Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχεδίαση κάναβου στο autocad


Recommended Posts

Εγώ ειμαι δεύτερο εξάμηνο ακόμα και δεν εχω ιδιαίτερες γνώσεις τον κάναβο τώρα τον έκανα τραβόντας μία κάθετη απο την μία άκρη του σχεδιου μεχρι την αλλη και μετά έκανα παράλληλη ανα 50 μέτρα αυτην οπότε φαντάζομαι δεν το έκανα και πολύ σωστα.Έπίσης αν μπορεί ας μου πει κάποιος αφου τελειώσω το σχέδιο πως θα το εκτυπώσω στην κλίμακα που θέλω 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχεδίασε τις γραμμές καννάβου ανά 50 (μονάδες AutoCAD και μέτρα πραγματικά ταυτόχρονα). Τύπωσε σε 1:500 (1000:500 για mm AutoCAD) και θα έχεις κάνναβο ανά 100mm εκτυπωμένου σχεδίου....

IMG_20180606_234553.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα το εκτυπώσει σε φωτοτυπίο (φωτοτυπάδικο) που θα εχει plotter. Aρα θα ξέρει λογικά ο "φωτοτυπας" να το στείλει σε κλίμακα.

Ειδαλλώς, προσωπικά, πειράζω στο plot την αναλογία unit με mm για να δώσω την κλίμακα που θέλω.

Δεν είναι τίποτα.! Ολα θα τα μαθεις σιγά σιγά! Καλη συνέχεια!

 

Link to comment
Share on other sites

χερειάζεται μια προσοχή ο άνθρωπος λέει σε 1/500 σχεδιάζει, οπότε το να κάνει γραμμές ανά 50μ δεν θα του δώσει κάναβο κάθε 50μ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει και αυτός ο τρόπος σχεδίασης.

Αλλά αυτό που είπαμε στον φίλο είναι ότι η λογική στο Cad είναι να σχεδιάζουμε την πραγματικότητα ανάλογα την μονάδα μέτρησης που χρησιμοποιούμε και όχι να έχουμε και ένα κομπιουτεράκι δίπλα και κάθε φορά να κάνουμε την πράξη για να βρούμε το τι θα γράψουμε υπό κλίμακα στο Cad. 

Οπότε καλό είναι (θεωρώ) να μην ξεκινήσει (και συνηθίσει)  να χρησιμοποιεί το cad με αυτόν τον τρόπο (δηλ. να σχεδιάζει υπό κλίμακα)  και ας ξαναφέρει τα σημεία χωρίς κλίμακα και να κάνει αυτό που προτείναμε.

Arche προφανώς και για αποφυγή παρερμηνείας αυτά που έγραψα μόλις δεν είναι παρατήρηση προς εσένα, που ορθά έκανες την επισήμανση, αλλά προτροπή προς τον φίλο.

καλημέρες...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πλέον λόγο χρόνου δεν προλαβαίνω να ξαναβάλω τα σημεία σε κλίμακα 1:1 για να φτιάξω τον κάναβο .Οπότε τώρα είναι λάθος που έκανα τις παράλληλες του κανάβου ανα 50 μέτρα σε κλίμακα 1:500?

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας πάντα backup του αρχείου μπορείς να πειραματιστείς με το scale να αλλάξεις όλο το αρχείο σε 1:1

αν επιλέξεις όλο το σχέδιο (Ctrl+A) και γράψεις SCALE όρισε BASEPOINT και τιμή 500 ... τώρα είσαι σε 1:1 ή κάνω κάποιο λάθος ???

Αν εκτυπώσεις ορίζεις ως  plot scale 1000 mm και 500 units

Επίσης αν θες να τυπώσεις έξω διαλέγεις Plotter "DWG to PDF.pc3" που βγάζει pdf 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι άσχετο. Εχεις καποια σημεια Χ,Υ σωστά? Πως τα εβαλες υπο κλίμακα ακριβώς?

Αλλο να εχεις μια γραμμη 10μ την οποία για να την βαλεις πχ σε 1:50 τη βάζεις 20εκ κατευθείαν.

Κατα τα λοιπά υπάρχει και το scale που λεει ο ppanag. Aλλα πάλι δε καταλαβαίνω αν εχεις σημεία Χ,Υ πώς 

τα εβαλες υπο κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Μας έδωσαν ενα πρόγραμμα απο την σχολή το έχω αναφερει και πιο πάνω το raptor στο οποίο μας έδινε την επιλογή να βάλουμε τα σημεία σε οτι κλίμακα θέλουμε γι αυτο έλεγα οτι σε κλίμακα 1:500

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.