Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την βοήθεια μερικών για να υπολογίσω και να δείξω δυνάμεις σε μια μεταλλική κατασκευη.

ΠΙο συγκεκριμένα:

Ένα μεταλλικό φρεάτιο ανεκλυστήρα χωρις χιαστές αντιρίδες αλλα με οριζόντιες δοκούς ανα 1,5μ απόσταση.

Είναι με την μορφή LEGO< δηλαδη έχω κομμάτια λαμαρίνας περασμένα απο Λειζερ και στραντζα.

οι 4 ορθοστατες ειναι συνολικά 1,5μ οπότε κάθε γωνία έχει 2(για να πιάσει τα 3μ ορόφου).

Εκεί στο 1,5μ συνδέονται και τα περιφεριακά.Θα επισυνάψω σχέδιο για να γινει πλήρως κατανοητό.

ΤΩΡα, αυτό που χρεάζομαι ειναι μια μηχανολογικά-στατική μελέτη.Είμαι μηχανολόγος αλλα έχω να ακουμπήσω μεταλλικές κατασκευές απο το 2001.Και η μηχανική μου μετα απο χρόνια έχει φθαρθει, οποτε...θα χρειαστώ βοήθεια.

Λοιπόν. Το μεταλλικό φρεάτιο στηρίζεται  εκτός απο την βάση του στο έδαφος και με στηρίγματα τοιχου σε κάθε οροφο του στην πολυκατοικία,.

 

χρεάζομαι να δείξω τις δυνάμεις που ασκουνται + τους τυπους για να υπολογιστουν.

 

Screenshot_1.jpg

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 23/5/2018 at 11:22 ΠΜ, EnergyMan said:

...

Λοιπόν. Το μεταλλικό φρεάτιο στηρίζεται  εκτός απο την βάση του στο έδαφος και με στηρίγματα τοιχου σε κάθε οροφο του στην πολυκατοικία,.

......

Εχε κατά νου ότι αν γίνουν στηρίξεις σε κάθε όροφο της πολυκατοικίας θα χρειαστεί να γίνει επανέλεγχος όλης της Στατικής μελέτης για το σύνολο του κτηρίου…. Οπότε θα έχεις πρόβλημα κατά κανόνα μεγάλο….

Ενημερώσου σχετικά και για αυτό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βρεις έναν Διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό με εμπειρία σε μεταλλικές κατασκευές και τα απαραίτητα προγράμματα ανάλυσης μεταλλικών κατασκευών για να συνεργαστείτε στην εκπόνηση της μελέτης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αφου σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις, θα ήθελα να σας ενημερώσω τα εξης:

 

1)Γνωρίζω οτι η στατικότητα του κτηρίου μετά την "πάκτωση" του μεταλλικού φρέατος θέλει επανέλεγχο, αλλα, αυτό ως αρμοδιότητα μου ως σύμβουλος της εταιρείας είναι καθαρά θέμα να ενηερώσω τον μηχανικό που θα βγάλει την τελική στατική μελέτη του φρέατος για να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες.

2)Το θέμα είναι να το κάνω εγω και όχι σε συνεργασία με κάποιο πολιτικό μηχανικό,για δύο λόγους. Πρώτον είνα αναθετημμένο σε μένα (που ειμαι Μηχ.Μηχανικός) και δευτερον καταλαβαίνετε ότι στο συνολικό κόστος (Για να πάρω την δουλεια) δεν επέρχετε κόστος στατικής μελέτης απο άλλο μηχανικό. Και αυτό γιατί απλά και χωρίς παρεξήγηση για τους συνεδέλφους μηχανικούς, τα κοστολόγια τους είναι αρκετά ψηλα.

 

Το μόνο που θέλω είναι βασικούς κανόνες ή κάποιο freeware προγραμμα για να βγάλω πως θα πρέπει να στηθεί ο πρώτος όροφος και με τι προδιαγραφές να συναρμολογηθούν οι υπόλοιποι.

Να σημειώσω ότι η εταιρεία δεν παίρνει ευθύνη κατασκευης διότι δίνει κόμματια (λαμαρίνες) και σου λέει φτιάχτω έτσι.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, EnergyMan said:

Το μόνο που θέλω είναι βασικούς κανόνες ή κάποιο freeware προγραμμα για να βγάλω πως θα πρέπει να στηθεί ο πρώτος όροφος και με τι προδιαγραφές να συναρμολογηθούν οι υπόλοιποι.

 

Καλημέρα,

Οι βασικοί κανόνες για το πως στήνονται οι όροφοι είναι μαθήματα που διδάσκονται οι ΠΜ αν θυμάμαι καλά. Οπότε, εγώ προσωπικά σε συμβουλεύω να βρεις ένα ΠΜ να σου κάνει μία στατική μελέτη να τελειώνεις. Freeware προγράμματα για πλήρη μελέτη δεν υπάρχουν. Επιλέγεις τις επιβαλλόμενες δράσεις, στατική ξέρεις, κάνεις κατανομή, βρίσκεις τα φορτία σε κάθε μέλος της κατασκευής, τους ευρωκώδικες 0,1,3, (8), 9 και λύνεις στο χέρι (excel). Και αν υπήρχαν freeware, θα βασιζόσουν σε ό,τι σου έβγαζε το πρόγραμμα δίχως επαλήθευση στο χαρτί;

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγο μεταλλικο φρεάτιο πωλείται εδω και μια πενταετία. Το θέμα ειναι ότι η στατική μελέτη ενος ορόφου και μέχρι πόσο φορτίο μπορεί να δεχθεί ειχε όντως γινει κανονικά απο ΠΜ, όπου ειχε βγαλει διατομές κοιλοδοκών κλπ. Ωστόσο αυτή τη  μελέτη δεν την πήραν εδω στα χέρια τους ποτέ μιας και είχαν κάποιες διαφορές με τον εν λόγο συνάδελφο.Απλά όλα αυτα τα χρόνια βασιζόντουσαν σε αυτη τη  μελέτη.Το θέμα είναι όμως οτι πρέπει κάπως να δειχθεί αυτό.

