Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσό προκαταβολής στο Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

15 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα @TBD Θα σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ αν και πιστεύω ότι θα βγει και γι' αυτό διευκρινιστική. 

Αν ο τελικός προϋπολογισμός είναι 8000€, τότε ξαναϋπολογίζεται: 60% επιδότηση:  4800€ και τα ίδια κεφάλαια 40%: 3200€, επομένως, οι προμηθευτές θα επιστρέψουν στον ωφελούμενο τα 4000€ (αρχικά ίδια κεφάλαια) - 3200€ = 800€ (και αντίστοιχα διαμορφώνεται το 70% του ποσού του δανείου και βρίσκεις το ποσό που θα επιστραφεί από τους προμηθευτές στην τράπεζα για να γίνει η σωστή εκταμίευση του υπόλοιποι δανείου).

Δεν χάνει ο ωφελούμενος χρήματα απλά ζητά τελικά από το Πρόγραμμα λιγότερα χρήματα, μικρότερη επιδότηση κ.λπ. 

Έστω αρχικά ο προϋπολογισμός είναι 10000€ με ίδια κεφάλαια 4000€, άρα προκαταβολή 2800€, τα οποία και καταβάλει ο ωφελούμενος πλήρως.

Αν τελικά ο προϋπολογισμός γίνει 8000€ με ίδια κεφάλαια 3200€, δεν πολυέχει νόημα να επιστρέψει ο προμηθευτής/εργολάβος 800€ για του καταθέσει στο καπάκι ο ωφελούμενος 1200€ (για να αποπληρώσει την ίδια συμμετοχή) αλλά λογικά θα υποχρεούται απλά να καλύψει τη διαφορά των 400€.

Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν ο τελικός προϋπολογισμός γίνει π.χ. 6000€, με τα ίδια κεφάλαια να γίνονται 2400€ (ενώ έχει ήδη δωθεί προκαταβολή 2800€). Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να αναφέρεται ο οδηγός όταν μιλάει για επιστροφή, γιατί αν δεν επιστραφούν τα 400€ της διαφοράς θα πάνε για αποπληρωμή του δανείου (δεν έχουν που αλλού να πάνε, αφού το ποσό της επιχορήγησης υπερκαλύπτει την αποπληρωμή των προμηθευτών/κατασκευαστών).

Όσο για το αν χάνει ο ωφελούμενος χρήματα νομίζω ότι στην περίπτωση των ιδιών κεφαλαίων και έτσι όπως το αναφέρει ο οδηγός αν κατατεθεί προκαταβολή μεγαλύτερη από την τελική ίδια συμμετοχή του ωφελούμενου, τότε θα χάσει τη διαφορά.

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση των ιδίων κεφαλαίων μην μπερδεύεσαι με τον όρο προκαταβολή αφού τελικά, ο ωφελούμενος θα δει που διαμορφώνονται τα ίδια κεφάλαια και θα εξοφλήσει το ποσό αυτό στους προμηθευτές. Είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις: "Αν τελικά ο προϋπολογισμός γίνει 8000€ με ίδια κεφάλαια 3200€, δεν πολυέχει νόημα να επιστρέψει ο προμηθευτής/εργολάβος 800€ για του καταθέσει στο καπάκι ο ωφελούμενος 1200€ (για να αποπληρώσει την ίδια συμμετοχή) αλλά λογικά θα υποχρεούται απλά να καλύψει τη διαφορά των 400€." 

Έχει νόημα σίγουρα στο δάνειο και στην αποπληρωμή του δανείου. Νομίζω ότι λέμε το ίδιο και δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα ... Ίσως κάτι δεν εκφράζω σωστά :(   

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:
Παράθεση

Ίσως κάτι δεν εκφράζω σωστά

 

 Ούτε να το σκέφτεσαι και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και την εποικοδομητική συζήτηση που κάνουμε.

Αυτοί που δεν εκφράζονται σωστά είναι οι #!@%&*$ που συντάξαν τον οδηγό και μόνο αυτοί.

Ελπίζω στο μέλλον να ξεκαθαρίσει το τοπίο, ευχαριστώ και πάλι.

 

Edited by TBD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

δηλαδή σε μια μονοκατοικία, με ίδια κεφάλαια, που οι προμηθευτές είναι γνωστοί και θα περιμένουν να πληρωθούν κανονικά από το πρόγραμμα.

δεν μπορεί να δοθεί προκαταβολή?

 ή πρέπει να κοπεί τιμολόγια όλο το ποσό, να κάνει κατάθεση ο ιδιοκτήτης το ποσοστό του και όταν τελειώσουν οι εργασίες να πληρωθούν οι προμηθευτές από το πρόγραμμα?  

δηλαδή η κατάθεση των ιδίων κεφαλαίων πρέπει να έχει μεταγενεστερη ημερομηνία από το τιμολόγιο?

 

 

 

Edited by giannis88
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
2 ώρες πριν, Afrolicious said:

Καλημέρα!

Ο Νοέμβρης πλησιάζει και οι προκαταβολές μου δεν έχουν μπεί... Έχει πάρει κανείς τις προκαταβολές;

Καλό θα είναι να γράφεις και την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2018 at 10:53 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

Στην περίπτωση των ιδίων κεφαλαίων μην μπερδεύεσαι με τον όρο προκαταβολή αφού τελικά, ο ωφελούμενος θα δει που διαμορφώνονται τα ίδια κεφάλαια και θα εξοφλήσει το ποσό αυτό στους προμηθευτές. Είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις: "Αν τελικά ο προϋπολογισμός γίνει 8000€ με ίδια κεφάλαια 3200€, δεν πολυέχει νόημα να επιστρέψει ο προμηθευτής/εργολάβος 800€ για του καταθέσει στο καπάκι ο ωφελούμενος 1200€ (για να αποπληρώσει την ίδια συμμετοχή) αλλά λογικά θα υποχρεούται απλά να καλύψει τη διαφορά των 400€." 

