χρηματοροή θα είναι περίπου 2000 ΕΥΡΩ (~170 ΕΥΡΩ το μήνα "ενοίκιο"). Τέλος όπως αντιλαμβάνεσαι η Καθαρή Παρούσα Αξία μετά από 20 χρόνια θα είναι περίπου 34000 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

VSEng δεν ειναι ετσι τα πραγματα........λοιπον να τα ξεκαθαρισουμε .........το προγραμμα για τα Φ/Β στις στεγες επιτρεπει μεχρι 10kW, η διαρκεια ειναι 25 χρονια, η τιμη ειναι 0,55 euro/kWh, τα εσοδα δεν φορολογουνται κ δεν εχουν καμια φορολογικη υποχρεωση, τα εσοδα προκυπτουν υστερα απο λογιστικο συμψηφισμο με το λογαρισμο της ΔΕΗ του σπιτιου που γινεται η εγκατασταση, αποσβεση σε 6-7 χρονια

Link to comment
Share on other sites

VSEng δεν ειναι ετσι τα πραγματα........λοιπον να τα ξεκαθαρισουμε .........το προγραμμα για τα Φ/Β στις στεγες επιτρεπει μεχρι 10kW, η διαρκεια ειναι 25 χρονια, η τιμη ειναι 0,55 euro/kWh, τα εσοδα δεν φορολογουνται κ δεν εχουν καμια φορολογικη υποχρεωση, τα εσοδα προκυπτουν υστερα απο λογιστικο συμψηφισμο με το λογαρισμο της ΔΕΗ του σπιτιου που γινεται η εγκατασταση, αποσβεση σε 6-7 χρονια

 

Συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις panael απλός ήθελα να δώσω ενδεικτικά οικονομικά στοιχεία στον sundance, για αυτό το λόγο στα δεδομένα του προβλήματος που με βάση αυτά έκανα τους υπολογισμούς κάνοντας χρήση του λογισμικού PV Estimation, ανάφερα τη λέξη "υποθέτοντας".

Τα δεδομένα μου ήταν: Αθήνα, 20kWp, 100000 ΕΥΡΩ δάνειο, επιτόκιο 6%, 0,55 euro/kWh και 20 χρόνια διάρκεια ζωής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κανεις, ποια είναι η νομοθεσία, προκειμένου να γίνουν εγκαταστάσεις Φ/Β σε εκτός σχεδίου περιοχή, μέχρι 20 kW (οικόπεδο όχι άρτιο και οικοδομήσιμο).

 

Ισχύει η ΚΥΑ 2009/200-07-06 που υπάρχει στο site του ΥΠΕΧΩΔΕ με τις ενέργειες που αναφέρει (στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν ότι είναι σχέδιο και ότι αν δεν πάρει ΦΕΚ, δεν έχει ισχύ) ή υπάρχει κάτι άλλο που ανατρέπεται με την ΚΥΑ 2009/200-07-06;

 

Αυτό που θέλω είναι να βγάλω μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για την κατάθεση του φακέλου στην ΔΕΗ

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1.Υποθέτω οτι το θέμα που άνοιξες απασχολεί κι άλλο thread, κι ίσως πρέπει να μεταφερθούμε.

2. Σήμερα ακριβώς έψαχνα αυτό που ρωτάς, κι έχω κι εγώ σχετικές ερωτήσεις που θα τις διατυπώσω συγκεντρωτικά όλες και σύντομα, κυρίως όμως με απασχολεί η ΚΥΑ της 06-07-09 που αναφέρεις. Με αυτήν στην ουσία αναιρείται το δικαίωμα εγκατάστασης Φ/Τ σε μη άρτια μη οικοδομήσιμα γήπεδα (που ήταν πάγια θέση του ΥΠΕΧΩΔΕ). Η ΚΥΑ εξαιρεί όμως τις μικρές μονάδες κάτω των 20kW, που διευκρινίζει οτι μπορούν να εγκατασταθούν οπουδήποτε, και επίσης εξαιρεί τις αδειοδοτημένες μονάδες πριν την υπογραφή της ΚΥΑ (λεει δλδ η ΚΥΑ, σε απλά Ελληνικά, όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε, ή κάποιοι είναι ξύπνιοι και κάποιοι, ΟΧΙ). Έχω κι εγώ την ίδια γνώμη με την πολεοδομία σου, οτι δλδ πριν δημοσιευτεί κάτι σε ΦΕΚ, δεν ισχύει. Παρόλα αυτά, γνωρίζω περίπτωση αδειοδοτημένης πριν τις 06-07 μονάδας σε γήπεδο 3 στρ. που το ΥΠΕΧΩΔΕ τελικά δεν την εγκρίνει, και γίνονται (;;;!!!) διαπραγματεύσεις.

Ισχύουν ο Ν3468/06 και ο Ν3299/04

Link to comment
Share on other sites

1.Υποθέτω οτι το θέμα που άνοιξες απασχολεί κι άλλο thread, κι ίσως πρέπει να μεταφερθούμε.

2. Σήμερα ακριβώς έψαχνα αυτό που ρωτάς, κι έχω κι εγώ σχετικές ερωτήσεις που θα τις διατυπώσω συγκεντρωτικά όλες και σύντομα, κυρίως όμως με απασχολεί η ΚΥΑ της 06-07-09 που αναφέρεις. Με αυτήν στην ουσία αναιρείται το δικαίωμα εγκατάστασης Φ/Τ σε μη άρτια μη οικοδομήσιμα γήπεδα (που ήταν πάγια θέση του ΥΠΕΧΩΔΕ). Η ΚΥΑ εξαιρεί όμως τις μικρές μονάδες κάτω των 20kW, που διευκρινίζει οτι μπορούν να εγκατασταθούν οπουδήποτε, και επίσης εξαιρεί τις αδειοδοτημένες μονάδες πριν την υπογραφή της ΚΥΑ (λεει δλδ η ΚΥΑ, σε απλά Ελληνικά, όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε, ή κάποιοι είναι ξύπνιοι και κάποιοι, ΟΧΙ). Έχω κι εγώ την ίδια γνώμη με την πολεοδομία σου, οτι δλδ πριν δημοσιευτεί κάτι σε ΦΕΚ, δεν ισχύει. Παρόλα αυτά, γνωρίζω περίπτωση αδειοδοτημένης πριν τις 06-07 μονάδας σε γήπεδο 3 στρ. που το ΥΠΕΧΩΔΕ τελικά δεν την εγκρίνει, και γίνονται (;;;!!!) διαπραγματεύσεις.

Ισχύουν ο Ν3468/06 και ο Ν3299/04

 

Ισχύει για τις αιτήσεις που θα κατατεθούν απο εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον ΦΠΑ μιας επενδυσης των 100000 ευρώ σε διασυνδεδεμένο φωτοβολταϊκό πάρκο, το ποσοστό αυτού είναι 9% ή 19%; Αυτός επιστρέφεται από την εφορία μετά από κάποιο διάστημα ή προβλέπεται κάποια ειδική για τις επενδύσεις στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, διαδικασία διευκόλυνσης ως προς την καταβολή του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.