Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμφάνιση layer με πάχος 0.6


Elena99

Recommended Posts

Διαθέτω την έκδοση του Autocad 2017 και έχω φτιάξει μια κάτοψη με διάφορα layers και πάχη γραμμών. Όταν πηγαίνω στο layout για να ξεκινήσω την εκτύπωση μου εμφανίζονται κανονικά όλα στο σχέδιο εκτός από τα layer στα οποία εχω βάλει πάχος γραμμής 0,6 και 0,4. Παρακαλώ όποιος ξέρει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κάτω δεξιά υπάρχει κουμπάκι με επιλογή show/hide lineweight (ή εντολή LWDISPLAY), όταν είναι επιλεγμένο δείχνει τα πάχη γραμμών αλλά όχι υπό κλίμακα όταν κάνεις zoom.....

Το ίδιο κουμπί σε πάει στις ρυθμίσεις για τα πάχη ... με το βελάκι και μοναδική επιλογή lineweight settings (εντολή LW)... δες εκεί και τις μονάδες να είναι mm και όχι ίντσες....

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ppanag said:

κάτω δεξιά υπάρχει κουμπάκι με επιλογή show/hide lineweight (ή εντολή LWDISPLAY), όταν είναι επιλεγμένο δείχνει τα πάχη γραμμών αλλά όχι υπό κλίμακα όταν κάνεις zoom.....

Το ίδιο κουμπί σε πάει στις ρυθμίσεις για τα πάχη ... με το βελάκι και μοναδική επιλογή lineweight settings (εντολή LW)... δες εκεί και τις μονάδες να είναι mm και όχι ίντσες....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά αυτά έχω κάνει, το πρόβλημα δεν ειναι οτι δεν βλέπω την διαφορά των γραμμών   αλλα όταν ετοιμάζω το σχεδιο για εκτύπωση τα layers που εχουν γραμμή πάχους διαφορετικού του 0.2 δεν εμφανίζονται  καν στο layout ενώ υπάρχουν κανονικά στο model

Link to comment
Share on other sites

με εντολή LA βλέπεις όλες τις ιδιότητες των layer όπου πρέπει να δεις τα on, freeze, lock αλλά κυρίως το New VP Freeze το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που λες...

απενεργοποιεί τις γραμμές του επιλεγμένου layer σε όλα τα νέα layout

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ppanag said:

με εντολή LA βλέπεις όλες τις ιδιότητες των layer όπου πρέπει να δεις τα on, freeze, lock αλλά κυρίως το New VP Freeze το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που λες...

απενεργοποιεί τις γραμμές του επιλεγμένου layer σε όλα τα νέα layout

Αχ ναι το New VP Freeze ήταν το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.