Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσό προκαταβολής στο Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Παραθέτω το παράδειγμα του υπουργείου: Π.χ. περίπτωση αιτούντα στον οποίο έχει εγκριθεί δάνειο 10.000€ και δικαιούται και 10.000€ επιχορήγηση (50% επιλέξιμου προϋπολογισμού 20.000€) και ζητήσει προκαταβολή από την τράπεζα, θα του εκταμιευθούν 7.000€ (δηλ. ακριβώς 70% του ύψους του δανείου).

Δηλαδή για ωφελούμενο με ποσοστό επιχορήγησης 65% και επιλέξιμο προϋπολογισμό 10.000€, έχουμε "Μέγιστο Επιτρεπτό Ποσό Δανείου= 3.500€" οπότε η αίτηση για προκαταβολή θα ανέλθει στο ποσό των 2.450 €. Κατάλαβα καλά;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Βάση οδηγού: Μετά την υπογραφή της δανειακής σύμβασης παρέχεται στον Ωφελούμενο δυνατότητα εκταμίευσης προκαταβολής ποσού του δανείου που αντιστοιχεί στο 70% του ύψους του δανείου. Επομένως, είναι όπως τα υπολογίζεις. Επίσης, στην κεντρική οθόνη του ωφελούμενου βλέπεις αυτόματα το ποσό προκαταβολής βάση του δανείου που αντιστοιχεί στο 70% κάθε φορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aν δεν πάρει Δάνειο, στην περίπτωση που δικαιούται 50% επιχορήγηση, μπορεί να καταθέσει σε λογ/σμό του Προμηθευτή-εργολάβου το 50% από ίδια Κεφάλαια (αφού βέβαια τον δηλώσει στο Εξοικονομώ) και να κοπεί το Τιμολόγιο με την ολοκλήρωση Εργασιών; Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Αν έχω καταλάβει καλά, τα χρήματα από το Εξοικονομώ τα εκταμιεύει ο Προμηθευτής-Ανάδοχος (το υπόλοιπο 50% εννοώ). 

Επίσης, το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ θα πρέπει να καλύπτει το 100% ή το 50% που δίνει το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

@Ευαγγελία Φλώρου Καλημέρα!

Τα τιμολόγια αναγράφουν όλο το ποσό (για περισσότερες πληροφορίες βλ. στον οδηγό του Προγράμματος).

Να καταθέσει όλο το ποσό που αντιστοιχεί στα ίδια κεφάλαια εξαρχής? Γιατί να το κάνει αυτό? Πιστεύω θα δημιουργηθεί θεματάκι.... Ας γίνουν οι παρεμβάσεις, ας κοπούν τα τελικά τιμολόγια και ας γίνει έπειτα η κατάθεση των ιδίων κεφαλαίων (όπως άλλωστε απαιτείται) με την αιτιολογία "εξόφληση παρεμβάσεων κ.λπ........". Διαφορετικά, τι θα γράψει στην περιγραφή της τραπεζικής κίνησης? Εξόφληση δίχως να έχουν γίνει οι παρεμβάσεις και να έχουν κοπεί τιμολόγια ή προκαταβολή που είναι λάθος διότι το ποσό δεν είναι σωστό και το Πρόγραμμα θα τον πετάξει έξω? Θέλει πολύ προσοχή! Ας ακολουθήσουν τη διαδικασία όπως αναφέρεται στον οδηγό, με τους περιορισμούς όπως ορίζονται για την προκαταβολή (αν καταβληθεί) κ.λπ.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα : Αν ο επιλέξιμος προυπολογισμός είναι 18000 και ποσοστό 60%.  οπότε τα ίδια κεφάλαια 7200. Οι παρεμβάσεις που θα πρέπει να γίνουν θα πρέπει να δαπανηθούν όλο το ποσό των ιδίων κεφαλαίων, δλδ οι παρεμβάσεις να είναι των 18000; Εάν ήθελε να επιλεχθεί ένα ποσό παρεμβάσεων μικρότερο των 18000 ώστε να καλυφθεί πολύ μικρότερο ποσό ιδίων κεφαλαίων  θα γινόταν κάτι τέτοιο εφικτό; Όπως καταλαβαίνεται λόγω εισοδήματος για να γίνει επιλέξιμη η αίτηση της χρειαζόταν ένα μεγάλο ποσό επιλέξιμου προυπολογισμού και τώρα δε μπορεί να δαπανήσει ίδια κεφάλαια πολλά κ προπάντων τη μη λήψη δανείου. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2018 at 9:26 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

@Ευαγγελία Φλώρου Καλημέρα!

Τα τιμολόγια αναγράφουν όλο το ποσό (για περισσότερες πληροφορίες βλ. στον οδηγό του Προγράμματος).

Να καταθέσει όλο το ποσό που αντιστοιχεί στα ίδια κεφάλαια εξαρχής? Γιατί να το κάνει αυτό? Πιστεύω θα δημιουργηθεί θεματάκι.... Ας γίνουν οι παρεμβάσεις, ας κοπούν τα τελικά τιμολόγια και ας γίνει έπειτα η κατάθεση των ιδίων κεφαλαίων (όπως άλλωστε απαιτείται) με την αιτιολογία "εξόφληση παρεμβάσεων κ.λπ........". Διαφορετικά, τι θα γράψει στην περιγραφή της τραπεζικής κίνησης? Εξόφληση δίχως να έχουν γίνει οι παρεμβάσεις και να έχουν κοπεί τιμολόγια ή προκαταβολή που είναι λάθος διότι το ποσό δεν είναι σωστό και το Πρόγραμμα θα τον πετάξει έξω? Θέλει πολύ προσοχή! Ας ακολουθήσουν τη διαδικασία όπως αναφέρεται στον οδηγό, με τους περιορισμούς όπως ορίζονται για την προκαταβολή (αν καταβληθεί) κ.λπ.

