Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή Φ, Λ (ED 50) σε X, Y (ΕΓΣΑ 87)


Recommended Posts

Καλημέρα σας, θέλω να μετατρέψω πολλά σημεία από Φ, Λ (ED 50 ή ΕΓΣΑ 87 ή WGS 84) σε X, Y (ΕΓΣΑ 87).

Όπως το κάνει το προγραμματάκι COORD GR αλλά μαζικά.

Υπάρχει κι ένα excel που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο αλλά δεν μου λειτουργεί σωστά.

έχει κάποιος κάποιο άλλο πρόγραμμα ή κάποιο excel; 

Ευχαριστώ!!!

  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία στο COORDS GR είναι η ακόλουθη : Μετατρέπεις ένα σημείο χειροκίνητα οπότε ενεργοποιείται από το μενού "Αρχείο" η επιλογή "Χρήση αρχείων". Αφού επιλέξεις το αρχείο εισόδου δίνεις στη θέση "Κλειδί" τον κωδικό .PLEASE. (προσοχή στις τελείες !!!) οπότε ενεργοποιείται το πλήκτρο "Μετασχηματισμός Επιλεγμένων Αρχείων" το πατάς και έχεις το αρχείο εξόδου με την μετατροπή.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο από απλή ...περιέργεια. Έτσι για να δω, πλέον, τον όγκο δουλειάς που μπορεί να έχει ένας νέος μηχανικός συνάδελφος. Πόσα πολλά τέλος πάντων είναι όοολα σου τα τοποσταθερά σημεία.

Καλά κάνεις και ζητάς την ευκολία σου. Θα' θελα όμως να ξέρω τον όγκο της δουλειάς.!!!!

Α! πρέπει να φροντίσει και το ραπορτάρισμα.

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε

1. Ο συνάδελφος chris_kon σου έδωσε μία λύση ορθή. Προσχή! Ενώ για τον μετασχηματισμό ΕΓΣΑ87 <-> ΗΑΤΤ το coords_gr χρησιμοποιεί τα πολυώνυμα ΟΚΧΕ (ακρίβεια 10-15 εκ. πανελληνίως), ο μετασχηματισμός από και προς ED50 είναι προσεγγιστικός, της τάξης των 5-10 μέτρων.

2. Αυτό που θέλει να σου πει ο nbr είναι ότι θα ταν καλύτερονα κάνεις ένα σκριπτάκι σε μία γλώσσα προγραμματισμού ή στο εξελ, να το τεστάρεις και να προχωράς μόνο σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

το αρχείο που μου έβγαλε το COORD GR δεν μου ανοίγει δεν ξέρω γιατί... θα ξαναπροσπαθήσω !

Τα σημεία που θέλω είναι τις μορφής πχ 38 00 00 - 23 00 00 και είναι πάνω από 5000!!

  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

σου αποστέλλω το παρακάτω σύνδεσμο:

http://library.tee.gr/digital/techr/1995/techr_1995_2_ekt_16.pdf

Στην έκτη σελίδα (21 με την δική τους αρίθμηση) έχει τις σχέσεις που θέλεις. Είναι εύκολο να τα βάλεις στο εξέλ ή σε ματλαμπ ή φορτραν

Πρσοχή! Μιλάμε για ακρίβειες μέτρων

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Σου γράφει ο dimamb "....ο μετασχηματισμός από και προς ED50 είναι προσεγγιστικός, της τάξης των 5-10 μέτρων..." (Και αφού το γράφει αυτός είναι...καρτσακαρισμένο! Πίστεψε τον.)

Θέλω εδώ να ξέρω, αν με αυτά που διάβασες ...δεν τρομάζεις ??? 

Λίγη προσοχή με αυτά τα προγράμματα. Το coord είναι από τα λίγα καλά προγράμματα -εργαλεία αλλά δεν κάνει και.... καφέ...espresso. 

Εγώ εδώ καταλαβαίνω πως αυτό που σου γράφει ο dimamp και σε παραπέμπει σε αυτό το κείμενο του σεμιναρίου (νομίζω πως το 1995, στο σεμινάριο αυτό,  ήμουν στην οργανωτική επιτροπή!) ίσως λέγω ίσως να μη μπορείς να το διαχειριστείς. .....Υπάρχουν όμως και οι συνεργασίες!
 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερε κι ο nbr

ο μόνος αξιόπιστος τρόπος για μετασχηματισμό από και προς ED50, πρέπει να έχει κάποιος συντεταγμένες από ΓΥΣ και μετά να κάνει μετασχηματισμό ομοιότητας.

Αλλά μου κάνει εντύπωση για ποιό λόγο θέλεις ΕD50; Μόνο το ναυτικό το χρησιμοποιούσε και εκτός αν ήθελες να κάνεις μυδοκαλλιέργεια...

Η εφαρμογή των τύπων είναι απλή. Πίστεψε με...

 

@nbr Μόλις απολύθηκα από φαντάρος, μου έτυχε μία δουλειά για μυδοκαλλιέργεια στην Πελοπόννησο. Με τον προσεγγιστικό υπολογισμό, έφτασα στα 6 μέτρα απόκλιση. Αναγκαστικά, αγόρασα τρία τριγωνομετρικά από την ΓΥΣ και τα έφερα στα 12 εκατοστά (σε σχέση με ΕΓΣΑ87).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για dimamp αλλά και για όλους τους φίλους.

Όταν το 1986 πήραμεμε την πρώτη μεγάλη δουλειά, που ήταν η αποτύπωση της πόλης των Γιαννιτσών, μας έβγαλε νομίζω πάνω από 40000 σημάδια. Γραμμένα φυσικά στο πεδίο όλα στο καρνέ με το χέρι.

Εκείνη τη εποχή κυκλοφόρισε στην πιάτσα το TEXASINSTRUMENT που έδινε με πρόγραμμα τα Χ,Υ,Ζ . Κάναμε κολοτούμπες αν και πάλι υπολογίζονταν τα σημάδια ένα- ένα για να γραφτούν, στο καρνέ, τα Χ,Υ,Ζ.

Ας είχα σήμερα αυτή την δουλειά και θα την έκανα με τους τύπους των sinus und cosinus κλπ.

Καλή η τεχνολογία ...και ' γω μέσα. Όταν εμφανίστηκε π.χ. η Basic κάναμε πάρτυ. Προλάβαμε όμως να μάθουμε και λίγη τοπογραφία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@nbr

Σαν φοιτητές, μετρούσαμε με Τ16 (έτος 2001-02). Μεγάλο σχολείο. Πρώτη φορά που μέτρησα βάθρο της ΓΥΣ ήταν σαν εργαζόμενος φοιτητής το 2004.

Φυσικά η γενιά σου και οι προηγούμενες έφαγαν

Τώρα, αν ο συνάδελφος ink21 μας δώσει κάποιες "αποχρώσεις" για το τι τα θέλει ίσως δώσουμε κάποιες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.