Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατι τελευταιο.

 

ποσο καιρο παιρνει η ολη διαδικασια αδειοδοτησης-κατασκευης-εγκαταστασης?

 

για να δω ποσο καιρο πριν πρεπει να κινηθει ο γνωστος για να προλαβει την τιμη 0,45 euro/kWh.

 

στη συμφωνια 20 ετων με την ΔΕΗ υπαρχει καποιο παραθυρακι ωστε η ΔΕΗ να τον αφησει ξεκρεμαστο και να μην αγορασει την ηλεκτρικη παραγωγη ή να την αγορασει σε εξαιρετικα μειωμενη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

το μονο παραθυρακι, αν το πουμε παραθυρακι, ηταν αυτο που προανεφερα σε προηγουμενο μου post και αφορα μονο την τιμή αγοράς. Σε καθε περιπτωση ομως ολη η ποσοτητα ειναι υποχρεωμενη η ΔΕΗ να την αγοραζει και αυτο για 20 χρονια.

 

Η ολη διαδικασια για να παρει ορους συνδεσης απο ΔΕΗ και να κατασκευαστει δεν ειναι πανω απο 4-5 μηνες

 

Προσοχη ομως!!! για να υπαχθει στον αναπτυξιακο και να παρει την επιδοτηση εχω ακουσει πως απαιτειται και 2 χρονια ισως παραπανω.Μπορει και παρακατω.Το θεμα ειναι οτι το κρατος δεν εχει φραγκο και "μπλοκαρει" τις επιδοτησεις καθυστερώντας τες.

 

Αποψή μου είναι πως αν δεν μαθεις στο περιπου με τι ταχυτητα κινουνται στο Αναπτυξης για την εγκριση των επιδοτησεων να μην προχωρησεις γιατι το πιθανοτερο είναι στο τελος να υπογραψεις με πολυ μικρη τιμη.

 

Εκτος απο αυτο, απο τι ξερω και οι τραπεζες δεν δινουν δανεια για φωτοβολταικα γιατι φοβουνται οτι δεν θα ολοκληρωθει η επιδοτηση και οτι το εργο δεν θα μπορεσει να ολοκληρωθει.

 

Ακομη και αν ολα αυτα εκπληρωθουν να ρωτησει αν μπορει να παρει εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας απο την πολεοδομια της περιοχης γιατι εκει παιζεται ενα μεγαλο μπαχαλο που μπορει να σου κολησει το εργο μια για παντα.

 

Ακομα κατι αλλο που πρεπει να ρωτησει πριν απευθυνθει σε εταιρειες φωτοβολταικων ειναι αν υπαρχει περιθωριο για παρκα των 20kW στο νομο που προορίζει να το κανει.

Αυτα για τα 20kW.

 

Για μενα το θεμα φωτοβολταικα στα οικοπεδα πανω απο 20kW εχει τελειωσει.

 

Εχουν γίνει αθροιστικα αιτησεις που ξεπερνουν κατα 8 φορες το προ 3 χρονων καθορισμενο απο το υπουργειο οριο των 550MW.Οποτε απο εδω και περα ειναι πολυ δυσκολο να γινουν άλλα πανω απο 20kW.

 

Αυτο που περιμενω εγω προσωπικα ειναι να δω το σχεδιο για τα φωτοβολταικα στις στεγες που μεσα σε 1 μηνα πιστευω να εχει βγει. Ελπιζω και εκει να μην πεσει ολη η Ελλαδα με τα μουτρα να βαλει στις στεγες γιατι ακουω για 0,5-0,6 euro/kWh.Σε αυτην την περιπτωση το κοβω παλι να μπλοκαρει το συστημα.........

Link to comment
Share on other sites

η τιμη sundance δεν ειναι πλεον 0,45 λεπτα,αλλα εχει πεσει εδω και καιρο..επαιξε ομοφυλοφιλιτσα:smile: το κρατος ακομα και με το πρωτο αναπτυξιακο προγραμμα που ειχε βγει,και μετα απο καποια ημερομηνια αν η αιτηση σου ειχε κατατεθει,η τιμη που αγοραζε η ΔΕΗ αλλαζε..

Link to comment
Share on other sites

traxanas η τιμη και βεβαια ειναι 0,45 και θα ειναι για 1 χρονο ακομα συμφωνα με το νομο 3734/2009.

 

Απλα το κρατος σου λεει αν καθυστερησεις 18 μηνες απο τη στιγμη που υπεγραψες τη συμβαση πωλησης να θεσεις το παρκο σε λειτουργια τοτε θα παρεις την τιμη που θα ισχυει εκεινη τη στιγμη.Το μετρο αυτο ειναι πολυ σωστο γιατι πολλοι επαιρναν τις αδειες, δεν εθεταν το εργο σε λειτουργια κ προσπαθουσαν να τις μεταπουλησουν για να βγαλουν αερα-λεφτα.

 

Τωρα λοιπον οποιος αρχισει ενα εργο θα πρεπει να το τελειωσει κιολας και οχι να παιζει παιχνιδια στη μαυρη αγορα των φωτοβολταικων ζημιωνοντας το κρατος, το περιβαλλον, το προγραμμα και εκβιάζωντας

Link to comment
Share on other sites

panael αυτο μου το ειπε ενας φιλος μου που εχει εταιρεια που ασχολειται με αναπτυξιακους νομους και μελετες τετοιου ειδους..αυτος εχει 2 παρκα των 100 kw και μου ειπε ο ιδιος οτι εχει πεσει η τιμη...θα ρωτησω ακριβως και θα σου πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

 

Μολις ειδα το φορουμ. Παναελ σωστος, κι εγω στην αρχη ακουσα απο καποιον να λεει 1200ε το μηνα και μολις τα εβαλα κατω απογοητευτκα¨)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.