Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόσβαση σε ακάλυπτο χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα..Να ρωτήσω το εξής :

έχω περίπτωση πελάτη ο οποίος είναι ιδιοκτήτης και των δύο διαμερισμάτων που μαζί με ένα κλιμακοστάσιο αποτελούν το ισόγειο μιας τριώροφης οικοδομής. Η πλέον πρόσφατη Ο.Α. έχει εκδοθεί το 1985 και αφορούσε προσθήκη ορόφου, όμως σε αυτή αποτυπώνονται όλες οι στάθμες/όροφοι του κτιρίου. Το θέμα είναι πως στην εν λόγω κάτοψη του ισογείου (το οποίο παρεμπιπτόντως προϋφίσταται του 1955) δεν προβλεπόταν κάποιος διάδρομος προς τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Επιπλέον, έγινε και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. το 1984 στην οποία  ο ακάλυπτος θεωρείται κοινόχρηστος, χωρίς να αναφέρεται τίποτα άλλο. Μέχρι τώρα, μόνο ο ιδιοκτήτης του ισογείου είχε πρόσβαση και ήταν όλοι καλά. Προσφάτως άλλαξε ο ιδιοκτήτας του γ ορόφου και απαιτεί να αναδιαμορφωθεί το ισόγειο (να αλλάξουν οι κατόψεις, να κατεδαφιστούν τοίχοι, νέες εργασίες κτλ) προκειμένου να γίνει λωρίδα κοινόχρηστου διαδρόμου προς τον ακάλυπτο. Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί να έχει τέτοια απαίτηση ο νέος ιδιοκτήτης;

Έως τώρα ζούσαν σε μια κατάσταση "νομιμοποιημένη" και αποδεκτή από την Πολεοδομία (Ο.Α. του 1984) και όλα καλά..  θα πρέπει πράγματι να κατεδαφιστεί μέρος του διαμερίσματος για να γίνει διάδρομος και από ποια νομοθεσία προκύπτει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις πολύ καλά τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και τους τίτλους ιδιοκτησίας του πελάτη σου.  Επίσης μελετάς τα συνοδευτικά της σύστασης σχέδια.  Σε αυτά αναφέρονται όσα νομίμως πρέπει να ισχύουν στο εν λόγω ακίνητο.  Ο, τι διαφορετικό πρέπει ν' αποκατασταθεί….. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα

εχεις εναν ακαλυπτο κλεισμενο "πανταχοθεν"

και καποιος ιδιοκτητης θελει να γκρεμισεις την ΟΙ που νομιμα κατεχεις

για να  μπαινει  στον ακαλυπτο να κανει ξερωγωτιθελει...

υγ

οπως ειπε και ο ιασονας

[με τις καλησπερες μου]

να δεις την δικη σου συσταση...

υγ2

και αν ειναι όπως τα λες, να πεις στον 3ο οροφο,  αν  τόοοοσο πολύ  θελει να κατεβαινει  στον ακάλυπτο,

να παρει αδεια και να εγκαταστησει ενα...παλαγκο...

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

να παρει αδεια και να εγκαταστησει ενα...παλαγκο...

απαγορεύεται και το παλάγκο !!! Κάντου δώρο κυάλια να βλέπει τον ακάλυπτο !!!

πλάκα κάνω .... πρόσφατα σε ερώτηση σε ΥΔΟΜ για νέα οικοδομή μου είπαν ότι απαγορεύεται ο μη προσβάσιμος ακάλυπτος ... αλλά αυτό αφορά νέες κατασκευές !!!

Συμφωνώ με τους ανωτέρω ... για παλιές και διαμορφωμένες καταστάσεις, ισχύει αυτό που έχει γίνει με τις τότε νομοθεσίες !!!

Αφ' ενός συμφωνώ απόλυτα με τον Ιάσονα .... τα σχέδια της σύστασης και της άδειας είναι υποχρεωμένοι να τα ακολουθούν πιστά !!!

Αφετέρου ο νέος ιδιοκτήτης έχει βάλει την φρεσκότερη υπογραφή πάνω σε αυτά για να αποκτήσει το διαμέρισμα του Γ' ορόφου...

Αν θεωρεί ότι ο πελάτης σου κάνει λάθος ας το αποδείξει... ποιά είναι τα επιχειρήματά του ????