Προφανώς και όχι δεν βασίζομαι σε κάποιο Freeware πρόγραμμα ή σε κάποιο excelοφυλλο, απλά θέλω να δείξω με κάποι τρόπο που ασκουνται οι δυνάμεις με ποιό τρόπο  και να αποτυπώσω και κάποια νουμερα όπως π.χ. max force κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους, η μελέτη πρέπει να εκπονηθεί από πολ. μηχανικό.

Επίσης αν το κοστολόγιο είναι υψηλό όπως είπες τότε δεν μπορείς να κάνεις την μελέτη.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2018 at 11:22 ΠΜ, EnergyMan said:

ΤΩΡα, αυτό που χρειάζομαι ειναι μια μηχανολογικά-στατική μελέτη (E?).

Λοιπόν. Το μεταλλικό φρεάτιο στηρίζεται  εκτός απο την βάση του στο έδαφος και με στηρίγματα τοιχου σε κάθε οροφο του στην πολυκατοικία,.--> Τότε θές και ελεγχο υπάρχοντος και ελεγχο για το νεο ενιαίο-εξαρτημένο σύστημα.

 

2 ώρες πριν, EnergyMan said:

2)Το θέμα είναι να το κάνω εγω και όχι σε συνεργασία με κάποιο πολιτικό μηχανικό,για δύο λόγους. Πρώτον είνα αναθετημμένο σε μένα (που ειμαι Μηχ.Μηχανικός) και δευτερον καταλαβαίνετε ότι στο συνολικό κόστος (Για να πάρω την δουλεια) δεν επέρχετε κόστος στατικής μελέτης απο άλλο μηχανικό. Και αυτό γιατί απλά και χωρίς παρεξήγηση για τους συνεδέλφους μηχανικούς, τα κοστολόγια τους είναι αρκετά ψηλα.

Να σημειώσω ότι η εταιρεία δεν παίρνει ευθύνη κατασκευης διότι δίνει κόμματια (λαμαρίνες) και σου λέει φτιάχτω έτσι.

Εδώ κάπου το χάνω τελείως... Πηρες-πήρατε τη δουλειά σκοτωμένη ή στο θα δούμε και τώρα ψάχνεστε από που θα γλιτώσετε ώστε να βγει όπως να ναί? 

Επίσης δεν θα απαιτηθεί κάποια άδεια για τη συγκεκριμένη κατασκευή(?) άρα και εγκεκριμένη μελέτη?

Στα λοιπά συμφωνώ με τους υπόλοιπους και όσα αναφέρουν.   

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, EnergyMan said:

Ωστόσο αυτή τη  μελέτη δεν την πήραν εδω στα χέρια τους ποτέ μιας και είχαν κάποιες διαφορές με τον εν λόγο συνάδελφο

Εφαρμόζουν μελέτη που δεν έχει παραδοθεί με σφραγίδα και υπογραφή ??? :confused:

Υπολογίσθηκε για έναν όροφο και εφαρμόζεται ίδια για πολλούς ??? :confused:

Ποιά είναι η εταιρία ??? Να βγάλουμε μια ανακοίνωση να προσέχει ο κόσμος !!! 

Στατική μελέτη με υπογραφή και σφραγίδα σημαίνει και Ε Υ Θ Υ Ν Η ! ! ! 

Δεν σημαίνει μόνο τύπους και πράξεις !!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μην κινδυνολογούμε άσκοπα.

Ζήτησα μια βοήθεια σε γενικές γραμμές και όχι μελέτη.Οπότε καλό είναι μην ρίχνουμε πυρα.

Δευτερον, έγινε μια μελέτη προ 5ετίας περίπου για το που πρέπει να τοποθετηθούν περιφεριακές δοκοί, πάχος ορθοστατών κλπ.

¨ομως για τον Α,Β λόγο δεν υπάρχει τωρα στα χέρια τους.

Μελέτη σαφώς γίνεται με την εγκατάσταση αυτου και όχι με την παράδοση λαμαρινων.Φαντάζομαι όλοι σας κατανοέιτε ότι η μελέτη φέρει και ευθύνη, πως να πάρει την ευθύνη η εταιρεία για το τί θα κατασκευάσει ο εγκαταστάτης στο έργο.

 

Ξαναλέω, μελέτη γίνεται μετά την κατασκευη αυτου.Τώρα θέλω καποια βασικά στοιχεία για τον υπολογισμό αυτών και όχι για να βγάλω μελέτη.

ή εστω να βγάλω κάποια νούμερα.

 

Ξαναλέω, δεν με ενδιαφέρει να μου πείτε νομθετικά ή στατικά τι προβλέπει ο νόμος.Ξέρω καλά βασικές αρχες.Το θέμα μου είναι καθαρά να αποτυπώσω καποιες αρχές για ενα 10σέλιδο κειμενο που θα ακολουθεί τις λαμαρίνες.

 

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.