Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

καλησπερα ηθελα να ρωτησω ρε παιδια αν ξερει κανεις αν φτιαξεις ενα συστημα <20 KW ειναι σιγουρο οτι η δεη θα σου παιρνει το ρευμα εφοσον παρεις εγκριση δηλαδη και για ποσο καιρο κανεις συμβολαιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απλα ρωταω οτι ας πουμε θες 5 χρονια να κανεις αποσβεση θα στο παιρνει το ρευμα κ για τα πεντε χρονια κ μετα για παντα? εχει κανεις την συμβαση που υπογραφεις με τη δεη?σορρυ κιολλας...

Link to comment
Share on other sites

remedy lane,

ο πελάτης σου μπορεί να κάνει 5 διαφορετικές εγκαταστάσεις των 20 KW σε διαφορετικά ονόματα, είτε ως φυσικά πρόσωπα είτε ως εταιρίες με διαφορετικό όνομα και εκπροσώπους (και φυσικά διαφορετικό ΑΦΜ). Φυσικά και μπορεί να είναι μέτοχος. Δηλ. ο πατέρας με κάθε έναν από τους υπόλοιπους τρεις μπορεί να συστήσει και από μια εταιρία. Με τι ποσοστά δεν γνωρίζω τους περιορισμούς, συμβουλέψου έμπειρο σε αυτά τα θέματα συμβολαιογράφο ή λογιστή ίσως. Έχε υπόψην σου πως όταν λέμε διαφορετικά πρόσωπα εννοούμε διαφορετικό ΑΦΜ. Στο τοπογραφικό σου θα δείξεις τη συνολική έκταση και πως θα είναι κατανεμημένα τα 5 τμήματα (αναφέρομαι σε εκτός σχεδίου πάντα). Στο συμφωνητικό μίσθωσης (σε συμβολαιογράφο) θα αναγράφεται φυσικά ότι ο Χ ενοικιάζει το συγκεκριμένο τμήμα (όχι < 500 τμ) της έκτασης για το σκοπό αυτό. Δεν κάνεις πουθενά παραχώρηση δρόμου, ούτε ιδιωτική πολεοδόμηση, ούτε κατάτμηση.

 

Zena 13 καλησπέρα,

 

είχα αντίστοιχο τρόπο σκέψης σε παρόμοιο έργο (να σπάσω δηλαδή σε 5*20kWp την εγκατάσταση) αλλά η πολεοδομία αρνήθηκε να μου δώσει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας καθώς υποστηρίζουν πως αυτοί το αντιμετωπίζουν ως 1 κατοστάρι σύστημα άρα έγκειται στις διατάξεις περί εξαίρεσης άδειας παραγωγής από τη ΡΑΕ... Ξέρεις (ή οποιοσδήποτε άλλος) κάτι επί αυτού του θέματος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι θα σας βάλω δύσκολα

 

Έχω ένα οικόπεδο που συνορεύει με άλλα από όλες τις πλευρές.Δεν έχω τρόπο πρόσβασης πάρα μόνο μέσα από ξένα χωράφια. Μπορώ να ζητήσω να με αφήσουν να περάσω για την κατασκευή ενός 20KW άλλα η ΔΕΗ θα θέλει μόνιμη πρόσβαση για την άδεια;

θα μπορούσα μα βγάλω το ρολόι της ΔΕΗ έξω από την ιδιοκτησία μου ή να στέλνω της μετρήσεις μεσώ κινητής τηλεφωνίας(GPRS);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι θα σας βάλω δύσκολα

 

Έχω ένα οικόπεδο που συνορεύει με άλλα από όλες τις πλευρές.Δεν έχω τρόπο πρόσβασης πάρα μόνο μέσα από ξένα χωράφια. Μπορώ να ζητήσω να με αφήσουν να περάσω για την κατασκευή ενός 20KW άλλα η ΔΕΗ θα θέλει μόνιμη πρόσβαση για την άδεια;

θα μπορούσα μα βγάλω το ρολόι της ΔΕΗ έξω από την ιδιοκτησία μου ή να στέλνω της μετρήσεις μεσώ κινητής τηλεφωνίας(GPRS);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για να γίνει η σύνδεση του ενεργειακού πάρκου με την ΔΕΗ, αρκεί όσοι έχουν χωράφια μεταξύ του σταθμού της ΔΕΗ και του ενεργειακού πάρκου να σου παραχωρήσουν άδεια να περάσει η γραμμή από τα χωράφια τους, είτε υπόγεια είτε υπέργεια. Πιθανόν να ζητήσουν κάποιο οικονομικό αντάλλαγμα.

