Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή Φ, Λ (ED 50) σε X, Y (ΕΓΣΑ 87)


Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για το χρόνο!

Βρήκα στο διαδίκτυο ένα excel (gr87transformsV2) αλλά δεν μου λειτουργεί σωστά!

gr87transformsV2.xls

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα το συγκεκριμενο και απαιτει τα macro.

Βεβαια ολοι οσοι εχουν ενδιαφερθει και φιλοτιμηθει να σε βοηθησουν σε εχουν ρωτησει  περι τινος προκειται. Θα μας πεις μηπως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε? Ευχομαι να μην ειναι κανενα κρατικο μυστικο. Φιλικα παντα 

Edited by jojo
.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις, όπως ακριβώς σου γράφει και ο jojo, τις μακροεντολές στο PC σου. Μη δίνεται, γενικότερα τώρα και μεγάλη βάσει σε ότι υπάρχει στο διαδίκτυο, αν δεν έχετε την δυνατότητα , κατα κάποιο τρόπο, manuel να κάνετε τον δικό σας έλεγχο ! Το πρόγραμμα στο δικό μου PC (με την κατάλληλη επεξεργασία ) λειτουργεί. Δεν το χρειάστηκα να το λειτουργήσω σε δουλειά. Αν εγώ δεν κάνω μόνος τις δοκιμές μου ....δεν το συστήνω !

Στο φόρουμ γράφουν αξιόλογοι επιστήμονες που αν τους έλεγες, τι ακριβώς θέλεις, ίσως σου δώσουν και κάτι ...έτοιμο (.....λέω εγώ τώρα!!)  

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

ευχαριστώ οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν ! 

Το τι ακριβως ειναι δεν εχει σημασια (ναι δεν μπορω να πω τι στοιχεια ειναι οσο κι αν σας φαινεται περιεργο) 

ειναι σημεια στο συστημα ED 50 στην μορφη 38 00 00 / 23 00 00 και θελω να τα περασω με Χ / Υ ΕΓΣΑ

οσο για τις συμβουλες θα ρωτησω καποιον φιλο που ασχολειται περισσοτερο με τα προγραμματα που μου ειπατε!

ευχαριστω παντως για τις προσπαθειες και για το χρονο σας !

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ΔΕΝ σου ζητάμε να μας πεις την δουλειά και να σου την φάμε, αλλά την ακρίβεια που θες, ώστε να σε διευκολύναμε 

Είναι δυνατόν να το λες αυτό από την στιγμή που 4 άνθρωποι προσπαθούν να σου δώσουν λύση;

 

Τέλος πάντων, αυτά από μένα...Καλή σου τύχη με τους μετασχηματισμούς...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ink21, o nbr  σου το είπε "φόρα παρτίδα" χωρίς κανένα ίχνος ενδοιασμού "υπάρχουν και συνεργασίες" τόσο απλά τόσο ξεκάθαρα και ο νοών νοήτω.

  • Upvote 2
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Alexios said:

Συνάδελφε ink21, o nbr  σου το είπε "φόρα παρτίδα" χωρίς κανένα ίχνος ενδοιασμού "υπάρχουν και συνεργασίες" τόσο απλά τόσο ξεκάθαρα και ο νοών νοήτω.

Αλέξιε ο nbr κατέθεσε αίτηση σύνταξης τον Δεκεμβρη και τυγχάνει να είναι ένας από τους πλέον αγνούς συναδέλφους...Επιπλέον, αν δεις τα σχόλια του μπορεί μεν να ναι καυστικά κάποιες φορές, αλλά σε καμία περίπτωση προσβλητικά. Απλά πληροφοριακά στο λέω.

Να είσαι καλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πίστευα πως το θέμα έκλεισε.Ο φίλος ο Αλέξιος όμως έριξε το το καρφί ότι εγώ ....""φόρα παρτίδα" χωρίς κανένα ίχνος ενδοιασμού..." μάλλον τον στέλνω να κάνει με άλλον την δουλειά ΙΣΩΣ επειδή, ο ερωτών, είναι ΤΕ. Όχι ?? 

Εγώ αγαπητέ όλα τα χρόνια της καριέρας μου δούλευα με ομάδα πολλών ατόμων. Ποτέ μόνος. Όταν δούλευα έξω είχα στο συνεργείο εργοδηγό τοπογράφο (από Ευκλείδη ) που έπαιρνε ακριβώς τα ίδια με' μένα.

Από ιδεολογία και μόνο εγώ είμαι υπέρ των συνεργασιών.  Πάντως πίστεψέ με κακό δεν είναι. Μπορεί και να βγαίνεις και κερδισμένος. Τώρα αν εσύ, αγαπητέ Αλέξιε , έχεις μύγες και μυγιάζεσαι .... να είσαι καλά εκεί στην όμορφη Πάτρα. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, nbr said:

Πίστευα πως το θέμα έκλεισε.Ο φίλος ο Αλέξιος όμως έριξε το το καρφί ότι εγώ ....""φόρα παρτίδα" χωρίς κανένα ίχνος ενδοιασμού..." μάλλον τον στέλνω να κάνει με άλλον την δουλειά ΙΣΩΣ επειδή, ο ερωτών, είναι ΤΕ. Όχι ?? 

Εγώ αγαπητέ όλα τα χρόνια της καριέρας μου δούλευα με ομάδα πολλών ατόμων. Ποτέ μόνος. Όταν δούλευα έξω είχα στο συνεργείο εργοδηγό τοπογράφο (από Ευκλείδη ) που έπαιρνε ακριβώς τα ίδια με' μένα.

Από ιδεολογία και μόνο εγώ είμαι υπέρ των συνεργασιών.  Πάντως πίστεψέ με κακό δεν είναι. Μπορεί και να βγαίνεις και κερδισμένος. Τώρα αν εσύ, αγαπητέ Αλέξιε , έχεις μύγες και μυγιάζεσαι .... να είσαι καλά εκεί στην όμορφη Πάτρα. 

Από την αρχή ευχαρίστησα όλους για την οποία βοήθεια μου δώσατε. 

Τωρα πως γίνεται μια ερώτηση να καταλήγει σε μπηχτές ειρωνίες και ότι άλλο τέλος πάντων κατέληξε δεν μπορώ να καταλάβω. 

Δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κάποιος με την ουσία της ερώτησης. Ούτε αν είναι τε ούτε αν είναι ΑΕΙ ούτε αν το κάνει στο πνεύμα της «συνεργασίας» είτε Επι χρήμασι είτε όχι. 

Ξανά ευχαριστώ. 

Υ.Γ.

δεν φοβήθηκα μην μου κλέψει κάποιος την δουλειά. Απλώς τι σημασία έχει το τι δουλειά είναι ;

Σημασία έχει αν το φόρουμ είναι να βοηθάει κάποιος κάποιον ή αν μπαίνει ο καθένας για να βγάλει το οποίο απωθημένο 

καλη συνέχεια 

  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

To gr87transformsV2.xls μην το χρησιμοποιεις αν θέλεις σωστά αποτελέσματα.

Αυτός "λέμε αυτός γιατί δεν κάνει να πούμε ποιος" που σου έδωσε την δουλειά, θα έπρεπε να σου πει οτι το format των φ,λ

ειναι NMEA. Από NMEA πας σε DDMMSS και μετά χρησιμοποιείς το COORDS....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.