Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποβολή ή όχι φορολογικής δήλωσης


Έχετε υποβάλλει την φορολογική δήλωση ? Λόγος ?  

13 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε υποβάλλει την φορολογική δήλωση ?

    • Ναι
      3
    • Οχι
      10
  2. 2. Αν "έχετε υποβάλλει την δήλωση", έχετε συμπεριλάβει ως εξοφλημένες ΟΛΕΣ τις δόσεις της εκκαθάρισης του ΕΦΚΑ ?

    • Ναι
      1
    • Οχι
      1
    • Δεν έχω δόσεις. Έχω μηδενικό ή πιστωτικό εκκαθαριστικό
      3
    • Δεν έχω υποβάλλει ακόμη την δήλωση
      8
  3. 3. Αν "έχετε υποβάλλει την δήλωση", έχετε υπολογίσει και συμπεριλάβει στις εισφορές και το Επικουρικό-Εφάπαξ ?

    • Ναι
      1
    • Οχι
      3
    • Δεν έχω υποβάλλει ακόμη την δήλωση
      9

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 30/07/2018 at 09:00 μμ

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το νήμα για να δούμε ενδεικτικά τι έχουμε κάνει ως προς την υποβολή της φορολογικής δήλωσης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα άρθρα ΠΟΦΕΕ: Ενδεικτικός χειρισμός της εκκαθάρισης των ασφαλιστικών εισφορών ΕΦΚΑ και Ο λογιστικός και ο φορολογικός χειρισμός των ασφαλιστικών εισφορών μετά την εκκαθάριση του ΕΦΚΑ (Taxheaven.gr), μου φαίνεται ότι μάλλον το ακόλουθο σενάριο θα ακολουθήσουμε (για όσους πληρώνουν εμπρόθσεμα):

Παράθεση

image.png.f4fd926fbfdf8afc1cdf4a61d6d3a138.png

Δηλαδή συμπεριλαμβάνουμε (στη φορολογική βάση) όσες δόσεις πληρώσουμε πριν την υποβολή της δήλωσης και με την λογική ότι:

Παράθεση

image.png.c4abea95bbe47f6ea77d7f2177b482bf.png

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω με βάσει τις απαντήσεις ότι πρακτικά υπάρχει κάποιος που έχει υποβάλει δήλωση και έχει συμπεριλάβει το επικούρικο και το εφάπαξ και αν θέλει ας μας ενημερώσει σε ποια από τις παρακάτω κατηγορίες ανήκει:

α) σε ελεύθερο επαγγελματία που πληρώνει τις εισφορές του ο ίδιος, ή

β) σε "φορολογικό μπλοκάκι" ενταγμένο στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 ν.4387/2016 (εισφορές εργοδότη - εργαζόμενου - ΑΠΔ, κλπ) ή

γ) σε "φορολογικό μπλοκάκι" όχι ενταγμένο στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 ν.4387/2016 (εισφορές εργοδότη - εργαζόμενου - ΑΠΔ, κλπ)

Ευχαριστώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα παρουσιάζονται γενικότερα στο Ε3.

Το δικό σου (αν είναι όντως πρόβλημα) πάνω σε τι είναι ?

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα , μου λέει ότι δεν μπορεί να καταθέσει την δήλωση λόγω προβλήματος γενικά με το έντυπο Ε3

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτή δεν είναι απάντηση που έλαβες.

Πολύ γενικό ... οπότε τι να πώ ....η δήλωση πάντως του Ε3 γενικά φεύγει ... αν δεν υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αναδρομικα του Τσμεδε τι θα τα κανουμε τελικα?

Λογιστης που ρωτησα μου ειπε οτι εφοσον περυσι για πρωτη φορα εγιναν απαιτητα και πληρωθηκαν εμπροθεσμα, τοτε να τα βαλω στην τωρινη δηλωση.

Θυμαται κανεις αν μας ειχε ερθει ειδοποιητηριο τοτε και μετα το πηραν πισω ή πρωτη φορα τα ζητουν?

Εγω παντως τεινω να τα βαλω μαζι με τον ΕΦΚΑ και να πανε να πνιγουν....

Η πιο σιγουρη αντιμετωπιση ειναι να μην τα βαλει καποιος πουθενα. Λαθη περαν της πενταετιας παραγραφονται (νομιζω) οποτε ...

Αλλα δεν μου παει να τους χαρισω την εκπτωση....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.