Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσό προκαταβολής στο Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Εγώ μίλησα με 5 άτομα για θερμοπρόσοψη και κανείς δεν ερχόταν χωρίς Προκαταβολή, άσε που  λένε ότι τα 55 είναι λίγα, ενώ έξω παίρνουν 32!  Κι αυτοί φοβούνται μήπως χάσουν τα λεφτά τους!

Συνάδελφοι, τι R σας έχει βγει από το ΠΕΑ; Εγώ έχω R.1,8 και μου βγάζει πάχος 5,7 και αναγκαστικά βάζω 6άρι πολυστερίνη και μάλιστα γραφιτούχα και έχω γκρίνιες γιατί πάει 2 ευρώ παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εννοεις μιλησες με 5 ατομα και κανεις δν ερχοτανε χωρις προκαταβολη.Μαλλον εννοεις τις μικρομεσαιες επιχηρησεις που δν εχουν την δυνατοτητα να κανουν ουτε 100 ευρω ανοιγμα σε αυτους τους καιρους για να εισπραξουν αργοτερα τα τριπλασια σχεδον..Συγνωμη που θα στο πω αλλα δν κανουν αυτα τα μαγαζια για το προγραμμα και ενω το ξερανε απο πριν ενταχθουνε στο προγραμμα τωρα κανουν κουτοπονηριες και οπου πιασει.Αρχισε να ασχολεισε με Εταιρειες που εχουν την δυνατοτητα να κανουν καποιο ανοιγμα καποιον χρηματων και να τα παρουν αργοτερα..Οσες φορες ασχοληθηκα με καποιες μικρομεσαιες επιχειρησεις αποτελεσμα δν ειδα.

Edited by billaros2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για ... τις τόσο σοβαρές συμβουλές σου ...

Αναρωτιέμαι, βέβαια, που κατάλαβες ότι 1) συμβουλεύω άλλους, 2) πήγα (???) σε μαγαζάκι της γειτονιάς και άλλα ευτράπελα, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για σένα και, φυσικά, δεν περιμένω (και ούτε θέλω) απάντηση και ούτε θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.

Προσπάθησε να καταλάβεις ότι φιλοξενείσαι σε ένα forum μηχανικών και, μετά την εγγραφή σου ως ιδιώτης, θα έπρεπε να είχες διαβάσει, να κατανοήσεις και να εφαρμόζεις τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξερω οτι ειμαι ιδιωτης..Μαλλον οπως πιστευεις εσυ καποιος κατωτερος σου..Δεκτον..Απλα εγω την γνωμη μου σου ειπα για το πως διαχειρηστηκα εγω το συγκεκριμενο προβλημα που τωρα συναντας εσυ μπροστα σου..Τωρα αν θεωρεις οτι δν εφαρμοζω τους κανονες επειδη σε συμβουλευω να ΜΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ..τοτε χρειαζομαι ενα ban για να μαθω...

Τωρα για το εαν πηγες σε μαγαζακι το συμπερανα επειδη οποιαδηποτε μεγαλη Α.Ε. που εχει σαν project το Εξοικονομηση κατ οικον ειναι διατεθημενη να κανει και ανοιγμα..Το γνωριζει πριν ενταχθει..Τωρα αν λεει θα ενταχθω αλλα θα τους τα ζηταω ολα προκαταβολικα,τοτε δν κανει για το προγραμμα η για μενα..

Το οτι πας να κανεις κουτοπονηρια με τις διαδικασιες του προγραμματος με ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ δν σου φταιει καποιος που σε συμβουλευει κι ας ειναι Ιδιωτης  που μπαινει απλα για να πληροφορηθει για κατι που κανει κι αυτος πρωτη φορα.

Φιλικα παντα στα λεω ολα αυτα αλλα για σενα ειναι ψιλα γραμματα..

Edited by billaros2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά συνάδελφοι με τα μαγαζάκια, τις κουμπάρες παίζουμε; Για να σοβαρευτούμε λιγάκι, μηχανικοί είμαστε δεν είμαστε μπακάληδες. Ντροπή να ανταλλάσσονται χαμηλού επιπέδου κουβέντες. Πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάποιος πήγε στον μπακαλάκο της γειτονιάς και ποιος λέει ότι οι μεγάλοι θα έρθουν να σου κάνουν ένα ψωροδιαμέρισμα. Εμένα ο αλουμινάς μου μου είπε συγγνώμη αλλά έχω αναλάβει δουλειές στο εξωτερικό και δεν μπορώ να σε εξυπηρετήσω και του είπα είχα 5 πελάτες να του στείλω και συνεργάζομαι χρόνια μαζί του. Γιατί να σπαζοκεφαλιάσει πώς να γράψει τις αποδείξεις, κλπ, κλπ, όταν μπορεί ανέκοπα να βγάλει τα ίδια λεφτά και στο ντούκου; Και αυτός με τον οποίο συνεργάστηκα τώρα, έχει περάσει 1 μήνας και δεν φέρνει τις αποδείξεις γιατί δεν προλαβαίνει να τις ετοιμάσει και έχει κι αυτός εργοστάσιο. Αυτός που λέει για "μαγαζάκια" έχει καταλάβει ότι με τα airbnb δεν βρίσκεις πια μάστορα; Και καλό είναι να πάρει πίσω τις άστοχες επιθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευστοχο το ρατσιστικο σου σχολιο για τους μπακαληδες. Μπραβο....Κανεις δν ειπε οτι οι μεγαλες εταιρεις ειναι καλυτερες και να μην προτιματε τα γειτονικα μαγαζια...