Μπορείς σε παρακαλώ να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη πάντα: προτείνω σε όλους τους ωφελούμενους (είτε κινούνται με ίδια κεφάλαια είτε με δανειοδότηση) να πάρουν από τους προμηθευτές τους, πριν την υλοποίηση των παρεμβάσεων, προσφορές με τις τελικές/οριστικές τιμές προκειμένου να γνωρίζουν εξαρχής που κινείται ο προϋπολογισμός τους συνολικά, διότι αν το τελικό συνολικό ποσό είναι μικρότερο του αρχικού δηλωθέντος ποσού (δεδομένου ότι αρχικά έχει δηλωθεί ο μέγιστος) και έχουν ήδη καταβάλει χρήματα σε λογαριασμούς, θα χρειαστεί στην πορεία να γίνει επιστροφή χρημάτων από τους προμηθευτές στον ωφελούμενο κ.λπ. Όχι, ότι είναι κάτι που δεν λύνεται αλλά γιατί να μπουν σε αυτή τη διαδικασία; Επίσης, απαντώντας πάντα στο ερώτημα της κυρίας Φλώρου, γιατί να προηγηθεί η εξόφληση εργασιών που δεν έχουν καν ξεκινήσει; Πως θα είναι καλυμμένος ο ωφελούμενος απέναντι στον προμηθευτή; Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω κάποιον, αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να ακολουθούνται κάποια βήματα. Ας δώσουν κάποιο μέρος των ιδίων κεφαλαίων ως προκαταβολή. Φυσικά και ο καθένας κάνει ό,τι πιστεύει σωστό, απλά λόγω κάποιας μικρής αλλά σημαντικής εμπειρίας στον κατασκευαστικό τομέα καλό είναι να είναι καλυμμένες και οι δύο πλευρές. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση,

το πρώτο κομμάτι είναι σαφές και συμφωνώ αλλά στο δεύτερο κομμάτι της απάντησης η άποψή μου είναι ότι αν το πετύχεις αυτό που λες καλώς. Αλλά (κοιτώντας και από την πλευρά του κατασκευαστή , όπως είμαστε πολλοί εδώ μέσα) ακόμη και ολόκληρο το ποσό των ιδίων κεφαλαίων ως προκαταβολή δεν επαρκεί για την υλοποίηση πόσο μάλλον τμήμα αυτού. Άρα αν κάποιος (ανάδοχος) διαθέτει ικανή ρευστότητα προχωράει αλλιώς έρχονται πιο ΄΄μεγάλες΄΄ εταιρίες. Τέλος πάντων , εμένα η απορία μου μου γεννήθηκε διότι σε εκείνη την ανάρτησή σου το εξέλαβα ότι υπάρχει τυπικό πρόβλημα διαδικαστικό με το πρόγραμμα και για αυτό έκανα την ερώτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξανά :) Έχεις δίκιο για τον τρόπο που το διατύπωσα... Όντως φαίνεται σαν να υπάρχει διαδικαστικό πρόβλημα, άλλη φορά θα το προσέχω πιο πολύ!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα ως κατασκευαστή, διότι κι εγώ έχω κατασκευάσει έργα κυρίως φβ μικρά αλλά και 100kW και κατανοώ απόλυτα αυτό που λες για τη ρευστότητα κ.λπ. Απλά, επειδή π.χ. σε αυτό το εξοικονομώ, όσο και αν προσπαθώ να ενημερώσω τους ωφελούμενους, εκείνοι κινούνται κάποιες φορές κατά το δοκούν (αν και βέβαια στην τελική, δική τους είναι η ευθύνη) και κάποιοι για παράδειγμα έχουν ήδη υλοποιήσει παρεμβάσεις, έχουν ήδη καταθέσει χρήματα και μάλιστα σε λογαριασμούς όχι επαγγελματικούς και σχεδόν όλο το ποσό (!), προσπαθώ να είμαι τυπική και να τους ενημερώνω για όλα τα ενδεχόμενα. Αν βέβαια οι ωφελούμενοι γνωρίζουν ή εμπιστεύονται πλήρως τους ανθρώπους που συνεργάζονται (όπως μου έχει τύχει και προσωπικά παλαιότερα όπου και σε εμένα εξοφλούσαν σχεδόν όλο το ποσό με την παραγγελία των υλικών) τότε αλλάζει το πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα σε όλους. Θα ήθελα να παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθηθεί για την υλοποίηση των παρεμβάσεων και κυρίως την εξόφληση των δαπανών ώστε να μήν υπάρχει κάποιο θέμα στο μέλλον. Περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας, χωρίς λήψη δανείου και με 65% επιχορήγηση. Ο ωφελούμενος προχωράει στην υλοποίηση ενος έργου (π.χ αγορά συστήματος θέρμανσης), προυπολογισμού 10.000 ευρώ (τα ποσά είναι υποθετικά):

1. καταθέτει στον λογαριασμό του προμηθευτή 3500 ευρώ για την εξόφληση των ιδιων κεφαλαίων?

2. με την κατάθεση ο προμηθευτής κόβει τιμολόγιο για όλο το ποσό της δαπάνης?(10000)  και αναφέρει ότι έχει εξοφληθεί το 35% ή κόβει ένα πιστωτικό τιμολόγιο εξ αρχης 10000?

3. στην κατάθεση ο ωφελούμενος αναφέρει ότι εξοφλεί το 35% του προυπολογισμού?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.