Link to comment
Share on other sites

δεν απαγορεύεται ο μη προσβασιμος ακάλυπτος, απλά μετράει στην κάλυψη... Αυτό ισχύει σίγουρα από ΓΟΚ85 και μετά... Παλαιότερα δεν ξέρω τι ίσχυε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Και γω αυτό είπα στον πελάτη μου..ότι δε χρειάζεται να ανησυχεί (διότι ο νέος ιδιοκτήτης που είναι νόμιμος κληρονόμος του προκατόχου),

τον πάει στα δικαστήρια και απαιτεί τη διάνοιξη διαδρόμου..!! Απλά, πώς να το αποκρούσω?με ποια νομοθεσία ? με τη σύσταση μόνο?

υπάρχει περίπτωση να βγάλει την Ο.Α. κακώς εκδοθείσα επειδή δε προβλεπόταν σε αυτή πρόσβαση στον ακάλυπτο?..

Link to comment
Share on other sites

εσυ, τι να "αποκρουσεις"???

οταν του κοινοποιησει καποια  αγωγη

θα την  παει στον δικηγορο του

[και, αν θες,  μας ενημερωνεις]:)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2018 at 4:48 ΜΜ, giotaki said:

.....Το θέμα είναι πως στην εν λόγω κάτοψη του ισογείου (το οποίο παρεμπιπτόντως προϋφίσταται του 1955) δεν προβλεπόταν κάποιος διάδρομος προς τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Αυτό δεν πολυενδιαφέρει, για το ποιός έχει πρόσβαση κ.λπ. στον ακάλυπτο!!! Επιπλέον, έγινε και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. το 1984 στην οποία  ο ακάλυπτος θεωρείται κοινόχρηστος, χωρίς να αναφέρεται τίποτα άλλο. Αυτό "ζεματάει" τον πελάτη σου!!!! Πως λοιπόν λες ό,τι δεν τρέχει τίποτα;;;; Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο (ΔΕΝ είναι βέβαιο για μένα ότι ισχύει, αλλά κάτι μου "βρωμάει", δηλαδή, δεν νοείται "κοινόχρηστος ακάλυπτος" χωρίς πρόσβαση από όλους), οφείλει ν' αποκαταστήσει το χώρο ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΣΤΑΣΗ, τα οποία οφείλεις να βρεις και να μελετήσεις δεόντως...... Πρόσεχε το τι ακριβώς θέση θα πάρεις και θα συμβουλεύσεις.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έχω δει σύσταση με κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο το οποίο βρίσκεται εντός καταστήματος!!!!! Η σύσταση δεν αναφέρει ούτε κοινόχρηστη είσοδο ούτε τίποτα άλλο , απλά ένα κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο μεσα σε ένα κατάστημα που οδηγεί σε α' και β' 'οροφο γραφείων!!! Τώρα το πως μπαίνεις σε αυτο το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο είναι αποτέλεσμα επιστημονικής μελέτης (διακτινισμός - κβαντική μηχανική κτλ). Έχει μεταγραφεί κανονικά με σχέδια κτλ (δεν ξέρω τι έπινε ο συμ'φος όταν έκανε τη σύσταση).

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2018 at 4:48 ΜΜ, giotaki said:

Καλησπέρα..Να ρωτήσω το εξής :

.....Η πλέον πρόσφατη Ο.Α. έχει εκδοθεί το 1985 και αφορούσε προσθήκη ορόφου, όμως σε αυτή αποτυπώνονται όλες οι στάθμες/όροφοι του κτιρίου.

...

.....Επιπλέον, έγινε και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. το 1984 στην οποία  ο ακάλυπτος θεωρείται κοινόχρηστος, χωρίς να αναφέρεται τίποτα άλλο....

αν ανεβάσεις την κάτοψη (ισογείου) την εγκεκριμένη της οικ. αδειας του 85

και την κάτοψη (ισογείου) την συνημμένη  στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας του 1984...

θα μπορούμε να έχουμε πιο πλήρη άποψη για τα δεδομένα που υπάρχουν.

 

Το ουσιαστικό είναι αν οι κατόψεις δείχνουν ή δεν δείχνουν διάδρομο ή άλλο πέρασμα πρόσβασης στον αποκαλούμενο κοινόχρηστο ακάλυπτο.

Αν υπάρχει και υπόγειο τσέκ αν στην άδεια του 85 δείχνει πρόσβαση στον ακάλυπτο διαμέσου του υπογείου (ανέβασε κι αυτές τις κατόψεις αν υπάρχουν)

και φυσικά αν στις κατόψεις δείχνει εξωτερική κλίμακα προς ακάλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.