Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

stayros,

αν αυτό αναφέρεται κάπου (ΦΕΚ ή οτιδήποτε άλλο) μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις? Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

euromedi χρειάζεσαι αδεια εργασιών μικρής κλίμακας από πολεοδομία και αίτηση στην ΔΕΗ...εφόσων βέβαια η ισχύς είναι <10kW

 

Ένας άλλος βραχνάς με την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας είναι το μέγιστο ύψος της εγκατάστασης στα 2,5 μέτρα... κάτι που σημαίνει πως ή πρέπει να πας με σταθερή στήριξη και όχι με trackers και να χάσεις στην απόδοση...ή να κάνεις αυτό που γίνεται πάντα στην Ελλάδα: "λαμογιές"

 

To θέμα είναι ότι έχω ήδη άδεια οικοδομής , ισχύει το <10KW , είμαι εντός σχεδίου ( εννοείται) , δεν θέλω να βάλω tracker , έχω στα σχέδια 3ριχτη στέγη (οπλισμένο σκυρόδερμα)και θα βάλω τα στοιχεία μου στο 1 ρίξιμο της στέγης .Πως θελω άδεια μικρής κλίμακας ? Υπάρχει ήδη σε ισχύ η άδεια οικοδομής.το θέμα είναι : Θέλω ή δεν θέλω αναθεώρηση της αδείας ή τι άλλο πιθανόν χρειάζομαι ? Ρωτάω τον μηχανικό μου και μου λέει ότι δεν θέλω κάτι ( δεν μου το λέει απόλυτα), είμαι καλυμένος με την υπάρχουσα άδεια για την εγκατασταση των Φ/Β ? . Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να φάω κανένα κόλλημα όταν πάω να κάνω τις γραφιοκρατικές διαδικασίες για την διασύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

euromedi,

μην μπλέκεις την αναθεώρηση με τα Φ/Β. Η ισχύς της αδείας σου δεν έχει καμιά σχέση με την εγκατάσταση Φ/Β. Χρειάζεσαι όμως άδεια μικρής κλίμακας γιατί προφανώς δεν το έχεις προβλέψει από την αρχή των μελετών, όπως για παράδειγμα την εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα. Διάβασε αναλυτικά το άρθρο 1, παράγρ. 1 στο ΦΕΚ 917/2008 για τη συμπλήρωση της 1945/134/2003 απόφ. του γ.γ. ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα BIPV σου είναι πιστοποιημένα ως δομικά υλικά τότε πρέπει να είσαι ΟΚ. Εκτός και αν έχει λόγο η ΕΠΑΕ. Αυτό που αλλάζει θα είναι η ηλεκτρολογική μελέτη που αν δεν χρειάζεται να την παραδώσεις πάλι είσαι ΟΚ. Γενικά το ΦΒ στις στέγες αφορά τη ΔΕΗ περισσότερο από την πολεοδομία.

 

ΥΓ τα παραπάνω τα λέω κάπως διστακτικά γιατί δεν είναι ακόμα ξεκάθαρη η κατάσταση με τα ΦΒ στην Ελλάδα. Πόσο μάλλον με τα BIPV

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντως δεν θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση στην αντιμετώπιση των BIPV εφόσον τηρούνται τα όσα η πρόσφατη ΚΥΑ ορίζει. Μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπισα προβλήματα με την άδεια μικρής κλίμακας... Εκτός από το ότι βέβαια οι πολεοδομίες συνεχίζουν να σημειώνουν το νούμερο 17 πάνω στις άδεια, το οποίο αντιστοιχεί στην τοποθέτηση... ηλεκτρικού θερμοσίφωνα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά,

Μπορεί μια εταιρεία να κάνει εγκατάσταση 20kw, αλλά παραπάνω από μια στον ίδιο χώρο;

π.χ υπάρχει μια έκταση 10 στρεμμάτων, μπορεί μια εταιρεία να κάνει 5 εγκαταστάσεις των 20kw στην ίδια έκταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.