Έχει νόημα σίγουρα στο δάνειο και στην αποπληρωμή του δανείου. Νομίζω ότι λέμε το ίδιο και δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα ... Ίσως κάτι δεν εκφράζω σωστά :(   

 

Με ΔΑΝΕΙΟ που πάνε 2 πελάτες μου δεν έχουν κάνει τίποτα οι ίδιοι και μάλλον δεν μπορούν ακόμη. Ο ένας 'έδωσε από δικά του προκαταβολή στον θερμοπροσοψά, ελπίζω να του τα δώσει πίσω όταν γίνειυ η εκταμίευση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Από τη στιγμή που κάποιος κινείται με δάνειο τότε δεν δίνει χρήματα από την τσέπη του. Ο ωφελούμενος που έχει δώσει, ναι, θα περιμένει να του τα επιστρέψει ο προμηθευτής όταν πάρει το ποσοστό της επιδότησης μετά τη λήξη του Προγράμματος (είναι καθαρά θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ ωφελούμενου και προμηθευτή).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένα καλό θέμα συζήτησης θα είναι ο τρόπος διασφάλισης του ωφελούμενου για τα χρήματα που δίνει ο ίδιος στον προμηθευτή και θα περιμένει να του τα επιστρέψει στον άγνωστο χρόνο, μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, τουλάχιστον για την περίπτωσή του (θέλω να πιστεύω ότι η πληρωμή/εξόφληση των τιμολογίων των προμηθευτών θα γίνει μετά την κατάθεση του 2ου ΠΕΑ).

Και δεν αφορά, βέβαια, μόνο τις περιπτώσεις των ωφελούμενων που χρησιμοποιούν ίδια κεφάλαια και και εκείνους που χρησιμοποιούν δάνειο, αλλά οι προσφορές των προμηθευτών είναι υψηλότερες από τον εγκεκριμένο προϋπολογισμό.

Η εύκολη και γνωστή λύση είναι το ιδιωτικό συμφωνητικό, αλλά και αυτό δεν καλύπτει σίγουρα τον ωφελούμενο, αφού γνωρίζουμε πολλές περιπτώσεις που τα δικαστήρια το έχουν κρίνει άτυπη/άκυρη πράξη, αφού δεν είναι συμβ/φική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAKAP said:

Νομίζω ότι ένα καλό θέμα συζήτησης θα είναι ο τρόπος διασφάλισης του ωφελούμενου για τα χρήματα που δίνει ο ίδιος στον προμηθευτή και θα περιμένει να του τα επιστρέψει στον άγνωστο χρόνο, μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, τουλάχιστον για την περίπτωσή του (θέλω να πιστεύω ότι η πληρωμή/εξόφληση των τιμολογίων των προμηθευτών θα γίνει μετά την κατάθεση του 2ου ΠΕΑ).

Και δεν αφορά, βέβαια, μόνο τις περιπτώσεις των ωφελούμενων που χρησιμοποιούν ίδια κεφάλαια και και εκείνους που χρησιμοποιούν δάνειο, αλλά οι προσφορές των προμηθευτών είναι υψηλότερες από τον εγκεκριμένο προϋπολογισμό.

Η εύκολη και γνωστή λύση είναι το ιδιωτικό συμφωνητικό, αλλά και αυτό δεν καλύπτει σίγουρα τον ωφελούμενο, αφού γνωρίζουμε πολλές περιπτώσεις που τα δικαστήρια το έχουν κρίνει άτυπη/άκυρη πράξη, αφού δεν είναι συμβ/φική πράξη.

Φιλικα παντα "Ού μπλεξεις!"

ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ  ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΗ-ΕΞΟΦΛΙΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ οποτε φιλε μου δυστηχως ξεκινας με ενα ΜΕΙΩΝ μεγαλο..Κι εμενα μου ζητησαν να τους προπληρωσω κι οταν τα παρουν να μου τα επιστρεψουν.Φυσικα γελασα..Στην Ελλαδα ειμαστε..Κι αν εχει βαρεσει κανονι το μαγαζι μεχρι τοτε ποιος ειναι χαμενος.Το δημοσιο εχει ποσα εκκατομυρια ληξιπροθεσμες οφειλες σε ιδιωτες..Γιατι να μπλεκεις εσυ??Πως εισαι σιγουρος οτι θα τα δωσει και μαλιστα γρηγορα...ΑΝ ΔΝ ΔΕΧΕΤΕ..ΒΡΕΣ ΑΛΛΟΝ. ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ!!Αν πας να κανεις τετοιες δουλειες 10000 και 15000 με το μαγαζακι τις γειτονιας ΣΙΓΟΥΡΑ δν μπορει κανεις να σου εγγυηθει τα λεφτα σου.ΟΛΑ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΠΙΣΤΩΣΗ..Οταν εισαι με δανειο δν πρεπει να δωσεις τιποτα λεφτα απο τον κουμπαρα σου..Μην παμε να μπλεχτουμε χωρις λογο σαν κοροιδα και μετα να μας φταιει το προγραμμα ή οι κυβερνησεις οταν ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ στο κεφαλι μας σπουδαγμενοι ανθρωποι..Εσυ θα τα εδεινες απο τον κουμπαρα σου..Μην βαζεις αλλους να κανουν αυτο ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΡΗΤΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ που στην τελικη δν θα εκανες ουτε εσυ ο ιδιος για τον εαυτο σου

Edited by billaros2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.