Απλα ειπα οτι καποια μικρομεσαια εταιρεια δν εχει την δυνατοτητα να κανει καποιο ανοιγμα μερικων χιλιαδων ευρω γιαυτο ζηταει προεξοφληση..Ουτε κατακρινω αυτους που δν προλαβαινουνε.Δν πειραζει εχει πολλους η αγορα που μπορουμε να ψαξουμε που δεχονται και στα λογια τους ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ...Κατακρινω ομως οσους κουτοπονηρα σε αντιθεση με τους ορους του προγραμματος ζητανε προεξοφληση ολου του ποσου ενω εχουν ενταχθει σε ενα προγραμμα που το απαγορευει ΡΗΤΑ αυτο και το ξερανε πριν ενταχθουνε οικιοθελως στο προγραμμα..Αυτοι που το δεχονται δικα τους λεφτα ειναι οποτε κανουν οτι θελουν.

Τωρα αν δν καταλαβενεις αυτα που λεω..τι να πω ειμαι αποφοιτος Λυκειου-μπακαλης οπως λες και  δν προεξοφλω κατι εναντια στους κανονες του προγραμματος που εχω ενταχθει για να το ρισκαρω...Τωρα εσυ που εισαι διπλωματουχος και οχι μπακαλης οπως λες προεξοφλησε τα.ο καθενας πραττει οπως θεωρει αυτος σωστο..Δν με νοιαζει ουτως η αλλως και σου λεω οτι απλα σου λεω την γνωμη μου συμβουλευτικα γιατι πριν απο λιγο καιρο περασα απο αυτη τη διαδικασια

Σας ευχαριστω για τον διαλογο αλλα δν θελω να τον συνεχισω γιατι δν καταλαβαινομαστε.

Παρακολουθω ως παρατηρητης

Edited by billaros2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

  • Καταχώρηση προκαταβολών (αφορά μόνο τις περιπτώσεις αιτήσεων με ενεργό δάνειο): Συμπληρώστε το ποσό προκαταβολής που επιθυμείτε να εκταμιευτεί σε κάθε προμηθευτή / ανάδοχο. Το ποσό αυτό για κάθε προμηθευτή / ανάδοχο μπορεί να κυμαίνεται από μηδέν (0€) μέχρι το ύψος της δαπάνης που θα πραγματοποιήσει. Το άθροισμα δε όλων των προκαταβολών προς τους προμηθευτές / αναδόχους πρέπει να ισούται είτε με μηδέν (0€) είτε με την εγκεκριμένη προκαταβολή (70% του ύψους του δανείου), βάσει απόφασης υπαγωγής. Σημειώνεται ότι η προκαταβολή αφορά μόνο σε δαπάνες παρεμβάσεων και όχι σε λοιπές δαπάνες (μελέτες, συμβούλου).>>

απο αυτο καταλαβαίνω ότι

Προϋπολογισμός 10000 με δάνειο και 60% επιδότηση. Δικαιούται να μοιράσει 2800€ προκαταβολές. Δηλαδή 70% των 4000ε. Επιλέγει να τα δώσει όλα σε έναν από τους προμηθευτές π.χ στην αλουμίνα που αρχικά είχε δώσει προσφορά 7000€. Τελικά ο αλουμίνας αλλάζει λιγότερα κουφώματα και η τελική δουλειά του είναι 2801€.  Ενώ μαζί με τις άλλες δουλειές ο τελικός προϋπολογισμός του έργου καταλήγει στα 8000€

Νομίζω ότι: 1) δεν υπάρχει κανένα προβλημα διότι ο αλουμίνας δεν έχει πάρει περισσότερα λεφτά από την τελική του δουλειά και δεύτερον τα κεφάλαια που έχουν δωθεί δεν τρώνε μέρος από το δάνειο αφού το 60% των 8000€= 4800€ > 2800€.

2) ο αλουμίνας θα δει στο λογαριασμό του 1€ ως εξόφληση.

3) θα υπήρχε προβλημα μόνο αν τελικά όλες οι δουλειές στοίχιζαν 4000€. Τότε ναι μεν ο αλουμίνας δεν θα είχε πάρει παραπάνω λεφτά, όμως η προκαταβολή του ξεπερνούσε το 4000€ Χ 0.6= 2400€ και άρα πρέπει τότε ο αλουμίνας να επιστρέψει τα 400€ προκαταβολής και στο τέλος να δει στο λογαριασμό του 401€.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

1.αν δικαιουσαι να μοιράσεις προκαταβολές π.χ 2800 και δηλώσεις προκαταβολή στο σύστημα στον Α προμηθευτη 1000Ε. Αργότερα  που θα ξεκινήσει κάποιος άλλος προμηθευτής Β δουλειά, μπορείς να τον προσθέσεις και να του δώσεις και αυτού τα υπόλοιπα 1800Ε? 

2. αυτό θα επηρεασει τον Α προμηθευτή σε κάτι?

3. Τον Β προμηθευτή έπρεπε εξ΄αρχης να τον δηλώσεις στο σύστημα ή αυτό δεν πειράζει?

4. συνήθως, επειδή ο αρχικός προυπολογισμός είναι μεγαλύτερος απο αυτόν που θα υλοποιηθεί,  και άρα οι προκαταβολές (όταν είσαι με δάνειο) που δικαιούσαι να μοιράσεις μεγαλύτερες, τελικά προκαταβολές βάζετε το ποσό που αναλογεί σε κάθε εργασία (70% του ποσού του δανείου που αναλογεί σε αυτη την εργασία) ή τους βάζετε περισσότερα ? Δεν ξέρω αν κυρίως οι αλουμινάδες φωνάζουν π.χ σε επιδότηση 60% και 40% δάνειο δικαιούται  το 70% του 40% της δουλειάς του . Δεν τους φαίνονται λίγα?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.