Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδίαση κάναβου στο autocad


Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι φοιτητής γεωπληροφορικής και τοπογραφίας στο ΤΕΙ Σερρών και εχω να κάνω μία εργασία για αποτύπωση μίας περιοχής έχω τελειώσει ολο το σχέδιο με ολα τα σημέια αλλα μου μένει να σχεδιάσω ενα κάναβο το οποίο δεν γνωρίζω πως γίνεται δοκίμασα ενα πρόγραμμα canavos που βρήκα στην σελίδα αλλα δεν κατάφερα να το κάνω σωστα(εχω το autocad 2018 μήπως φταιει αυτο γιατί δεν μου τον σχεδιάζει σώστα με την κλίμακα που θέλω ) αν μπορείτε να μου πρότεινετε καποιό αλλο πρόγραμμα ή καποιον τρόπο για να σχεδιάσω μονος μου τον καναβο .

ευχαριστω πολυ 

 

 

Ο τίτλος του θέματος τροποποιήθηκε 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο autocad γενικότερα δεν σχεδιάζουμε υπό κλίμακα, σχεδιάζουμε την πραγματικότητα (δηλαδή αν χρησιμοποιούμε ως μονάδα μέτρηση το μέτρο, σχεδιάζουμε σε μέτρα, αν χρησιμοποιούμε ως μονάδα μέτρησης το χιλιοστό --π.χ. μηχανολογικό σχέδιο--, σχεδιάζουμε σε χιλιοστά, δηλαδή σχεδιάζουμε υπό κλίμακα 1:1, δηλαδή στο autocad 1unit=1mm) και τυπώνουμε υπό την κλίμακα που θέλουμε.

Δηλαδή αν ο κάναβός θέλεις να έχει τις κάθετες (ή τα σημεία) ανά 50μέτρα και τις οριζόντιες (ή τα σημεία) αν 50 μέτρα, θα σχεδιάσεις παράλληλες (ή σημεία) και κάθετες (ή σημεία) γραμμές ανά 50μέτρα [1] και μετά θα εκτυπώσεις στην κλίμακα που θες.

[1] Δηλαδή όταν θα μετρήσεις (π.χ. με το dist) την απόσταση μεταξύ δύο συνεχόμενων σημείων τομής (ή σημείων αν έχεις σχεδιάσει σημεία) θα δεις το νούμερο 50. Αρα αν εκτυπωθεί το σχέδιο από το model σε 1:1 βγαίνει 1000 φορές μικρότερο, οπότε στο παράθυρο της εκτύπωσης αλάζουμε τη μονάδα γράφοντας 1unit=1000mm για κλίμακα 1:1 --> 1000:1, για κλίμακα 1:100 --> 1000:100, για κλίμακα 1:50 --> 1000:50, για κλίμακα 1:20 --> 1000:20, κλπ

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα που σου ειπε ο συνάδελφος απο πανω. Το canavos μια χαρα δουλευει. Για τι εκταση μιλαμε? Απο αυτο εξαρτάται η κλιμακα εκτυπωσης (όχι παντα αλλά στην περίπτωση σου λογικα ναι)

Link to comment
Share on other sites

Ο κάνναβος (grid) σχεδιαζεται είτε με οριζόντιες και κατακόρυφες γραμμες είτε με "σταυρουδάκια" πάντα ανά συγκεκριμένα διαστήματα. Συνήθως φροντίζουμε ώστε στην εκτυπωμένη μορφή, οι γραμμές του καννάβου να έχουν απόσταση 10εκ. Οπότε αναλόγως την κλίμακα εκτύπωσης σχεδιάζεις. Στην κάτω οριζόντια και αριστερή κατακόρυφη γραμμή γράφεις τις συντεταγμένες.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Στο autocad γενικότερα δεν σχεδιάζουμε υπό κλίμακα, σχεδιάζουμε την πραγματικότητα (δηλαδή αν χρησιμοποιούμε ως μονάδα μέτρηση το μέτρο, σχεδιάζουμε σε μέτρα, αν χρησιμοποιούμε ως μονάδα μέτρησης το χιλιοστό --π.χ. μηχανολογικό σχέδιο--, σχεδιάζουμε σε χιλιοστά, δηλαδή σχεδιάζουμε υπό κλίμακα 1:1, δηλαδή στο autocad 1unit=1mm) και τυπώνουμε υπό την κλίμακα που θέλουμε.

Δηλαδή αν ο κάναβός θέλεις να έχει τις κάθετες (ή τα σημεία) ανά 50μέτρα και τις οριζόντιες (ή τα σημεία) αν 50 μέτρα, θα σχεδιάσεις παράλληλες (ή σημεία) και κάθετες (ή σημεία) γραμμές ανά 50μέτρα [1] και μετά θα εκτυπώσεις στην κλίμακα που θες.

[1] Δηλαδή όταν θα μετρήσεις (π.χ. με το dist) την απόσταση μεταξύ δύο συνεχόμενων σημείων τομής (ή σημείων αν έχεις σχεδιάσει σημεία) θα δεις το νούμερο 50. Αρα αν εκτυπωθεί το σχέδιο από το model σε 1:1 βγαίνει 1000 φορές μικρότερο, οπότε στο παράθυρο της εκτύπωσης αλάζουμε τη μονάδα γράφοντας 1unit=1000mm για κλίμακα 1:1 --> 1000:1, για κλίμακα 1:100 --> 1000:100, για κλίμακα 1:50 --> 1000:50, για κλίμακα 1:20 --> 1000:20, κλπ

μας έχουν δώσει κλίμακα εκτύπωσης 1:500 και οταν έκανα εισαγωγή ολα τα σημεία με το Raport έβαλα κλίμακα 1:500 . Τώρα αφου εχω τελειώσει το σχέδιο θέλω να προσθέσω απο πάνω ενα κάναβο και να το εκτυπώσω σε αυτη την κλίμακα που ανέφερα .Θα πρέπει να επιλέξω ενα σημείο απο την μία άκρη του σχεδίου να κάνω μία κάθετη γραμμή και μετα με offset ανα 50 μέτρα να συνεχίσω ? 

Link to comment
Share on other sites

 Δες επίσης και το πρόγραμμα που δίνει η σχολή των τοπογρ. θεσσαλονίκης δηλαδή το   Επίλυση beta 1.3 (συνοδεύεται από κόκκινο Ε). Είναι πολυεργαλείο. Η κάναβος είναι στα "εργαλεία " για το autocad.

Link to comment
Share on other sites

Στο autocad γενικά ισχύουν τα όσα λέει ο georgegaleos. Aπο κει και περα  όσες φορές χρειάστηκε να στήσω κάναβω τον εκανα

χειροκίνητα είναι με οφσετ ειτε με mirror ειτε με copy paste.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρέπει να φτιάξω εναν καναβο γύρω απο το σχέδιο μου με παράλληλες ανα 50 μετρα  ? και μετά πως θα το εκτυπώσω στην κλίμακα που θελω ? απο την στιγμη που είπε ο georgegaleos οτι στο autocad δεν σχεδιάζουμε υπο κλίμακα 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν δε σχεδιασεις σε autocad 1:1 καποια στιγμή θα χασεις τη μπάλα. Πρόσεξε αν πχ ο καναβος είναι απο σταυρους  να τους δώσεις τετοια

διασταση ώστε στην κλιμακα που θα τυπώσεις να φαίνονται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.