Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσό προκαταβολής στο Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 23/7/2018 at 9:26 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

@Ευαγγελία Φλώρου Καλημέρα!

Τα τιμολόγια αναγράφουν όλο το ποσό (για περισσότερες πληροφορίες βλ. στον οδηγό του Προγράμματος).

Να καταθέσει όλο το ποσό που αντιστοιχεί στα ίδια κεφάλαια εξαρχής? Γιατί να το κάνει αυτό? Πιστεύω θα δημιουργηθεί θεματάκι.... Ας γίνουν οι παρεμβάσεις, ας κοπούν τα τελικά τιμολόγια και ας γίνει έπειτα η κατάθεση των ιδίων κεφαλαίων (όπως άλλωστε απαιτείται) με την αιτιολογία "εξόφληση παρεμβάσεων κ.λπ........". Διαφορετικά, τι θα γράψει στην περιγραφή της τραπεζικής κίνησης? Εξόφληση δίχως να έχουν γίνει οι παρεμβάσεις και να έχουν κοπεί τιμολόγια ή προκαταβολή που είναι λάθος διότι το ποσό δεν είναι σωστό και το Πρόγραμμα θα τον πετάξει έξω? Θέλει πολύ προσοχή! Ας ακολουθήσουν τη διαδικασία όπως αναφέρεται στον οδηγό, με τους περιορισμούς όπως ορίζονται για την προκαταβολή (αν καταβληθεί) κ.λπ.

Ευχαριστώ για την απάντηση, μόλις τώρα την είδα. Δυστυχώς χωρίς "τυράκι", δηλ προκαταβολή το 50% ΔΕΝ έρχεται να ξεκινήσει κανείς τις εργασίες, ο δε ιδιοκτήτης χωρίς αποδεικτικό δεν τους δίνει γιατί μπορεί να εξαφανιστούν χωρίς να κάνουν την δουλειά...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το καταλαβαίνω απόλυτα! Από κάποιο σημείο και μετά είναι και θέμα εμπιστοσύνης όσο βέβαια μπορείς να στηριχθείς και σε αυτήν πια...

Link to comment
Share on other sites

Από όσα καταλαβαίνω, διαθέσιμο είναι μόνο το 70% της δανειακής σύμβασης, που μπορεί να δοθεί ως προκαταβολή στους προμηθευτές (στην περίπτωσή μου κατασκευαστής κουφωμάτων αλουμινίου και προμηθευτής αντλιών θερμότητος).

Με δεδομένο ότι το δάνειο είναι το 40% του συνολικού προϋπολογισμού, είναι προφανές ότι δεν φτάνει ούτε για τον ένα από τους δύο.

Οι περισσότεροι από τους προμηθευτές αντλιών ζητάνε πληρωμή από τον ωφελούμενο, επειδή δεν μπορούν να περιμένουν την εξόφληση από το πρόγραμμα και σήμερα μου είπε ένας ότι θα γίνει μετά από 6 μήνες (!!!), όπως έμαθε.

Πως αντιμετωπίζεται το ζήτημα;

Link to comment
Share on other sites

Η εκταμίευση του ποσού της επιδότησης θα γίνει βάση οδηγού, μέσα σε 2 μήνες αφού ολοκληρωθεί επιτυχώς το Πρόγραμμα. Σχετικά με τα ποσά, το κατανοώ απόλυτα, όμως από τη στιγμή που συμμετέχει κάποιος στο Πρόγραμμα γνωρίζει ότι ο τρόπος και τα στάδια πληρωμής είναι δεδομένος. Τώρα, φυσικά και μπορεί ο προμηθευτής να ζητήσει όλο το ποσό αρκεί με κάποιον τρόπο ο προμηθευτής να εξασφαλίσει στον ωφελούμενο (αν εκείνος δεχτεί και διαθέτει τα χρήματα) ότι θα του επιστρέψει τα χρήματα στο τέλος δεδομένου ότι το ποσό της επιδότησης μπαίνει κατευθείαν στον λογαριασμό του και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να διασφαλιστεί (χωρίς φυσικά να θέλω να θίξω κάποιον). 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως θα επιμεριστεί το 70% του δανείου (στην περίπτωσή μου, το δάνειο είναι 4766,40€, άρα το 70% είναι 3336,48€) μεταξύ των 2 προμηθευτών (αλουμινάς και αντλίες θερμότητας) και πως θα πειστούν να κάνουν τη δουλειά με αυτή τη μικρή προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2018 at 8:18 ΜΜ, MAKAP said:

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως θα επιμεριστεί το 70% του δανείου (στην περίπτωσή μου, το δάνειο είναι 4766,40€, άρα το 70% είναι 3336,48€) μεταξύ των 2 προμηθευτών (αλουμινάς και αντλίες θερμότητας) και πως θα πειστούν να κάνουν τη δουλειά με αυτή τη μικρή προκαταβολή.

Δεν έχει κάποιος/α συνάδελφος απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @MAKAP

Τα ποσά βάση οδηγού και εγχειριδίου χρήσης της αίτησης (εγχειρίδιο, σελ.8  δεύτερη παράγραφος) πρέπει να κατανεμηθούν ως εξής:

- είτε δεν θα πάρει κανένας προκαταβολή, δηλαδή, 0,00€ προκαταβολή σε όλους (το συνολικό άθροισμα των προκαταβολών να είναι 0,00€)

- είτε, τα ποσά θα κατανεμηθούν κατά το δοκούν αρκεί το άθροισμά τους να είναι ίσο με το 70%. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μπορεί ο ωφελούμενος να δώσει σε όλους τους προμηθευτές από κάποιο μερίδιο, ή ακόμη, μπορεί σε κάποιον να μην δώσει προκαταβολή (0,00€ δηλαδή) αλλά στους υπόλοιπους τα μερίδια να κάνουν άθροισμα 70%. 

(Τώρα για το αν θα το δεχτούν, προσωπικά έχω παραθέσει ήδη τη γνώμη μου.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, δεδομένου ότι δεν γνώριζα την έκδοση του "Εγχειριδίου για την Εισαγωγή Στοιχείων στο Π/Σ- Διαχείριση Αίτησης μετά την έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής" (έκδοση 1 Ιουλίου 2018).

Νομίζω ότι πρέπει να το διαβάσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι που βρίσκονται σ' αυτό το στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση υπαγωγής με ίδια κεφάλαια χωρίς τραπεζικό δανεισμό, πώς κινούνται οι προκαταβολές και οι εξοφλήσεις?

Π.χ παρεμβάσεις 10000 ευρώ, ίδια κεφάλαια 4000 ευρώ και επιδότηση 6000 ευρώ.

Ο ιδιοκτήτης δίνει στα συνεργεία όλα τα χρήματα (10000 ευρώ) και λαμβάνει πίσω την επιδότηση ή δίνει τα 4000 ευρώ και το υπόλοιπο ποσό καλύπτεται από το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.