Αυτό είναι το εύκολο μέρος.

Το δύσκολο μέρος είναι η άδεια από την πολεοδομία. Αν δεν κάνω λάθος για να βγει οποιαδήποτε οικοδομική άδεια (για τον υποσταθμό ή κτήριο με τον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό, inverter, κτλ) πρέπει να υπάρχει δρόμος ώστε να έχει πρόσβαση το οικόπεδο στο οδικό δίκτυο.

Για διάνοιξη οδού, αν είναι υποχρεωτική ή όχι η παραχώρηση από τους γείτονες κτλ δεν ξέρω να σου απαντήσω. Συνήθως οι συνάδελφοι πολιτικοί μηχανικοί είναι πιο σχετικοί τέτοια ζητήματα.

 

Αυτός ο δρόμος σου χρειάζεται ώστε να έχει πρόσβαση το συνεργείο που θα κάνει την αρχική εγκατάσταση και το συνεργείο συντήρησης.

 

Ελπίζω να ξέρεις ότι τα ενεργειακά πάρκα με φωτοβολταϊκά έχουν και διάφορες βλάβες όπως κάθε μηχάνημα, οπότε η ανάγκη για συντήρηση μπορεί να είναι και έκτακτη. Μπορεί να χαλάσει ένα inverter, ένα Panel, κτλ. Συνήθως αν χαλάσει ένα μέρος μιας συστοιχίας σταματάει να παράγει ρεύμα όλη η συστοιχία μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη. Σε μεγάλες μονάδες χωρίζουν τα φωτοβολταϊκά σε ανεξάρτητες παραγωγικές μονάδες ώστε αν χαλάσει ένα εξάρτημα να μην βγει όλη η μονάδα εκτός λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Euklides,

τις άδειές σου δεν θα τις βγάλεις όλες μαζί. Θα χωρίσεις το αγροτεμάχιο σε 5 τμήματα και για κάθε τμήμα θα προσκομίσεις όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σε κάθε φάκελο. Δεν υπάρχει λόγος να τις δείξεις όλες μαζί. Από ένα τμήμα στο αγροτεμάχιο κάθε φορά. Εγώ πάντως αυτό ακριβώς έκανα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Euklides,

τις άδειές σου δεν θα τις βγάλεις όλες μαζί. Θα χωρίσεις το αγροτεμάχιο σε 5 τμήματα και για κάθε τμήμα θα προσκομίσεις όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σε κάθε φάκελο. Δεν υπάρχει λόγος να τις δείξεις όλες μαζί. Από ένα τμήμα στο αγροτεμάχιο κάθε φορά. Εγώ πάντως αυτό ακριβώς έκανα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

 

Zena,

σε ευχαριστώ αρχικά για την άμεση απάντηση σου!

Το θέμα είναι πως ο τύπος στην Πολεοδομία είναι λίγο ψείρας :-x και τα σκαλίζει πολύ τα πράγματα. Σημείωση: Η ατάκα του όταν τον ρώτησα επί του θέματος ήταν: Δε με νοιάζει τι παρανομίες κάνουν οι συνάδελφοι μου, στην ΔΙΚΗ ΜΟΥ πολεοδομία, όλα γίνονται με το γράμμα του νόμου!

Ο Διαχωρισμός (ενοικίαση) τμήματος θα γίνει με συμβολαιογραφική πράξη αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει θεωρείς περίπτωση στον 2ο, 3ο ή 4ο φάκελο να στραβώσει και να μου το κόψει? Εννοείται πως το κάθε αγροτεμάχιο θα είναι 500 τ.μ.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Στον αναπτυξιακό υπήρχε αυτό το πρόβλημα με πολλά 20kW σε ένα τίτλο. Παλαιότερα που πέρνανε επιδότηση πλέον όμως απορρίπτεται τα 20 στο υπουργείο (εχει γίνει συζήτηση να πέσει το όριο των 100κ θα δούμε στο μέλλον). Σου ζητάγανε και ΠΠΕ αν βλέπανε πολλά 20 με τον ίδιο τίτλο άσχετα με την εταιρεία που τα είχες.

Link to comment
Share on other sites

Cristop θεωρείς άσκοπο δηλαδή να το προχωρήσω από τη στιγμή που ο πελάτης μου δεν βγαίνει με τίποτα ανευ αναπτυξιακού;

 

Ζena περιμένω και τη δική σου γνώμη! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.